Aby nám bolesť brucha a hnačka nepokazila leto

Konečne tu zasa máme teplé ročné obdobie, a to je pre väčšinu z nás spojené s predstavou vytúženej dovolenky. Či sa však už na dovolenku skutočne chystáme, alebo budeme leto tráviť doma, či v blízkosti domova, určite všetci túžime užiť si leto v pohode a bez nepríjemných zdravotných problémov. Jedným z problémov, ktoré, žiaľ, k letnému obdobiu už akosi patria, ale najradšej by sme o ňom nepočuli, je bolesť brucha a hnačka alebo hnačkové ochorenia. Spravodlivé je, že môžu potrápiť rovnako tých, čo vycestovali za oddychom na luxusnú dovolenku, ako aj tých, čo trávia leto doma. Povedzme si teda, čo robiť, aby sme letným hnačkovým ochoreniam predišli, alebo – ak nás predsa len postihnú, ako sa čo najrýchlejšie dostať do formy.

bolesť brucha

Niet nad dobrú prevenciu…

Hygiena je mimoriadne dôležitá, a to rovnako doma, ako aj na cestách. Po každom použití toalety, pred každým jedlom, po podávaní si rúk, alebo po ceste v dopravnom prostiredku, či po návšteve obchodu, si nikdy nezabudnite dôkladne umyť ruky mydlom a vodou. Používajte len hygienické mydlo, ktoré si môžete sami nadávkovať a nikdy nepoužívajte spoločné mydlo, ani spoločné textilné uteráky! Veľmi užitočné a praktické je mať so sebou v kabelke malé balenie antibakteriálneho gélu alebo antibakteriálnych vreckoviek, aby sme si ruky mohli dezinfikovať aj v prípade, že voda nie je naporúdzi.

Príprava pred cestou

Ak sa chystáme na exotickú dovolenku, dobre urobíme, ak už týždeň pred cestou budeme užívať laktobacily a bifidobaktérie. Vyskúšajte napríklad osvedčené kapsuly Biopron® Forte od spoločnosti Valosun, ktorý obsahuje unikátnu kombináciu kvasinky Saccharomyces boulardii s kmeňmi rodu Lactobacillus, doplnenú o inulín a fruktooligosacharidy. Biopron Forte pôsobí nielen akútne, ale aj preventívne. Odporúča sa začať ho užívať týždeň pred plánovanou dovolenkou v exotických krajinách a pokračovať v jeho užívaní počas celej doby jej trvania.

Pozor na nápoje i vodu na dovolenke!

Počas pobytu na dovolenke v zahraničí, kde si nie sme istí kvalitou a zdravotnou nezávadnosťou vody, pijeme len balenú vodu alebo nápoje predávané v uztvorených fľašiach, či plechovkách. Aj na umývanie zubov používajte vodu vo fľašiach. Do studených nápojov si nedávajte ľad, ak nepoznáte zdroj vody, z ktorého ho vyrobili.

Lákavé ovocie a zelenina

Na dovolenke v exotickom zahraničí konzumujte iba ovocie a zeleninu,, čo ste si sami umyli vodou z fľaše alebo ošúpali. Nekonzumujte hotové šaláty, lebo je dosť pravdepodobné, že zelenina či ovocie, ktoré do nich použili, boli umyté vo vode z miestneho vodovodu, ktorú nechcete piť.

Ktoré jedlo je bezpečné?

Jedzte iba čerstvo uvarené jedlá – vyhýbajte sa polotovarom a ohrievaným jedlám, nedostatočne tepelne upravenému mäsu, nejedzte ani jedlá obsahujúce majonézu, ani krémové a šľahačkové zákusky.

 Kurioziota: Milovníci vína tvrdia, že dobrou prevenciou pred hnačkou na cestách je aj pohár dobrého vína, ktoré si dáme k obedu i večeri – vraj víno ničí baktérie, ktoré môžu byť príčinou cestovnej hnačky… V každom prípade, pohár dobrého vína dovolenku určite spríjemní…

A čo robiť, keď nás hnačka predsa len dostihla?

Ak sa predsa len stalo, že sme dostali hnačku, nemali by sme držať úplnú hladovku – toto je zastaraný postup. Vhodne zvolená potrava má schopnosť zachytávať vírusy a baktérie, čím dôkladne vyčistí črevá. Treba však dôkladne zvážiť, aká strava je pre naše telo vhodná.

V prípade hnačkového ochorenia najlepšie urobíme, ak si ľahneme, oddychujeme a budeme sa vyhýbať slnku. Pravidelne treba popíjať tekutiny, radšej v menších množstvách a častejšie. Vhodné sú iontové nápoje, mierne osladený čierny čaj, minerálky a veľmi osožné sú aj rehydratačné roztoky. Môžeme jesť napríklad staršie biele pečivo, sucháre, banány varenú ryžu alebo dusenú mrkvu.
Liečba varenou mrkvou môže vyzerať aj nasledovne: Namäkko uvarenú mrkvu rozmiešame s malým množstvom vody na pyré, mierne osolíme a potom každú hodinu zjeme 1 – 2 polievkové lyžice. Nezabúdajme na pitný režim. V prípade hnačkového ochorenia niekoľko dní nepime mlieko, ani nejedzme mliečne výrobky. Výnimkou je iba živý biely jogurt, ktorý obsahuje prospešné baktérie, pretože ten vedie k obnove zdravej bakteriálnej mikroflóry v črevách a pomáha organizmu rýchlejšie sa zotaviť. Modernejšie metódy odporúčajú pre rýchlejšiu rekonvalescenciu po hnačke aj popíjanie koly a chrumkanie slaných tyčiniek. Stúpenci čínskej medicíny zase nedajú dopustiť na japonské slivky „umeboshi“, ktoré majú slanú chuť.

Kedy treba navštíviť lekára?

Ak hnačka aj napriek liečebným opatreniam, diétnemu a pitnému režimu pretrváva dlhšie ako dva dni, alebo sa opakovane vracia, treba vyhľadať lekára. Rovnako tak treba vyhľadať lekára aj v prípade horúčky, pretrvávajúcich pocitoch nevoľnosti, pri kŕčoch v bruchu, ako aj pri krvi a hnise v stolici. Lekára treba vyhľadať aj v prípade, že hnačka pretrváva u malého dieťaťa, u staršej alebo chorej opsoby, prípadne u osoby s autoimunitným ochorením.

Tip do domácej lekárničky:

BIOPRON FORTE

bolesť bruchaProbiotický komplex

Doplnok výživy
Obsahuje probiotické kvasinky a probiotické baktérie. Umožňuje udržiavať črevnú mikroflóru v rovnováhe a stimulovať obranné mechanizmy organizmu. Obmedzuje množenie patogénov v čreve a bojuje tak proti akútnym črevným problémom a hnačkým. Inaktivuje toxíny Clostridium difficile. Pomáha obnoviť zdravú funkčnú mikroflóru (podporuje rast laktobacilov a bifidobaktérií).

Priaznivo pôsobí: pri akútnych hnačkách, na obnovu zdravej črevnej mikroflóry, na stimuláciu obranných mechanizmov organizmu

Dávkovanie: Dospelí a deti od 3 rokov: 1 – 2 kapsulky denne po jedle, zapiť. Pri akútnych problémoch sa odporúča užívať 2 kapsulky denne. Deti od 6. mesiacov do 3 rokov môžu užívať vysypaný obsah 1 kapsulky, spoločne s jedlom alebo nápojom. Neprekračujte doporučené denné dávkovanie.

Zloženie: Vitálne kultúry mikroorganizmov – Saccharomyces boulardii, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Fruktooligosacharidy, Inulín, pomocné látky: želatína, farbivo E 171

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach