Bylinky pre zdravie a do kuchyne

Voňavé bylinky pre zdravie a do záhrady a kuchyne

Keď teraz zasejete bylinky pre zdravie, veľmi skoro sa vám zazelenajú lístky, ktoré budú plné vitamínov a minerálov.

Rozmarín

Zdravé rastlinky majú sýto zelené ihličky. Vetvičky môžete strihať kedykoľvek a jedlé sú aj kvety. Najlepšie sú  mladé výhonky a lístky pozbierané pred rozkvitnutím. Ako jedna z mála rastlín, rozmarín zvyšuje krvný tlak, zlepšuje krvný obeh a mierni pocit chladu v končatinách, odstraňuje nervové vyčerpanie a zlepšuje krvný obeh. Priaznivo podporuje aj činnosť pečene. Chuť rozmarínu je zľahka trpká a horkastá. Ako liečivý čaj nechutí nejako výnimočne. Zato v kuchyni robí divy. Hodí sa k rybám, k mäsu a k pečeným zemiakom.

bylinky pre zdravie
https://www.shutterstock.com

Pažítka

Je to takpovediac univerzálna bylinka. Darí sa jej takmer všade a hodí sa takmer ku každému jedlu. Vňať pažítky má mnohostranné využitie. Je neoceniteľná najmä v studenej kuchyni. Pridávame ju nasekanú do rôznych nátierok, syrových pomazánok, šalátov, polievok. Taktiež nám slúži ako dekorácia na chlebíčky a podobne. Kvet môžeme použiť ako dekoráciu na rôzne jedlá. Tvorí tiež podstatnú zložku bylinkových masiel. V zásade ju používame všade, kde sa hodí cibuľa. Pažítka podporuje chuť do jedla a tvorbu tráviacich štiav. Je účinná aj proti črevným parazitom a znižuje krvný tlak. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, ďalej riboflavínu, draslíka, vápnika, fosforu, sodíka, železa a beta-karoténu.

bylinky pre zdravie
https://www.shutterstock.com

Medvedí cesnak

Je predovšetkým prvým poslom jari. Má jasnozelené, kopijovité, lesklé, konvalinke podobné listy. Jeho silnú cesnakovú vôňu zacítime skôr, ako rastlinu zbadáme. Pre túto vôňu dostal názov „divý cesnak“. Drieme v ňom mohutná liečivá sila a povráva sa, že ho po zimnom spánku vyhľadávajú medvede, aby si prečistili žalúdok, črevá a krv. Medvedí cesnak má v podstate také vlastnosti ako cesnak kuchynský, len značne liečivejšie. Je preto vhodný najmä ako súčasť jarných kúr na prečistenie.

bylinky pre zdravie
https://www.shutterstock.com
Chlieb s maslom a medvedim cesnakom

Čerstvé listy sa narežú nadrobno a dávajú sa na maslový chlieb, jemne posekané ich denne pridávame ako koreninu (nevarenú) do polievok, knedlí a ostatných jedál, ktorých chuť inokedy vylepšujeme petržlenom. Listy možno upraviť aj ako špenát alebo šalát. Pretože vo väčšom množstve je medvedí cesnak štipľavý, pri príprave špenátu ho zmiešame s pŕhľavou.  Mladé listy sa zbierajú v apríli, máji, teda ešte pred kvitnutím, cibule v neskorej jeseni a zime. Cibule medvedieho cesnaku sa používajú ako kuchynský cesnak. Aby sme mohli po celý rok využívať liečivú silu medvedieho cesnaku, môžeme si pripraviť liehovú tinktúru.

The wild garlic elixir

Ako na to?
Fľašu voľne, až po hrdlo, naplníme nadrobno nakrájanými listami alebo cibuľami medvedieho cesnaku, zalejeme 40 %  liehom a postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo do blízkosti tepelného zdroja. Užívame denne 10 až 15 kvapiek s troškou vody.

Tieto kvapky vynikajúco podporujú pamäť, predchádzajú vápenatenie ciev a odstraňujú mnohé iné ťažkosti. Medvedí cesnak veľmi priaznivo pôsobí na žalúdok a na črevný systém. Je veľmi účinný nielen ako prostriedok proti prudko prebiehajúcim a chronickým hnačkám, ale aj proti hnačkám sprevádzanými plynatosťou a kolikami.

Recept na polievku z medvedieho cesnaku

Tymián

Tymián používali ľudia už v stredoveku. Od stredoveku až po dnešok patrí tymián k obľúbenému koreniu, ktoré zlepšuje trávenie a pôsobí ako prevencia proti nadúvaniu. Tymián ako liečivá rastlina má takisto svoje opodstatnenie. Okrem korenia a liečivých účinkov má tymián aj iné využitie. Netradičným využitím môžu byť kozmetické prípravky či iné drogistické výrobky. Tymián sa často používa pri výrobe zubných pást, ústnych vôd, sprayov, kloktadiel, vôd po holení či pleťových vôd, krémov alebo prísad do kúpeľov. Za jeho široké využitie vďačí antibakteriálnym a dezinfekčným účinkom. Taktiež výborne pôsobí na regeneráciu buniek pleti. Navyše, dokáže stlmiť prudký, silný kašeľ, až tzv. čierny kašeľ.  V kuchyni má usušená kvitnúca vňať tymiánu mnohostranné využitie. Korení sa ňou mäso (i hydina, ryby a divina), údeniny, syry, šaláty, strukoviny, dusená zelenina, perkelty, huby. Pre svoju silnú arómu býva hlavným korením, ale môže sa kombinovať aj s petržlenom, cibuľou a bobkovým listom.

bylinky pre zdravie
https://www.shutterstock.com

Petržlenová vňať

Petržlen je jednou z mála liečivých rastlín odpradávna používaných aj v kuchyni. Vďaka jemnej chuti a zelenej farbe patrí k najobľúbenejším kuchynským bylinkám. Jeho lístky často zdobia pokrmy v reštauráciách. Nielenže príjemne osviežia dych, ale naviac sú významným zdrojom vitamínov A, B a C, ďalej vápnika, horčíka a železa. Najčastejšie sa používajú najmä čerstvé, menej i sušené lístky. Do jedál sa pridáva tesne pred dovarením, alebo ho pridáme už do hotových jedál. Je výborný na mäsá, varené zemiaky, zeleninové polievky, omáčky, šaláty, plnky, nátierky, majonézy, studené misy, hubové a vajíčkové jedlá, zeleninu, šťavy alebo obložené chlebíčky. Takisto môžeme použiť i koreň kučeravého petržlenu. Jeho chuť je podobná s klasickým petržlenom.

bylinky pre zdravie
https://www.shutterstock.com

Z hľadiska medicínskeho sa petržlen považuje za diuretikum – močopudný prostriedok vhodný na ľadvinové problémy, rozpúšťanie ľadvinových kameňov, ďalej ako prostriedok povzbudzujúci trávenie a vypudzujúci plyny. Petržlen má v porovnaní s ostatnými liečivými rastlinami vysoký obsah chlorofylu. Chlorofyl je aktívna zložka väčšiny osviežovačov dychu. Takže pre váš svieži dych postačí požuvať zopár lístkov čerstvej petržlenovej vňate.

Kôpor

Kôpor pochádza z východnej oblasti Stredozemia a zo západnej Ázie. Je to nezmar. Kde ste ho mali na záhone v minulom roku, tam narastie s veľkou pravdepodobnosťou aj tento rok. Môžete ho pestovať aj doma na parapete. Pre takéto pestovanie je mimoriadne vhodná odroda „Compact mini“, ktorá dosahuje maximálne 40 cm.

bylinky pre zdravie
https://www.shutterstock.com

Kôpor sa tiež vyznačuje liečivými účinkami. Pomáha pri poruchách tráviaceho traktu, zvyšuje chuť do jedla, pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, používa sa aj za účelom zvýšenia produkcie materského mlieka, ale aj na upokojenie pri nespavosti. Od nepamäti sa vývar zo semien používal napríklad proti detskej kolike alebo dospelým pri pokazenom žalúdku či bolestiach hlavy. Surové rozžuté semienka osviežujú a osladzujú dych. V kuchyni treba kôpor používať opatrne, pretože vo väčšom množstve dodáva jedlu trpkú až horkastú chuť. Ak pripravujete omáčku, kôpor do omáčky pridávajte až nakoniec, pretože to úplne stačí na to, aby do nej prenikla jeho korenistá vôňa. Pre jeho tuhú arómu ho skladujte dobre uzavretý.

Žerucha

Určite dobre poznáte túto drobnú a pikantnú rastlinku, ktorá pripomína chuťou reďkovku. Najčastejšie sa pestuje doma koncom zimy a v jarnom období, keď treba organizmus dobiť vitamínmi a minerálmi, zvíťaziť nad zimnými ochoreniami, prečistiť krv a zbaviť telo škodlivín. Obsahuje živé enzýmy, chlorofyl, vitamíny A, B, C, E, B1, K, z minerálnych látok je to draslík, vápnik, meď, železo, horčík, jód, fosfor, horčík, chróm.

bylinky pre zdravie
https://www.shutterstock.com

Žerucha sa konzumuje výlučne v naturálnom surovom stave. Pridáva sa predovšetkým do čerstvých šalátov, dekoratívne využitie má pri zdobení obložených chlebíčkov, je vhodná do zemiakových šalátov, tvarohových a vajíčkových nátierok, bylinkových omáčok, polievok, k mäsám pripravovaným na ražni, k tučnejším pokrmom a taktiež na ryby. Je nápomocná pri viacerých zdravotných neduhoch. Pomáha napríklad pri chudokrvnosti, odstraňuje pocit únavy, prečisťuje krv, zbavuje telo toxínov a podporuje imunitu, stimuluje činnosť pečene, pankreasu a žlčníka, priaznivo pôsobí na látkovú premenu, preto je súčasťou jarných bylinných kúr, podporuje trávenie. Zdravou a veľmi preferovanou pochúťkou je pečivo natreté s maslom, syrom alebo inou nátierkou a zasypané čerstvo nastrihanou žeruchou.

Ako doma dopestovať žeruchu?

Semená zalejte v čistej nádobe na približne 4 – 6 hodín vlažnou, prevarenou vodou. Vodu následne zlejte, semená prepláchnite, nádobu zakryte gázou, aby lepšie držala, obviažte ju, nasypte na ňu žeruchové semienka, trochu ich polejte a umiestnite na tienisté miesto.  Gáza so semienkami nikdy nesmie vyschnúť – takže každý deň nezabudnite zalievať. Pestuje sa jednoducho na gáze, vate, papierovej vate alebo v črepníku na okne. Žeruchu strihajte, keď dorastie do výšky 1,5 až 3 centimetre.

Tip redakcie:

Pokiaľ chcete, aby vám bylinky dlho vydržali, zájdite si po rastlinky do záhradníctva a nekupujte ich v supermarkete. Tie sú určené pre rýchlu spotrebu, a nie na pestovanie.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach