Tuniak – chutná a zdravá ryba

Či už jete tuniaky alebo pstruhy, kapry alebo šťuky, všetky tieto ryby sú plné dôležitých živín. Ich mäso je bohaté na bielkoviny, ktoré sú nenahraditeľné pre vaše kosti a svaly, jód, ktorý je dôležitý pre správne fungujúci metabolizmus, ale aj ďalšie vitamíny a minerály. Ryby však treba špeciálne vyzdvihnúť ako výborné zdroje omega-3 mastných kyselín a vitamínu D.

Tuniak

Omega-3 mastné kyseliny

Hlavne ryby, ktoré žijú v studených vodách, ako napríklad slede, lososy alebo tuniaky, sú výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín. Ryby ako zdroj omega-3 mastných kyselín odporúča aj výživová špecialistka Janka Trebulová: „Najprirodzenejším zdrojom omega-3 mastných kyselín sú hlavne tučné ryby. Obsahujú ich až niekoľkonásobne viac ako rastlinné zdroje. Preto je lepšie siahnuť po rybách než napríklad po orechoch alebo iných zdrojoch omega-3.“

Omega-3 mastným kyselinám je pripisovaný celý rad blahodarných účinkov. Podporujú zdravie očí, srdca a aj celkovú imunitu. Tiež sa starajú o zdravie mozgu – podporujú tvorbu šedej hmoty a niekoľko štúdií ukazuje, že môžu mať pozitívny vplyv na kvalitu pamäte. Okrem toho majú zmierňovať aj menštruačné bolesti. Jedna univerzitná štúdia dokonca ukázala, že výživové doplnky s omega-3 mastnými kyselinami ich zmierňujú ešte účinnejšie ako ibuprofen.

Tuniak

Vitamín D

Vitamín D tradične získavame zo slnka, ale ryby sú jeho najlepším živočíšnym zdrojom. Pre telo je nenahraditeľný. Je dôležitý pre zdravé kosti a zuby, ale aj pre svaly a ich fungovanie. Okrem toho posilňuje imunitu a prispieva k normálnemu vstrebávaniu fosforu a vápnika. Tiež je mu pripisovaná schopnosť zlepšovať kvalitu spánku a zjemňovať príznaky sezónnej depresie. Aj preto by ste si mali dať záležať na tom, aby ste mali pravidelný príjem vitamínu D z rybieho mäsa alebo iných zdrojov.

Ak ryby nie sú vaša šálka kávy, ale radi by ste vášmu telu dopriali benefity ich konzumácie, vyskúšajte výživové doplnky OmegaMarine Forte+ od NaturaMed Pharmaceuticals. Obsahujú vysoko koncentrovaný kvalitný olej z čerstvých nórskych lososov a na zaistenie dennej dávky omega-3 mastných kyselín a vitamínu D stačia už 2 kapsuly.

Tuniak

Mesačné balenie OmegaMarine Forte+ teraz môžete vyskúšať zadarmo, len za cenu poštovného a balného. Viac informácií o produkte aj aktuálnej akcii získate na bezplatnej linke 0800 444 204 alebo na webovej stránke www.omegamarineforte.sk.

Zdroj foto: Unsplash.sk (ilustračné) a NaturaMed Pharmaceuticals (produktová foto)