Prvá pomoc pri zápaloch močových ciest

Zápal močových ciest je nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje ženy 25-krát častejšie ako mužov. Dôvodom je anatomický rozdiel, ktorý spočíva v tom, že močová trubica žien je omnoho kratšia ako u mužov – má teda lepšie dispozície na vznik infekcie. Spôsobuje ju najčastejšie baktéria Escherichia coli.

pomoc pri zápalochKonať treba už pri prvých príznakoch…

Tí, ktorí zápal močových ciest ešte nemali, by mali zbystriť pozornosť, keď sa ohlásia prvé príznaky: časté nutkanie na močenie, pálenie až rezanie pri močení – v neskorších štádiách ochorenia sa môže vyskytnúť aj krv v moči. Veľmi časté sú aj bolesti v podbrušku a bedrovej oblasti, niekedy toto ochorenie sprevádzajú aj horúčky. Je mimoriadne dôležité venovať týmto príznakom zvýšenú pozornosť a vedieť, nielen to, ako si rýchlo v týchto prípadoch pomôcť a čomu sa, naopak, vyhýbať, aby sme svoj zdravotný problém ešte viac nezhoršovali, ale čím skôr sa začali liečiť. Samozrejme, ak domáce rýchle opatrenia a liečba nepomáhajú a problémy pri močení do pár hodín neustanú, treba vyhľadať lekársku pomoc.

pomoc pri zápalochVyplavte zápal z tela!

Aby sme znížili výskyt baktérií ktoré zápal močových ciest spôsobujú a tým aj zmiernili bolestivé pocity pri močení, mali  by sme cielene zvýšiť množstvo prijatých tekutín – môžu to byť bylinkové čaje, alebo aj čistá voda Pri prvých príznakoch zápalu močového mechúra vypite 1 väčší pohár tekutín každých 30 minút, a to v priebehu 3 hodín. Potom stačí vypiť každú hodinu jeden pohár. Vhodná je aj šťava z busníc, ríbezlí, malín a jabĺk zriedená s vodou. Tieto šťavy znižujú pH moču a vytvárajú nepriaznivé prostredie pre baktérie. Liečivé účinky má aj šípkový čaj, ktorý je bohatým zdrojom cenných látok a preto by mal byť súčasťou pitného režimu pri infekcii močových ciest. Počas obdobia, keď si liečime zápal močových ciest, môžeme 3-krát denne popíjať čaj z ibiša lekárskeho, ktorý má močopudné, aj upokojujúce účinky. Ďalšie vhodné liečivé rastliny, z ktorých si môžeme pripraviť liečivé čaje pri zápale močových ciest, sú aj kvety čiernej bazy a praslička.

Tip do domácej lekárničky

pomoc pri zápalochAk pocítime prvé príznaky zápalu močových ciest, mali by sme okrem zvýšeného príjmu tekutín užívať aj špeciálny doplnok výživy s brusnicovým expraktom. Dobre urobíme, ak budeme mať v domácej lekárničke doplnok výživy s brusnicovým extraktom, v kombinácii s D-manosou, ktorá bráni priľnutiu baktérií v močovom trakte.

Čo by sme pri zápale močových ciest nemali konzumovať…

Ak trpíme zápalom močových ciest, mali by sme si dať pozor na potraviny a nápoje, ktoré môžu toto ochorenie alebo jeho príznaky zhoršovať. Rozhodne by sme sa mali vyhýbať pálivým a koreneným jedlám, aromatickým syrom, kofeínu a alkoholu – občas sa stáva, že dráždivo môžu pôsobiť aj nápoje  sýtené kysličníkom uhličitým. Je potrebné obmedziť sladkosti a sladké nápoje, lebo cukor podporuje rozmnožovanie baktérií v močových cestách.

Čo nám možno chýba…

V každom prípade by sme si mali dopriať vitamin C, ktorý má protizápalový účinok a zinok, ktorý posilňuje odolnosť organizmu v boji s infekciou. Rovnako tak sú pre zdravie slizníc močových ciest dôležité aj karotenoidy (provitamíny A) – iba zdravé sliznice sú totiž dostatočnou ochranou proti nákaze choroboplodnými zárodkami.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach