Aj dojčené deti musia piť

O dôležitosti pitného režimu pre dospelých azda všetci vieme a snažíme sa ho viac-menej dodržiavať. V horúčavách, aké sú u nás v posledných rokoch bežné, však i deti, ktoré ešte mamičky dojčia, potrebujú dodávať tekutiny – najlepšie čistú prevarenú dojčenskú vodu. Samozrejme, pitný režim je veľmi dôležitý aj pre deti, ktoré už nie sú dojčené.U detí môžu kvôli nedostatočnému pitnému režimu nastať vážne zdravotné komplikácie, dokonca až tragické.

Toto riziko si uvedomuje, žiaľ, stále len málo rodičov. Dbajú na tom, aby ich dieťa v teplom prostredí pilo každú hodinu aspoň deciliter tekutiny. Tiež mnohí rodičia neustále uprednostňujú a vyberajú deťom džúsy, či iné tekutiny, ktoré obsahujú cukor. Napríklad sladený čaj. Tie však nie sú práve najvhodnejšie. Prím pre zdravie hrá čistá neperlivá voda bez príchute. Vhodné sú i čisté ovocné šťavy, ovocný čaj a iné nesladené tekutiny, optimálne však len raz – dvakrát za deň.

Prvé komplikácie

Nebezpečná dehydratácia detského organizmu sa spočiatku v ľahšej forme prejavuje únavou, mrzutosťou, bolesťami hlavy a nepozornosťou. Mnohokrát však mamičky tieto prejavy pripisujú iným príčinám. Preto sa môže stať, že potreba tekutín zostane prehliadnutá. Najhoršie je to u detí, ktoré si ešte vodu nevedia vypýtať.

Ťažšie štádiá

Ak ani v tomto štádiu nie je dieťaťu dodané potrebné množstvo tekutiny, dehydratované dieťa môže trpieť závratmi, u dlhodobo dehydratovaných detí sa objavuje aj zápcha a problémy s vyprázdňovaním. Ťažký stupeň nedostatku tekutín v detskom organizme vyvolá úplný metabolický rozvrat. Ten sa prejavuje zmätenosťou, kŕčmi a dieťa môže upadnúť do stavu bezvedomia, ktorý môže vyhrotiť až kolapsom organizmu a smrťou.

Mohlo by vás zaujímať

kedy dieťa odstaviť

Kedy je správny čas ukončiť dojčenie? Kedy dieťa odstaviť?

Ukončenie dojčenia či „odstavenie“ dieťaťa – ako sa tomuto často náročnému problému hovorí – si vyžaduje trpezlivosť a pevnú vôľu. Špeciálne, ak máme ratolesti, ktoré by… Čítaj ďaľej

Väčšina pije málo

Odborníci nezdvíhajú varovný prst zbytočne, pretože sa ukázalo, že až štvrtina detí vypije menej ako liter tekutín denne, čo je úplne nedostatočné. Odporúčané množstvo tekutín prijíma však iba pätina detí. Napríklad už prváčikovia na základnej škole by mali vypiť priemerne až 1,8 litra tekutín každý deň – bez ohľadu na horúčavu, teda v horúcom počasí ešte viac.

Ponúkajte často

Takže, ak je vaše dieťa z ničoho-nič ospalé, nepokojné alebo bezdôvodne plačlivé, je veľmi pravdepodobné, že nemá dostatok tekutín. Dehydratované dieťa má tiež tmavý moč, červené líca a v horúčavách zvýšenú teplotu, pretože nemá dostatok tekutín na vytvorenie potu, chladiaceho organizmus. Nakoniec, keď v teple ponúknete dieťaťu vhodnú tekutinu každú hodinu, či aj častejšie, určite tým nespôsobíte žiaden problém, skôr naopak. Keď bude smädné, vypije.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach