Dbáte na zdravé stravovanie?

Mudr. Peter MinarikUponáhľaný životný štýl je častým spúšťačom mnohých zdravotných problémov. Rýchle občerstvenia, obed „za pochodu“, neskorá večera pred počítačom. Novodobý trend dopadá na náš organizmus priam alarmujúco. Nezabúdajte, že stále je tu čas, dať sa na ,,správne chodníčky“ – zdravé stravovanie. Pre harmonickú životosprávu je to priam nevyhnutné.  Viacerí však netušíme, ako sa správne stravovať a aké produkty pri tom voliť. Počuli ste už o výhodách džúsov a pyré vyrobených 100% z ovocia a zeleniny? MUDr. Peter Minárik, PhD. z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave vám prezradí viac.

V čom vidíte prínos džúsov a pyré pre ľudský organizmus?

Džúsy a pyré sú 100% prírodné produkty vyrobené z ovocia a zeleniny, bez umelých prísad a bez pridávaného cukru. Mnohí sa mylne domnievame, že džúsy obsahujú konzervačné látky, farbivá alebo vône, ktoré predlžujú ,,životnosť“ týchto produktov. Opak je pravdou, a hovoria to aj právne nariadenia Európskej únie. Džúsy a pyré vedia náš organizmus obohatiť o potrebné vitamíny, minerály, antioxidanty a iné živiny. Napríklad taký pomarančový džús je skvelá alternatíva dennej dávky vitamínu C.

Koľko vitamínov a minerálov by sme mali dostať do tela počas dňa?

Podľa odporúčaní a štúdii Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sme mali konzumovať minimálne päť porcií ovocia a zeleniny každý deň. Samozrejme, počítať si to a kontrolovať je pre mnohých z nás veľkým problémom. Preto prirodzene hľadáme jednoduchší a pohodlnejší spôsob, a pomôcť nám môžu aj spomínané džúsy a pyré. Tie nám môžu byť nápomocné pri plnení príjmu dennej dávky potrebných živín. Môžete si ich vziať kamkoľvek so sebou, alebo si ich položíte pred seba na pracovný stôl a máte ich stále na očiach.

A čo deti? Sú vhodné aj pre ne?

To isté platí aj pre naše ratolesti v školských laviciach. Tie predovšetkým potrebujú vitamíny a minerály, ktoré ich povzbudia na štúdium a aktivity v škole. Napríklad také pyré je skvelou desiatou, ktorá ich správne naladí a udrží v strehu pred sýtejším obedom. V prípade, že budú mať na desiatu sendvič alebo obložený chlebík, džúsom to zapijú a pomôžu si tak splniť denný limit príjmu potrebných živín. Po hutnejšej strave ich ťažko presvedčíte na kúsok jablka alebo banánu. Navyše, džúsy a pyré nie sú sezónnou záležitosťou. Sú k dispozícii v akomkoľvek ročnom období.

zdravé stravovanie

Aj keď neobsahujú konzervačné látky, prechádzajú procesom pasterizácie. Nezabíja to všetky potrebné živiny?

Ako som vyššie spomínal, džúsy a pyré vyrobené 100% z ovocia a zeleniny, nemôžu obsahovať žiadne konzervanty alebo pridané cukry. To, že majú tieto produkty dlhšiu trvanlivosť zaručuje práve pasterizácia. Proces je absolútne bezpečný a zdravotne nezávadný, podobá sa príprave domácich zaváranín na zimu. Vďaka moderným riešeniam pasterizácia minimalizuje stratu vitamínov citlivých na teplotu, minerálnych solí alebo makroživín. Úlohou procesu je zachovať hodnotu živín a zároveň zničiť mikroorganizmy a enzýmy, ktoré by v džúse spôsobovali prirodzený proces fermentácie. 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach