Bližšie na balkón, než na lúku

Rozmarín, tymián, bazalka, majorán, levanduľa, oregano, pažítka… Sú ich desiatky a doma na parapete, či balkóne vám vytvoria neopakovateľnú voňavú a chutnú kulisu. Bylinky sa v ostatnom čase tešia veľkej popularite, Možno práve preto, že nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Veď ide o rastliny, ktoré často považujeme za burinu.

V ponuke kvetinárstiev sú dnes hotové sadeničky, ktoré rýchlo, takmer bez práce, vyrastú v dospelú rastlinu. Pokiaľ sa snažíme vypestovať bylinku zo semienka, riskujeme, že nám nevyklíči. Nad vhodnými nádobami si veľmi nemusíme lámať hlavu, aj keď dnes existujú tzv. samozavlažovacie črepníky, službu nám spraví aj lepenková škatuľa. Byliny nemajú veľký koreňový systém, takže nepotrebujete hlboké kvetináče.

na balkón
https://www.shutterstock.com

Kontajner s bylinkami potrebuje aspoň päť hodín priameho slnečného svetla denne. Príliš veľa tepla a svetla však môže aj škodiť.Niektoré  rastliny rastú lepšie v prítomnosti špecifických susedov.

Bylinky sú skutočne nenáročné a vyžadujú si minimum starostlivosti. Tymián či  oregano dokonca strácajú chuť, ak majú  príliš veľa vody a hnojiva. Samozavlažovacie nádoby a teda stály prísun vlhkosti poteší bylinky, ako sú pažítka, petržlen, majorán a mäta. Iné, ako oregano, tymián, rozmarín a bazalka môžu medzi zalievaním pokojne aj trochu vyschnúť.

Mohlo by vás zaujímať

Sila prírody – Bylinky

Mnohé suroviny na výrobu éterických olejov poznáme skôr ako korenia a prídavky do jedál. Pri sušení a spracúvaní sa však niektoré ich pozitívne vlastnosti ničia,… Čítaj ďaľej

Čo s úrodou? Bylinky chutia v jedlách či nápojoch najlepšie čerstvé. V domácej bylinkovej záhradke ich máte kedykoľvek poruke. Ak náhodou množstvo neodhadnete, zvyšné uložte v zeleninových poličkách chladničky.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach