Špargľa – jarná zelenina plná vitamínov

Jar je najlepšie obdobie pre čerstvú špargľu. V našich oblastiach trvá sezóna špargle od druhej polovice apríla do druhej polovice júna. Čerstvá špargľa má uzavreté špičky výhonkov a nedá sa ohnúť bez toho, aby nepraskla. Ide o rastlinu z rodu asparágusov, ktorých je približne 300 druhov. Najčastejšie sa však v receptoch stretneme so špargľou zelenou, bielou či fialovou, aj keď vďaka ich vzájomnému kríženiu sa môžu vyskytnúť aj iné farebné odrody.

Špargľa

Hlavný rozdiel je v spôsobe pestovania a tým pádom aj chuti.  Biela špargľa sa vyznačuje jemnou chuťou a čím sú jej stonky hrubšie, tým lepšie. Pestuje sa v zemi. Na jar sa na ňu navrství zemina, stonky sú tak nútené rásť bez prístupu svetla. Zbiera sa okamžite, akonáhle výhonky prerastú nános hliny. Chytať fialovú farbu začína, ak sa dostane na svetlo. Je korenistejšia a má nahorklú chuť. Pri úplnom vystavení svetlu, špargľa zozelenie. Má nahorklú príchuť a obsahuje najvyšší podiel vitamínu C. Z hľadiska používania sa zelená špargľa využíva v studenej kuchyni, napríklad na šaláty, kým biela a fialová šparľa sa upravujú skôr tepelne, na rôzne polievky a omáčky.

Špargľa sa predáva v zväzkoch. Pri nákupe sa sústreďte na stonky, mali by byť pevné, hladké a mať rovnaký priemer, aby sa uvarili naraz. Uskladňujte v chladničke,  zabalenú do vlhkej utierky.

Špargľa

Ako pripravovať špargľu

Príprava je veľmi jednoduchá. Ostrým nožom, prípadne škrabkou na zemiaky očistíme špargľu. Postupujeme zhora nadol po celej dĺžke, vynecháme hlavičku. Ak vám pripadá drevnatá, v čistení pokračujte, zabránite, aby bola horká. Opláchnite a  prípadne odstráňte konce. Olúpané výhonky zviažte bielou niťou. Hlavičkami nad vodou vložte do osolenej vriacej vody a varte bez pokrievky približne 10 až 12 minút. Podávajte teplú alebo studenú.

Vitamíny

Z nutričného hľadiska je špargľa bohatá na vitamíny A, C, obsahuje vlákninu, bielkoviny, vitamíny skupiny B a betakarotén. Na organizmus pôsobí regeneračne a je ľahko stráviteľná.  Špargľa pomáha udržiavať zdravý cievny systém a srdce, stimuluje krvotvorbu, zlepšuje zásobovanie mozgu a ďalších orgánov kyslíkom a podporuje činnosť čriev. Pomáha pri chorobách obličiek, močového mechúra, pečene a žlčníka. Odporúča sa ako súčasť šetriacich diét. Avšak neodporúča sa  konzumovať, ak trpíte prekyslením organizmu, má vyšší obsah purínu, látky, ktorá zvyšuje v tele hladinu kyseliny močovej.

Špargľa s prosciuttom a sladkou hruškou

Špargľový kiš

Špargľovo-brokolicová polievka

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach