Nezabúdajte na strečing! Chráni nás pred zranením

Kto celý rok zaháľal a leňošil, sa pred letom snaží všetko dohnať na poslednú chvíľu. Pred dovolenkou sa pozrieme do zrkadla a neraz zaplačeme. Večerné nájazdy na chladničku si jednoducho vyžiadali svoju daň. Často sa stáva, že chcem okamžite zhodiť pír kíl a extrémne zaťažíme náš organizmus športovou aktivitou, čím mu doslova spôsobíme šok. Lepší je pravidelný pohyb v menších dávkach ako nárazové športové úlety raz za mesiac.

Či už patríte k extrémistom, ktorí sa do vecí vrhajú bezhlavo alebo pravidelne športujete, vždy dodržiavajte rozcvičku či strečing. Strečing je kľúčový aj pre ľudí, ktorých šport obchádza míľovými krokmi. Pretože tento jednoduchý rituál robí zázraky aj v bežnom živote.

strečing

Vďaka nesprávnym návykom sa môžeme odstaviť od pohybu úplne. Stuhnuté telo nie je pripravené na nadmernú fyzické záťaž. Podobne ako auto v zime, treba ho najprv zahriať. Pretože pri nesprávnych návykoch si môžeme privodiť sami nepríjemné zranenie, z ktorého sa budeme ešte dlho spamätávať alebo sa následkov už nikdy úplne nezbavíme.

V čom tkvie tajomstvo strečingu?

Strečing je definovaný ako fyzická aktivita, pri ktorej úmyselne naťahujeme svalstvo na jeho maximum. Tým sa zvyšuje jeho elasticita a zlepšuje zóna, v ktorej sa sval cíti bezbolestne a pohodlne. Získame tak väčšiu flexibilitu svalstva a pocit lepšej kontroly. Strečing je prevenciou proti zraneniam oporného a pohybového aparátu, či už vo vrcholovom, ale i rekreačnom športe. Poškodené miesta dokonca napráva. Vplýva na kvalitu športového výkonu, celkovú pohyblivosť a ohybnosť.

Skracovanie svalov však spôsobuje aj súčasný sedavý spôsob života. Mnoho detí predškolského veku urobí hlboký predklon a dotkne sa prstami zeme len s veľkými ťažkosťami. Aj pri rutinných činnostiach ako je práca v záhrade, venčenie psa či upratovanie pocítime obmedzenú pohyblivosť. Strečing pripravuje telo na fyzickú záťaž a účinne bojuje proti skracovaniu svalov.

strečing

Zásady správneho strečovania

Aj strečing môžeme robiť zle, preto pozorne čítajte nasledujúce riadky. Pri rozcvičke nikdy nepohupujte, nekmitajte, ani sa nenaťahujte nasilu za hranicu bolesti. Naťahujeme sa plynule a uvoľnene, pričom sa na každý pohyb sústredíme. Strečing by mal byť samozrejmosťou pred i po cvičení. V prípade behu by sme sa mali ešte pred strečingom krátko zahriať, napríklad súborom jednoduchých cvičení tzv. bežeckou abecedou.

Pri strečimgu začíname od najjednoduchších polôh. V danej polohe by sme mali vydržať 30-60 sekúnd.  Pohyby sú vždy pomalé a vedené. Nezabúdajte na správne dýchanie. Natiahnutie prehlbujeme s výdychom. Po rozcvičke sú svaly pripravené na záťaž  trvajúcu približne 90 minút. Strečing by  mal byť samozrejmosťou každého športovca. Strečing po záťaži zabraňuje poškodeniu svalov a zmierňuje bolestivosť po záťaži. Pravidelným strečovaním sa zvýši prekrvenie svalov a  schopnosť ich regenerácie.

Mohlo by vás zaujímať

3 strečingové cviky, ktoré vám pomôžu lepšie spať

O potrebe strečingu vedia všetci, ktorí pravidelne cvičia. Viete však o tom, že strečing na záver dňa vám pomôže lepšie spať? Odborníci na jogu tvrdia, že strečing… Čítaj ďaľej

Športovanie bez úrazov

Pri športe najčastejšie dochádza k poškodeniu pohybového aparátu, kĺbov, šliach a svalov. Niektoré zanechajú trvalé následky. Tie môžu obmedziť aktivitu dotyčnej osoby alebo môžu celkom vyradiť z pracovného procesu. Natiahnutý sval je bežným a nepríjemným zranením. Často si ho spôsobíme sami, no príčin je viac.. Najčastejšou z nich je prehnaná aktivita svalov. Najohrozenejšou skupinou sú práve príležitostní a zároveň nárazovo zanietení športovci. Veľakrát nepoznajú zásady správneho a hlavne zdravého športovania a ich telo nie je na nadmerný pohyb zvyknuté.  

Zranenie si veľmi ľahko uženiete aj nesprávnym pohybom či  asymetrickým zaťažením. Nie je dobrá nečinnosť, ale ani nárazové intenzívne športovanie. Odborníci radia hýbať sa radšej trikrát týždenne po 40 minút ako raz za čas dve hodiny. Aby nedochádzalo k jednostrannému zaťaženiu, pohybové aktivity by mali byť rôznorodé. Na strečing by ste nemali zabúdať, ak chcete zostať zdraví, fit a zostať v dobrej forme. Pravidelné strečovanie nás dokáže zbaviť bolesti hlavy, kĺbov, chrbta i krku.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach