Črevné ťažkosti – častá komplikácia chrípkových stavov, ale aj stresu

    Zimné obdobie je obdobím chrípok, prechladnutí a iných ochorení dýchacích ciest. Sú spôsobené hlavne vírusmi a baktériami.  Niekedy môže ísť o tzv. črevnú chrípku, ktorá je sprevádzaná črevnými ťažkosťami, najmä hnačkou. Býva však aj sprievodným javom antibiotickej liečby, v dôsledku intolerancie potravín, alebo hnačiek zo stresu, čo sa označuje ako syndróm dráždivého čreva. Príčin je veľa, preto je dobré, keď sme na tento problém pripravení.

    Črevné ťažkosti

    Ako si dokážeme pomôcť

    Základom opatrení pri hnačke je diéta, ktorá by mala byť bezmliečna a beztuková, prípadne bez potravín, ktoré zle tolerujeme. Pri infekčných hnačkách, ktoré sú sprevádzané zvýšenou teplotou a potením je dôležitá náhrada stratených tekutín. Vhodná je nebublinková minerálka, slabý čierny čaj, osladený glukózou, alebo rehydratačné roztoky.

    Dôležitým pomocníkom pri hnačke bývajú prípravky, ktoré v čreve vychytávajú škodlivé toxíny a baktérie. Ďalej sú to prípravky, ktoré črevo dezinfikujú, pôsobia proti choroboplodným mikroorganizmom. Tie však nie sú vhodné pre malé deti. Podobné vlastnosti majú aj sušené čučoriedky, ktoré predstavujú osvedčený ľudový prostriedok. Odporúča ich aj Európska lieková agentúra na liečbu hnačky. Je dokázané, že vďaka trieslovinám, organickým kyselinám, vitamínom, minerálom a ďalším látkam dokážu viazať a odvádzať z organizmu škodlivé látky a tiež zmierniť zápal a dráždivosť črevnej sliznice.

    Pri hnačke sa zvykne narušiť prirodzená črevná flóra, po novom mikrobióta. Tá má v čreve viacero úloh.

    Črevné ťažkosti

    Niektoré črevné baktérie  produkujú dôležité vitamíny (K a B), ktoré pomáhajú obnovovať črevnú sliznicu. Pomáhajú tiež vstrebávať minerálne látky a ovplyvňujú metabolizmus tukov, cukrov, regulujú pH v črevách a peristaltiku (pohyb čriev). Bacillus clausii, telu vlastná baktéria pomáha napr. pri bolesti brucha a nadúvaní,  čo potvrdila klinická štúdia pri syndróme dráždivého čreva IBS. Probiotika  pomáhajú mobilizovať imunitný systém a tvorbu protilátok.  Znižujú riziko vzniku alergií, zmierňujú príznaky intolerancie laktózy a tiež riziko vzniku niektorých druhov rakoviny.

    Komplexný prípravok na črevné ťažkosti

    Pokiaľ zájdeme k lekárovi, ktorý nás vyšetrí a získa laboratórne výsledky, je dobré využiť prípravky z lekárne. Z hľadiska komplexnosti pôsobenia je zaujímavý kombinovaný prípravok ENTERINA, ktorý vďaka sušeným  čučoriedkam, prirodzeným črevným baktériám (Bacillus coagulans), vitamínom B a K účinne a rýchlo napomáha viazať na seba toxíny, odvádzať ich z tela von, znížiť dráždivosť čriev, zahusťovať ich obsah a vytesniť patogénne mikroorganizmy tými dobrými (probiotikami).

    Črevné ťažkosti

    Prípravok Enterina je vhodný pre všetkých (deti od 6 mesiacov a dospelých), je v tekutej forme, má príjemnú chuť a užíva sa len jeden krát denne. Zarába sa tesne pred použitím, nakoľko účinné látky sú vo vrchnáčiku. Prax je taká, že väčšinou sa stav pacienta výrazne zlepší do času, kým prídu výsledky výterov, a preto vo väčšine prípadov nie je potrebné liečbu meniť. Je vhodný pri všetkých typoch črevných ťažkosti, a dá sa použiť aj preventívne.

    Pri hnačkách je dôležité čím skôr si pomôcť, preto myslite na vybavenie svojej domácej lekárničky včas.

    Článok pripravila odborná spoločnosť Edukafarm

    Sledujte nás aj na sociálnych sieťach