Lámu sa vám nechty ?

Škrípete zubami, trpíte nespavosťou, alebo vám búši srdce?

Dôvodom môže byť nedostatok vápnika!
Prežiť v zdraví do vysokého veku chce asi každá z nás. Ako to ale dosiahnuť? Čo by sme a ako by sme mali robiť? Aké príznaky si všímať a kedy je potrebné ich začať riešiť?

vápnikJedným z najvýznamnejších prvkov pre naše telo je vápnik a k tomu vitamíny K2a D3, ktoré ovplyvňujú jeho vstrebávanie.

Ak dôjde k dlhodobému poklesu hladiny vápnika v krvi, telo si ho dopĺňa z kostí. To spôsobuje, že kosti sú poróznejšie, krehkejšie a zvyšuje sa tak riziko zlomenín. Dôsledkom je OSTEOPORÓZA. V týchto dňoch, presne 20. októbra, si pripomíname Svetový deň osteoporózy.

Osteoporóza, rednutie kostí, je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom ubúda množstvo kostnej hmoty a vznikajú poruchy štruktúry kostí, čím sa zvyšuje riziko ich zlomenín. Nazýva sa aj tichý zlodej kostí, pretože pacienti aj celé roky netušia, že sa im odbúrava kostné tkanivo a o chorobe sa dozvedia väčšinou až pri prvej zlomenine, ktorá vo vyššom veku môže byť smrteľná. Kritickými obdobiami pre vznik osteoporózy sú najmä obdobie menopauzy a staroby.

Vznik a rozvoj osteoporózy sa dá do určitej miery ovplyvniť prevenciou, správnou výživou, pohybom a najmä dostatočným príjmom prírodného vápnika spolu s vitamínmi K2a D3. Väčšina ľudí ale nevie, prečo je príjem prírodného vápnika dôležitý a prečo je dôležité ho užívať spolu s vitamínmi K2 a D3. Všetky dôležité informácie nájdete na stránkach projektu www.somstalekost.sk.

Prečo potrebujeme viac ako len vápnik?

Ak chcete byť zdravá „kosť“, mali by ste si zapamätať rovnicu, ktorá je pre nás dôležitá:

vápnik + vitamíny K2 a D3.

053-TK_biomin_kost_MEDIAVápnik je základnou stavebnou zložkou kostí, no rovnako zohráva dôležitú úlohu pri činnosti srdca, svalov, nervov a zrážaní krvi. Pravidelné užívanie vápnika nám nepomôže, ak ho neberieme spolu s vitamínom K2 a D3. Tieto dva vitamíny sú dôležité pri vstrebávaní a ukladaní vápnika. Patria medzi najvýznamnejšie vitamíny a pritom ich príjem veľmi zanedbávame. Vitamín D3 ovplyvňuje vyše 200 procesov v našom tele. Udržiava najmä správnu hladinu vápnika v krvi, ktorý je nevyhnutný pri vývoji, raste a obnove kostí, podieľa sa na imunitných procesoch, regulácii krvného tlaku, raste krvných, svalových aj kožných buniek. Keďže vieme, že zásoba vitamínu D3 z leta nám vydrží len niekoľko týždňov, niet sa čo čudovať, že jeho nedostatkom trpí vyše 60 % z nás. Ideálne preto je, aby deti, ženy počas tehotenstva a dojčenia, ženy v strednom veku a v období menopauzy rovnako aj seniori užívali pravidelne prírodný vápnik a vitamíny K2 a D3.

Prečo je pre človeka najvhodnejší PRÍRODNÝ vápnik?
Dôvod je jednoduchý. Prírodný vápnik má o 30% vyššiu vstrebateľnosť ako vápnik vyrobený chemickou reakciou. Jeho výhodou je aj to, že okrem vápnika obsahuje základné minerálne prvky, ktoré vstrebávanie vápnika podporujú, a to horčík, fosfor, stroncium, meď, zinok, a neobsahuje žiadne prídavné chemické látky, ktoré by zaťažovali organizmus.

Koľko vápnika potrebujeme?
Denná odporúčaná dávka vápnika závisí od veku, pohlavia a iných faktorov. Žena potrebuje vyššiu dávku ak je tehotná, dojčí alebo je v menopauzálnom veku. Vápnik zohráva dôležitú úlohu aj pri hojení zlomenín, kedy dokáže celý proces urýchliť. Denná odporúčaná dávka vápnika u dospelého v prípade zlomeniny je 1 500 mg na deň.

2_karticka-Calcium-Biomin-2Aké sú prejavy dlhodobého nedostatku vápnika u detí?

  • poškodená tvorba a rast kostí a zubov
  • časté zubné kazy
  • nižší vzrast oproti rovesníkom, zhoršený rast
  • rachitída (krivica)

 Ako sa prejavuje dlhodobý nedostatok vápnika u dospelých?

  • osteoporóza (rednutie kostí)
  • paradentóza (uvoľňovanie zubov)
  • časté zubné kazy
  • búšenie srdca
  • nespavosť
  • svalové zášklby, kŕče a bolesti svalov
  • opary a pľuzgiere v ústach
  • ekzémy
  • priečna lámavosť nechtov
  • zvýšené vypadávanie vlasov
  • nadmerné menštruačné krvácanie, zhoršenie príznakov predmenštruačného syndrómu
  • škrípanie zubov

Stačí vápnik v strave?
Najvýznamnejším zdrojom vápnika je mlieko a mliečne výrobky, bohaté na vápnik sú aj rastlinné zdroje ako mak, lieskovce, vlašské orechy či sója a aj niektoré minerálne vody. Zabezpečiť potrebný denný prísun vápnika v strave však nemusí byť vôbec jednoduché.

1_karticka-Calcium-Biomin-1

  • S pribúdajúcim vekom schopnosť využitia vápnika klesá. Dôvodom je nižšia schopnosť tenkého čreva absorbovať vápnik.
  • Na to, aby sa vápnik ukladal priamo do kostí, potrebuje nielen vitamín D3, ale podľa najnovších medicínskych poznatkov aj vitamín K2, ktorý vápnik nasmeruje presne tam, kde ho potrebujeme – do kostí a zubov.
  • Dôležité je vedieť správne kombinovať jedlo a čo najviac zlepšiť využiteľnosť prijatého vápnika. Nevhodné je kombinovať jedlá s vysokým obsahom vápnika a tuku, s vysokým množstvom vlákniny a s nápojmi s vysokým obsahom fosforu.

Vitamíny K2 a D3 nasmerujú vápnik na správne miesto

053-TK_biomin_kost_MEDIAČo je vitamín K2?
K2 je v tukoch rozpustný vitamín, ktorý prispieva k udržaniu zdravých kostí  a pravdepodobne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.  Vďaka vitamínu K2 smeruje vápnik priamo do kostí a zubov, kde je potrebný a neukladá sa v cievach a tkanivách. V ľudskom tele sa kosti neustále  tvoria  a rozrušujú. Na to, aby sa vápnik v kostiach správne zabudoval a aby boli kosti kvalitné, je potrebný osteokalcín. Osteokalcín je schopný viazať vápnik a správne ho umiestniť a formovať len v prípade, že je prítomný dostatok vitamínu K2, ktorý ho aktivuje. Predpokladá sa, že ďalšou významnou úlohou vitamínu K2 je prevencia rakoviny a to aktiváciou proteínov, ktoré kontrolujú rast buniek v organizme. Nedostatok vitamínu K2 môže prispieť aj k obrovskému nárastu kardiovaskulárnych ochorení, osteoporózy a rakoviny, čoho sme svedkom v posledných desaťročiach. Získať tento vitamín zo stravy však býva problematické, keďže ho vytvárajú iba určité typy kvasných baktérií. Vitamínu K2 sa po jeho objavení nepripisoval veľký význam a tak sa stal predmetom výskumu len nedávno. Predpokladá sa, že vitamín K2 dokáže vyplavovať tukové a vápenaté usadeniny z ciev a tak priamo pôsobí na zníženie rizika srdcovo cievnych chorôb.

Čo je vitamín D3?
Vitamín D3 nazývame aj ako slnečný vitamín, pretože 90 % získavame zo slnka. Na Slovensku, ale aj inde v Európe ho však máme nedostatok, pretože zásoba z letného opaľovania nám vydrží len niekoľko týždňov či mesiacov. Vitamín D3 potrebujeme na to, aby naše telo dokázalo vstrebať vápnik. Vitamín D3 je prirodzene sa vyskytujúca forma vitamínu D, ktorý vzniká v koži pôsobením slnečného žiarenia. Jeho najdôležitejšou úlohou je udržiavať správnu hladinu vápnika a fosforu v krvi, ktorá je nevyhnutná pre vývoj a rast kostí v detstve, ako aj ich obnovu v dospelosti. Vitamín D sa podieľa aj na niektorých imunitných procesoch, regulácii krvného tlaku a pri raste krvných, svalových a kožných buniek. Vitamín D ovplyvňuje vyše 200 procesov v našom tele a jeho dôležitosť je potvrdená mnohými výskumami.  Zdrojom tohto vitamínu je len veľmi málo potravín a podľa najnovších informácií a výskumov, stravou dokážeme prijať len 10% vitamínu D. Obsiahnutý je napríklad v mäse tučných rýb, ako losos, tuniak, sardinka, makrela a v oleji z ich pečene. V menšom množstve sa nachádza aj v hovädzej pečeni, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch, kvasniciach, hríboch sušených na slnku, v kakau a kokose. Hlavným zdrojom teda zostáva slnečné žiarenie a to až z 90 %. Počas jedného dňa stráveného na slnku môže vzniknúť až 1 200 mikrogramov vitamínu D (1μg = 40 I.U).

Pravdepodobne aj vy máte nízku hladinu vitamínu D
Na príjem vitamínu D vplýva viacero faktorov. Keďže ho prijímame predovšetkým zo slnka, a to u nás nesvieti intenzívne počas celého roka, kritickým sa stáva najmä obdobie od novembra do februára. Novorodenci a dojčatá, ktoré nemôžu byť veľmi vystavované slnečnému žiareniu, užívajú v prvom roku života vitamín D v kvapkách. V súčasnosti trpí nedostatkom vitamínu D takmer 60 % populácie všetkých vekových skupín, z toho polovica má hodnoty tohto vitamínu na extrémne nízkej úrovni. Ďalším dôvodom nedostatku vitamínu D môže byť smog, ktorý prepúšťa slnečné žiarenie v obmedzenom množstve, rovnako tak používanie ochranných opaľovacích prostriedkov. Aj vek zohráva v tomto procese svoju úlohu, pretože starší ľudia majú zníženú schopnosť prijať vitamín D pri pobyte na slnku. Podobne sú na tom aj ľudia s prirodzene vyššou pigmentáciou či opálení ľudia, u ktorých táto opálená vrstva pôsobí ako filter.

Ako sú na tom Slováci?
To, že kosti Slovákov nie sú v poriadku, sa potvrdilo aj na nedávnej osvetovej akcii Týždeň zdravia v Nemocnici Malacky, kde zástupcovia spoločnosti BIOMIN spolu s lekármi merali hustotu kostí denzitometrom. „Spolu sme vyšetrili 284 ľudí, z ktorých len necelých 20 % (56 pacientov) malo obsah minerálov v kostiach v rámci normy. Takmer 48 % vyšetrených (135 pacientov) malo nižšiu hodnotu minerálov, čo môžeme považovať za osteopéniu, predstupeň osteoporózy.Pravdepodobnosť osteoporózy preukázalo 33 % (93 pacientov) nameraných hodnôt,“ hodnotí výsledky denzitometrie pani doktorka Ingrid Oppenbergerová zo spoločnosti BIOMIN a.s. „Zaujímavé pre nás bolo zistenie, že ľudia naozaj netušia, prečo je vápnik pre nich dôležitý a aké následky môže mať jeho nízky príjem,“ upozorňuje doktorka Oppenbergerová.

Nový projekt pre zdravé kosti
Preto jediný výrobca prírodného vápnika v strednej Európe, slovenská spoločnosť BIOMIN a.s. z Cífera, spúšťa v týchto dňoch projekt – Som stále kosť. „Webová stránka s rovnakým názvom je určená všetkým, ktorí chcú mať pevné kosti, krásne zuby, pružné cievy, zdravé srdce, silné svaly a dobrú imunitu. Všetky tieto procesy totiž vápnik ovplyvňuje,“ vysvetľuje Dr. Ingrid Oppenbergerová, medicínska riaditeľka BIOMIN a.s.

800_2_vizual-som-stale-kostNa internetovej stránke www.somstalekost.sk nájdete všetky informácie, ktoré vám pomôžu „zostať kosťou“ do vysokého veku.  

  • Vedeli ste?
  • Ak stravou neprijímame dostatočné množstvo vápnika dôjde k poklesu hladiny vápnika v krvi, telo si ho dopĺňa z kostí.
  • Denne by ste mali prijať 800 až 1 200 mg vápnika, 800 I.U. vitamínu D3 a 60 μg vitamínu K2.
  • Vápnik by ste mali užívať večer, pretože vtedy sa najlepšie vstrebáva do kostí a zubov.
  • Vitamíny K2 a D3 užívajte ráno.
  • Najviac ohrozené osteoporotickou zlomeninou sú štíhle ženy nižšieho vzrastu, častejšie blondínky s modrými očami, ktoré sa neopaľujú a menej sa hýbu.

Čitateľská súťaž !!!

060-TK_biomin_kost_MEDIAZasúťažte si s nami a vyhrajte balíček produktov – prírodný vápnik OVOVITAL a vitamíny K2 a D3.  Odpovedajte na súťažnú otázku a troch z vás, vyžrebujeme a odmeníme.

Aby ste sa mohli zúčastniť súťaže, musíte sa registrovať na portál www.woman.sk. Po registrácii sa pomocou vašich prihlasovacích údajov prihláste na portál www.woman.sk a môžete súťažiť !!! Inak nemôžete byť zaradení do zlosovania!!!

[poll id=“81″]

 

Výhercovia:
1. Petra Hažerová, Ľubotice
2. Natália Kurciníková, Zlaté Moravce
3. Jana Gulánová, Most pri Bratislave

 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach