Keď príde chrípka a prechladnutie…

  Aj vy patríte k tým, ktorí sa v chladnejšom ročnom období obávajú chrípky, či prechladnutia? Veru, je to tak – mesiace september až marec sa spájajú, ako tomu bežne hovoríme, s chrípkovým obdobím. Odborne sa však hovorí o chrípke a o prechladnutí. Každé z nich má však iné príznaky a takisto každé vyžaduje inú liečbu.

   

  Čo je prechladnutie?

  Jedná sa o vírusové ochorenie a k prenosu vírusov dochádza kvapôčkovou infekciou, čiže kašľom, kýchaním alebo blízkym kontaktom s chorými. Prechladnutie sa vyskytuje celoročne, avšak s chladnejším počasím jeho početnosť stúpa.

  Čo je chrípka?

  Chrípka je infekčné ochorenie, ktoré vyvoláva rýchlo sa šíriaci a premenlivý vírus. Nástup chrípky je náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, triaškou, bolesťami hlavy a prudko stúpajúcou teplotou na 39 – 40 ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, pocit sucha a škriabania v hrdle, nádcha začína 1 – 2 dni po začiatku ochorenia. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3 – 5 dňoch odoznejú, k úplnému uzdraveniu dochádza po 2 až 4 týždňoch.

  chrípka a prechladnutieDá sa im vôbec účinne predchádzať?

  Odpoveď nie je úplne jednoznačná, pretože nikto z nás nežije na opustenom ostrove. Každodenne sa stretávame s množstvom iných ľudí, s kolegami v práci, so spolucestujúcimi na ceste  do a z práce, pri nákupoch a podobne. A ak je naša imunita v nerovnováhe, ľahko sa od niekoho, kto už javí znaky ochorenia, nakazíme. Preto je potrebné imunitu posilňovať

  Informácie o produkte:

  Grippostad C
  Grippostad C zmierňuje bolesť a znižuje horúčku. Používa sa na liečbu príznakov chrípkových infekcií a pri prechladnutí. Liečivo paracetamol sa dobre vstrebáva z tráviaceho systému a vedie k poklesu zvýšenej telesnej teploty a útlmu bolesti hlavy, svalov, kĺbov a bolesti v hrdle už za ½-1 hodinu. Tieto účinky sú posilnené obsahom kofeínu. Kyselina askorbová (vitamín C) zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti infekciám, a tak podporuje účinky paracetamolu pri liečbe príznakov chrípky a pri prechladnutí. Kofeín má mierne povzbudzujúce účinky. Chlórfenamíniummaleinát zmierňuje opuch nosových slizníc pri infekciách dýchacích ciest, zabraňuje zvýšenej sekrécii hlienu, a tým zmierňuje priebeh ochorenia. Ak sa do 3 dní nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, musíte sa obrátiť na lekára.

  chrípka a prechladnutieČo robiť, keď už sme ochoreli

  Najdôležitejšie je, aby sme ostali doma a liečili sa. V lekárni je dnes veľa prípravkov, ktoré nám pri liečbe pomôžu. Lieky na prechladnutie najčastejšie obsahujú liečivo paracetamol a ibuprofén. Kým ibuprofén pôsobí protizápalovo, paracetamol sa používa na liečbu bez týchto príznakov.  Je teda dobré, ak lekárnikovi popíšete svoje príznaky a prípadne ho upozorníte aj na iné ochorenie, ktorým trpíte a či užívate aj iné lieky, prípadne aké. Podľa toho vám bude najlepšie vedieť poradiť liek, ktorý je vhodný práve pre vás.

  Informácie o produkte:
  IBUGRIPP

  IBUGRIPP obsahuje ibuprofén a fenylefríniumchlorid, ktoré sú účinné pri zmierňovaní príznakov súvisiacich s prechladnutím a chrípkou, vrátane zmiernenia miernej až stredne silnej bolesti, upchatia nosa (plný nos) a zníženia horúčky. Ibuprofén patrí do skupiny liekov nazývaných nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktorý pôsobí na zmiernenie miernej i silnejšej bolesti (vrátane bolesti hlavy), opuchy a môže tiež znižovať horúčku. Fenylefríniumchlorid (nosové dekongestívum) zmierňuje pocit upchatého nosa, znižuje opuch nosovej sliznice, zmierňuje prekrvenie nosa a znižuje tlak, ktorý môže vyvolať bolesť hlavy. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu alebo sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.