Šafran – tajomné korenie

Je symbolom lásky a luxusu. V minulosti sa hovorilo o ňom ako o kráľovi korenia. Dodnes mu však tento prívlastok právom patrí.

Šafran
Obrázok od U. Leone z Pixabay

Trocha histórie

Šafran poznali už starovekí Gréci, Rimania ale aj Egypťania. Patril  k najvyhľadávanejším koreninám na svete. Vraj aj grécky boh Zeus bol zahalený do šafranovej vône, keď zostupoval z Olympu.  Za najväčších konzumentov na svete sa doposiaľ považujú Rimania. Aromatizovali šafranom víno, jedlo, farbili ním oblečenie či podlahu. Vyrábali z neho parfumy, pridávali ho do kúpeľov a rozprašovali ho v amfiteátroch aj divadlách. V súčasnosti ho poznáme ako korenie a liek.

Šafran ako liek

Pripisovali sa mu mnohé účinky. Liečitelia a lekári ho v minulosti odporúčali pri žalúdočných problémoch a ochoreniach pečene. Šafran podporuje zmysly a uvoľňuje napätie. Má upokojujúce, relaxačné, ale aj povzbudzujúce účinky. Osvedčil sa pri depresiách či celkovej vyčerpanosti. V súčasnej medicíne sa potvrdilo jeho priaznivé pôsobenie pri menštruačných bolestiach, pri ťažkostiach so zažívaním, na srdce a prekrvenie vnútorných orgánov, zmierňuje ťažkosti pri prechode. Nedarí sa vám otehotnieť? Uvarte drahému šafranovú delikatesu, vyprovokuje tvorbu spermií.

Mohlo by vás zaujímať

Tekvicové rizoto

Tekvicové rizoto so šafranom

30 minútPerfektné zdravé tekvicové rizoto so šafranom, ktoré si určite zamilujete! Doplňte ho o huby, kvety levandule a strúhaný parmezán a o pochúťku pre celú rodinu… Čítaj ďaľej

Šafran v kuchyni

Korenie nájdete ako sušené celé blizny alebo mleté. Dodá krásnu žltú farbu ryži, polievkam ale aj omáčkam. Španieli a Francúzi ho poúžívajú do rybacích a ryžových pokrmov, Taliani ho pridávajú do rizota a Angličania z neho pečú koláče. Používa sa aj pri pečení chleba a pečiva. Do jedla sa pridáva  krátko pred dovarením. Na štyri porcie postačí štvrť lyžičky prášku alebo celistvých blizien. Kombinuje sa najmä s oregánom, rozmarínom a bazalkou. 

Pozor na falošný šafran

V našich končinách vidieť na jar na lúkach a v horských oblastiach šafran jarný. Tomu pravému je síce botanicky príbuzný, ale nemá praktické využitie, slúži ako okrasná rastlina a je jedovatý!

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach