Gaštan

Gaštan – (Castanea sativa)

Podobne ako jeho vzdialený príbuzný – žaluď má vysoký obsah uhľovodíkov, a preto bol používaný ako pseudocereália. Je tiež niekedy dusený a konzumovaný ako zelenina. U nás je obľúbený pečený a radi si ním v studených sychravých jesenných dňoch ohrievame ruky. Gaštan jedlý si nesmieme zameniť za pagaštan konský, ktorý je nejedlý a patrí do úplne inej botanickej rodiny.

Gaštan je pre svoju vlhkosť náchylný na plesne, preto musí byť uskladnený v suchu a chlade a skonzumovaný rýchlo. Nazbierané gaštany jedlé vo väčšom množstve najprv niekoľko dní necháme pri izbovej teplote dozrieť a vysušiť.
Obsahujú veľa tanínov, ale pečením ich obsah klesá. Pred pečením ich treba jemne narezať, aby sa hnedá šupka dala ľahko odstrániť.

Gaštany v sebe sústreďujú toľko vitamínu C ako citrón. Žiaľ, po ich tepelnom spracovaní, C  vitamínu až tak veľa neostane. Zo stálejších vitamínov obsahujú B a E, ktoré osviežia vlasy aj pokožku. Podobne ako orechy, obsahujú gaštany aj vitamín K, ktorý prospieva zrážanlivosti krvi. Sú tu ešte prvky ako železo, zinok, fosfor, vápnik, draslík a horčík. Pôsobia priaznivo na srdce a srdcovo-cievnu sústavu. Podporujú krvný obeh aj vyplavovanie škodlivín z pečene.

Mohlo by vás zaujímať

Gaštanové pagáčiky

30 minútSladké gaštanové pagáčiky Vyskúšajte tento recept. Koláčiky sú veľmi chutné. Suroviny na gaštanové pagáčiky ( rozpočet 4 osoby ): 450 g uvarených gaštanov, 70 g… Čítaj ďaľej

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach