SPÄŤ
Bio štýl

Zelená káva – aké má účinky?

Od: Jana Vančová 16.11.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Ochutnali ste už zelenú kávu? Alebo sa na to ešte len chystáte? A počuli ste o jej takmer zázračných účinkoch? V každom prípade, určite nezaškodí uviesť veci na správnu mieru a povedať si o zelenej kávičke trochu viac…

Zelená káva

Kde sa vzala zelená káva?

Napriek tomu, že sa laikovi môže zdať, že ide o nejakú novinku, zelená káva pochádza z takého istého stromu – kávovníka. Ibaže v prípade zelenej kávy sa bobule kávovníka po zbere sušia a z dôkladne vysušených bobúľ vzniká zelená káva. V prípade, že zrnká zelenej kávy sa upražia, vzniká tradičná tmavá káva, taká, akú poznáme a presne tá, ktorá tak úžasne vonia.

Má zelená káva lepšie účinky na zdravie ako čierna káva?

Ako sme si už povedali, zelená i čierna káva pochádzajú stále z toho istého kávovníka. Lenže čierna káva má, na rozdiel od zelenej, neodolateľnú vôňu i chuť. V súvislosti s tým, že vysoké teploty, ktoré sú potrebné pri pražení kávy, ukracujú kávové zrnká o živiny, možno potvrdiť, že zelená káva je predsa len zdravšia. Navyše, zelená káva obsahuje aj cenné antioxidanty, ktoré už pražená káva v takom množstve neobsahuje.

Tí, ktorí sa venujú zdravej výžive, určite vedia, aké dôležité sú antioxidanty pri ochrane pred škodlivými vplyvmi. Ba dokonca aj to, že ak je zelená káva skutočne kvalitná, obsahuje niekoľkonásobne viac antioxidantov ako čerstvá zelenina a ovocie. Ďalšou cennou súčasťou i benefitom zelenej kávy sú kyseliny chlorogénové. Sú nápomocné pri regulovaní glykémie v ľudskom organizme. Vďaka tomu telo pomalšie vstrebáva cukry, čo je účinná prevencia proti cukrovke druhého typu.

Zelená káva

Pomôže nám zelená káva naozaj schudnúť?

Kyselina chlorogénová, ktorá je obsiahnutá v zelenej káve spomaľuje vstrebávanie cukrov. Rovnako obmedzuje aj ukladanie tukov tým, že znižuje chuť do jedla, zlepšuje metabolizmus a rýchlejšie spaľuje kalórie.

Detoxikácia a omladenie so zelenou kávou

Určite vás bude zaujímať, že zelená káva a antioxidanty v nej obsiahnuté, sa starajú nielen o zdravie, ale aj o spomalenie starnutia, pretože zbavia naše telo toxínov a súčasne vyhladzujú vrásky. Ďalším cenným účinkom zelenej kávy je to, že vďaka kofeínu účinne pôsobí proti únave.

Kedy a ako je najlepšie zelenú kávu konzumovať?

Samozrejme, že zelenú kávu možno konzumovať vždy, keď máme na ňu chuť, ale veľmi vhodné je dopriať si šálku zelenej kávy hneď na ráno.  Takto naštartuje organizmus na plné obrátky a dodá energiu na celé dopoludnie. Pripravíme ju jednoducho: Zalejeme ju vriacou vodou a počkáme 5 minút, aby káva vylúhovala. Najlepšie je urobiť tak polhodinku pred jedlom. Presne toľko času potrebujú už spomínané kyseliny chlorogénové na to, aby mohli vytvoriť v našom tele zdravú rovnováhu pre nasledovné správne vstrebávanie glukózy. Ak máte radšej sladkú kávu, pokojne si aj zelenú kávu môžete prisladiť cukrom, medom alebo iným sladidlom podľa potreby.

Kto by nemal piť zelenú kávu?

Hoci zelená káva má  množstvo zdraviu prospešných účinkov, nemali by ju piť deti, alergici, seniori, ľudia s vysokým krvným tlakom, ani tehotné ženy.

Náš tip:

Bio zelená káva Green Coffee

Zelená kávaZloženie: 100 % zelená, praná, mletá BIO Arabica

Ak si chcete pochutnať na skvelej a zdravej kávičke, ochutnajte, ako chutí Bio zelená káva značky ktorú na náš trh výhradne dodáva firma Anserini. Výnimočnosť tejto bio mletej kávy spočíva jednak v bio kvalite a jednak v tom, že ide o 100 % zelenú, mletú BIO Arabicu. Môžete si ju Green Coffee ako zalievanú kávu: 2 kávové lyžičky kávy zalejeme vriacou vodou, necháme 5 minút vylúhovať, podľa potreby prisladíme, alebo pijeme len tak,  „na prírodno“.

Zrná zelenej kávy obsahujú vysoké množstvo kyseliny chlorogénovej a prírodných antioxidantov, ktoré sa pražením pri vysokej teplote z kávy strácajú. Kyselina chlorogénová urýchľuje metabolizmus tukov a cukrov, čo spôsobuje rýchlejšiu látkovú výmenu, ktorá podporuje zdravú telesnú hmotnosť, udržiavanie prijateľného množstva tuku v organizme, zdravé fungovanie kardiovaskulárneho systému a normalizuje hladinu cukru v krvi.

womangalérie VŠETKY