Sója a fytoestrogény

Mnohí ľudia sa zbytočne znepokojujú prírodnými fytoestrogénmi v sóji. Čo presne sú teda fytoestrogény, a aké sú ich účinky na telo?
V niektorých častiach sveta sú jedlá zo sóje bežnou súčasťou každodennej stravy doslovne tisícky rokov. A to z dobrého dôvodu. Sójové bôby – a jedlá z nich – majú naozaj veľmi pôsobivý nutričný profil.  Po prvé, sója je úplne rastlinná bielkovina – obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny „stavebné kamene“, ktoré sa používajú na výrobu všetkých druhov špecializovaných proteínových štruktúr, ktoré vaše telo potrebuje. V sóji je tiež nízky obsah nasýtených tukov a je prirodzene bez cholesterolu (rastliny nevyrábajú cholesterol, to dokážu iba zvieratá). Navyše ak pridáte sóju do svojho jedálnička, zvýšite svoj príjem vitamínov, ako je kyselina listová a vitamín K, a minerálov ako je kalcium, magnézium a železo, nehovoriac o príjme vlákniny, ak budete jesť celé sójové bôby. Aj napriek tomu však stále narážam na ľudí, ktorí sa zbytočne vyhýbajú sóji, pretože veria, že „obsahuje estrogén“. Je to tak častá mylná predstava, že som sa rozhodla venovať tejto problematike celý jeden článok v nádeji, že to ozrejmím.

Sója a fytoestrogényFytoestrogény nie sú to isté ako telové estrogény
Toto nedorozumenie vzniká zo skutočnosti, že sója (a mimochodom veľa iných jedál) obsahuje prírodné rastlinné látky, nazývané izoflavóny, ktoré sú klasifikované ako „fytoestrogény“ („fyto“ znamená „rastlina“).  Takže keď ľudia počujú, že sójové jedlá obsahujú fytoestrogény,  môžu sa začať vyhýbať sójovým jedlám zo strachu, že vystavia telo „príliš veľkej dávke estrogénu“.

Takže mi dovoľte ozrejmiť to tak jasne, ako viem: Izoflavóny sú označované ako fytoestrogény, pretože majú chemickú štruktúru, ktorá je podobná – ale nie totožná – hormónu estrogénu, ktorý sa nachádza v ľudskom tele. Dôležitým bodom však je, že fytoestrogény v sóji, nie sú rovnaké ako estrogény v tele a nemajú rovnaké účinky na telo.

Ako fytoestrogény fungujú v tele
Chcela by som vysvetliť, ako fytoestrogény fungujú, pretože to vám môže pomôcť pochopiť, prečo tieto prírodné zlúčeniny v sóji sú tak nepochopené.

Niektoré tkanivá v tele – napríklad v mozgu, kostiach, srdci, prsníkoch a prostate, majú štruktúry v rámci svojich buniek, nazývané tzv. estrogénové receptory. Tieto receptory sú vo vnútri bunky neaktívne až dokým estrogén nevstúpi do bunky. Potom, čo vstúpi estrogén a naviaže sa na receptor, môže uplatniť svoje účinky vo vnútri bunky.

Vtedy už začínajú byť veci komplikovanejšie – ale dávajte pozor. Existujú vlastne dva rôzne typy estrogénových receptorov, a prirodzený estrogén nachádzajúci sa v tele nie je príliš vyberavý, na ktorý sa naviaže – bude šťastný ak sa naviaže na obidva typy receptorov.

Na druhej strane fytoestrogény – ako izoflavóny v sóji – sa radšej spájajú iba s jedným typom receptorov. A to je to, vďaka čomu sa fytoestrogény tak zreteľne odlišujú od estrogénu v našom tele.

To, že fytoestrogény sa radšej viažu s jedným typom receptorov než s druhým znamená dve veci. Prvou je, že na tých receptoroch, kde sa fytoestrogény neviažu, sa môžu naviazať prirodzené estrogény a uplatniť svoje účinky v bunke. Ale, keď sa fytoestrogény naviažu na svoj preferovaný typ receptorov,  sú tak trochu „v ceste“- vďaka čomu je pre telu prirodzený estrogén ťažšie sa naviazať.

A tu spočíva jedinečný účinok fytoestrogénov: v niektorých tkanivách môžu pôsobiť ako estrogén, zatiaľ čo v iných tkanivách môžu narúšať pôsobenie telu prirodzeného estrogénu. Takže, tieto rastlinné zlúčeniny môžu napodobňovať účinky estrogénu v tkanivách, kde to môže byť prospešné – a zároveň, môžu rušiť účinok estrogénu v iných tkanivách, kde zníženie estrogénu môže byť považované za ochranné.

Pointou je toto. Účinky izoflavónov v ľudskom tele boli študované a ako bolo v jednom článku uvedené: „neboli zistené žiadne náznaky rizika konzumovania sóje alebo sójových izoflavónov ako súčasť bežnej stravy na ľudský organizmus… naopak, štúdie realizované v posledných desaťročiach naznačujú ochranné účinky týchto zlúčenín.“ 1

Sója nie je jediným zdrojom fytoestrogénov
Fytoestrogény sú súčasťou prirodzeného obranného systému rastlín – ich primárnou funkciou je ochrana rastlín pred škodlivými hubami – čo je dôvod, prečo sú vlastne mierne rozšírené v potravinách. Hoci sója je ich pravdepodobne najbohatším zdrojom, veľa potravín obsahuje tiež fytoestrogény. Nachádzajú sa  vo všetkých druhoch fazule (iných ako len sója), orechoch, celozrnných obilninách, semenách (ľanu a sezamu), a v malých množstvách ich nájdeme aj  v niektorých druhov ovocia a zeleniny, vrátane jablka, mrkvy a sladkých zemiakov.

Autor: Susan

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach