Každý túži po hustých a zdravých vlasoch

Ženy, muži, ba aj deti – každý chceme mať zdravé a krásne vlasy. Nie všetkým sú však dožičené. Čo robiť, aby  boli vlasy krásne, husté a predovšetkým zdravé?

Máme riešenie: NANOGEN

Nežičlivá zima

Sezónne vypadávanie vlasov má zvyčajne za následok nižšia dávka slnečných lúčov – najväčšmi sa prejavuje na jeseň a v zime, teda práve v tomto období. Vlasy najrýchlejšie rastú v lete a najpomalšie v zime.  Navyše, v chladnom čase sú bez lesku, rýchlejšie sa mastia  a pôsobia unavene. Dokonca aj také „obyčajné“ nachladnutie môže mať za následok zníženú imunitu organizmu, a tým aj zmenšenie objemu vlasov. Ak chodíte bez čiapky, dopúšťate sa obrovskej chyby. V chladnom  čase  je dôležité dodržiavať určité pravidlá stravovania, vlasom pomôže  aj používanie kvalitného šampónu a ďalších vlasových prípravkov.

Muži v pozore

Vypadávanie vlasov sa  bežne týka 30 percent mužov okolo štyridsiatky a polovice päťdesiatnikov.  Už dvadsiatnici dobre poznajú problém menom alopécia – čiastočné alebo úplné plešatenie. Práve muži nesú vypadávanie vlasov veľmi ťažko –  môže to naštrbiť ich sebadôveru a dokonca spôsobovať pocit menejcennosti. K hlavným faktorom patria dedičnosťhormonálna činnosť a starnutie. Často sa stačí pozrieť na svojich najbližších – rodičov a prarodičov. Ak majú aj napriek vyššiemu veku stále pomerne husté vlasy, niet sa čoho báť. Ak je to však inak, treba začať s prevenciou. Dôležité je reagovať čím skôr.liečbou je potrebné začať prv, než dôjde k zničeniu vlasových korienkov.

Trpia aj ženy

Asi polovicu päťdesiatničiek začína trápiť badateľné rednutie vlasov, po 65. roku sa problém výrazne zvyšuje.  Až  95 percent prípadov ženského vypadávania vlasov má hormonálny pôvod – tehotenstvo alebo menopauzu. K rizikovým faktorom patria tiež dedičnosť, zlý krvný obeh, akútne ochorenia, úbytok hmotnosti, nedostatok železa, diabetes, poruchy štítnej žľazy, stres, špecifické poruchy výživy. No nebezpečné sú aj príliš pevne uviazané vrkoče, časté farbenie a rozmanité neodborne používané  chemikálie. No najväčším nepriateľom mužov aj žien je stres. Moderný život prináša popri mnohých výhodách aj náhlenie, nestíhanie, stres. Chceme všetko stihnúť, byť stále in, upravené, krásne, chceme mať tip-top domácnosť, na poriadku všetkých členov rodiny – a výsledok? Nekonečný stres…   A ten sa popri inom podpisuje pod vypadávanie vlasov.

Pozrite sa,  aké výsledky o vypadávaní vlasov u žien prinášajú najnovšie štúdie:

  • Drastické diéty – 16 % žien
  • Po pôrode – takmer 20 % žien
  • Zvýšený vek – 23 % žien
  • Depresia, stres, trápenie – 29 % žien

Nájdime príčinu

Ak je vypadávanie vlasov neúnosné a vnímate ho ako chorobu, treba zistiť hlavnú príčinu. Môže ísť o problém so štítnou žľazou,  nadmerným stresom, či v dôsledku dedičnosti. Každá príčina si vyžaduje iný liečebný postup. Ak vlasy vypadávajú viac ako doteraz, všeobecné odporúčania radia začať s vyváženou a zdravou stravou.

Prvým krokom pri liečbe by mala byť konzultácias odborníkom – dermatológom či trichológom. Ten na základe konzultácie, krvných testov alebo špecializovaného rozboru vlasu môže zistiť príčinu problému vypadávania vlasov a poradiť riešenie.

Po pôrode

Hladina estrogénu v tele ženy sa  zníži a do oddychovej fázy vstúpi omnoho viac vlasových folikulov, čoho dôsledkom je viac vypadnutých vlasov. Za normálnych okolností sa vlasy vrátia na pôvodnú „predpôrodnú“ hustotu medzi 6. až 12. mesiacom po pôrode.

Deväťdesiat percent vlasov je v rastovej fáze, zvyšných 10 percent je v katagénnej, čiže v oddychovej. Spomenutých cca 10 percent každé dva až tri mesiace vypadáva, na vypadnutom mieste začnú rásť nové vlasy. Počas tehotenstva zostávajú vlasy vplyvom hormónov v pokoji dlhšie a k ich uvoľňovaniu dochádza spravidla 10 – 14 týždňov po pôrode. Vplýva na to úprava hormonálnej rovnováhy – konkrétne estrogén. Keďže ženy majú počas tehotenstva veľa tohto hormónu, vlasy sú hustejšie, krajšie a lesklejšie. Vypadávanie vlasov po pôrode tak môžeme chápať ako vynahrádzanie si „nečinnosti“ počas tehotenstva. Žiaľ, nie je veľa možností, ako predchádzať vypadávaniu vlasov po pôrode. Vieme však nájsť cestu, ako docieliť, aby vlasy boli zdravšie a poddajnejšie. Šanca úplne zastaviť popôrodné vypadávanie vlasov je minimálna, existujú však doplnky vlasovej výživy, ktoré môžu zvnútra účinne pomôcť podporiť rast vlasov. Existuje veľký výber vitamínových a výživových doplnkov, ktoré posilňujú korienky a podporujú ich rast. Hoci sa vypadávanie vlasov po pôrode nedá úplne zastaviť, treba sa zamerať na stimulovanie zdravého rastu nových vlasov. Pomôžu bylinkové kúry a čaje –či už na vnútorné alebo vonkajšie použitie. Z tých najznámejších sú to: žihľavový čaj, jablčný ocot, šalviový odvar alebo žĺtková maska.

Ani deti nie sú výnimka

Vypadávanie vlasov u detí môže byť pre rodičov veľmi frustrujúce, lebo za ním vidia chorobu. No štatistiky v tomto prípade sú viac než priaznivé.  Len čo zistíte čo i len občasné a nepravidelné vypadávanie, je dôležité okamžite vyhľadať pediatra. U detí je totiž zriedkavejšie ako u dospelých. Medzi  najčastejšími príčinami súvisiacimi s vypadávaním vlasov je tzv. Tinea capitis – povrchová forma mykózy. Ide o mykotickú infekciu, ktorá postihuje vlasovú pokožku. Je to najčastejšia forma straty vlasov u detí. Vo veku 4 – 14 rokov je možnosť výskytu tohto ochorenia dosť vysoká. Pediater tento problém vie diagnostikovať takmer ihneď podľa vzhľadu pokožky hlavy. Medzi ďalšie choroby patrí alopecia areata, prejavujúca sa holými oválnymi miestami kdekoľvek na pokožke hlavy takmer zo dňa na deň.Táto choroba postihuje asi jedno dieťa z tisíc. Pri správnom dodržiavaní a užívaní liečiv a pokynov lekárov je však takmer isté, že vlasy sa dieťaťu vrátia skôr než za rok, čo je veľmi pozitívna štatistika. Príčiny môžu byť však aj iné, ako napríklad poškodenie vlasového vlákna.

Pomôžu kozmetické prípravky?

Množstvo, farbu, silu a tvar vlasu má človek vrodené. Ovplyvňuje ho rasová aj rodová príslušnosť. Počas života sa žiadne nové vlasové folikuly nevytvárajú, naopak, skôr ubúdajú. Neexistuje žiadny kozmetický prostriedok, ktorý by vedel zabezpečiť vznik nových folikulov, teda výrazné zahustenie vlasov. Rastové séra pomôžu zahustiť vlasy, ak je pokožka hlavy oslabená a obsahuje spiace vlasové folikuly, ktoré neprodukujú vlasy. Napríklad prípravky na základe obsahu biomimetických peptidov majú podobné účinky ako rastové faktory. Tieto účinné látky dokážu obnoviť aktivitu vlasových vačkov, podporiť rast nových vlasov a tým zväčšiť celkový objem vlasov. Pri aplikácii by sme však mali byť trpezliví – zahustenie trvá 3 – 4 mesiace. Až po tomto čase je možné hodnotiť, či bol prípravok účinný alebo nie. Na okamžité zahustenie vlasov však existuje pomoc: mikroskopické keratínové vlákna, ktoré za pár sekúnd dodajú vlasom hustotu a premenia riedke vlasy na husté.

Veľa vyrieši správny strih

Existuje  veľa trikov, aby vlasy vyzerali hustejšie a zdravšie. Jedným z nich je zmeniť strih. Ten správny môže opticky vyvolať dojem väčšieho objemu vlasov bez zbytočného vypínania a viazania účesu. To však neznamená, že sa musíte dať ostrihať úplne nakrátko. Naopak, šikovná profesionálna kaderníčka vie, aký účes pristane riedkym vlasom.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach