Aj vy nútite deti do jedla?

Môžete tak prispieť k ich obezite!

Odkedy deti začnú jesť, odvtedy ich mamičky nútia, aby spapali čo najviac, najlepšie všetko, čo im dajú a ešte si aj vypýtali duplu. Isto je fajn vidieť, že deti dobre papajú, ale zase netreba do nich za každú cenu nasilu tlačiť, nemyslíte? Veď ani nám nechutí vždy všetko a máme aj dni, kedy zjeme podstatne menej ako inokedy.

nútite deti do jedla

Prečo nie je nútenie dobré?

Hneď pre dve veci – najmenej. Po prvé všetko, čo robia deti nasilu, môže vyvolať presne opačnú reakciu, ako by sme si želali alebo, akú by sme očakávali. Takže čím viac ich budeme do niečoho nútiť, nech to je šport, upratovanie alebo jedlo, tým skôr môžeme dostať presne opačnú reakciu. Deti vedia byť veľmi tvrdohlavé a odmietanie jedla vyvolané na základe nútenia sa im môže dosť hlboko zafixovať a dokonca skôr, či neskôr viesť aj k anorexii. A to isto nechce žiadna z mamičiek. Každá psychologička vám povie, že ak dieťa jesť nechce, netreba ho do jedla nútiť. Keď bude skutočne hladné a keď nebude cítiť tlak, samo si vypýta.

Cesta k obezite

Druhou nebezpečnou záležitosťou je obezita, ktorá môže byť následkom takého tlaku na dieťa. To, v snahe byť poslušné a vo viere, že mamička mu vždy chce len to najlepšie, poslušne spapá, čo mu predloží, a to dokonca i vtedy, keď samotné necíti potrebu. O to horšie, ak ide o mamičku, ktorá si myslí, že deti potrebujú sladkosti a čo najviac podobných nezdravých jedál. Nebezpečným zvykom môže byť napríklad už aj sladkosť po obede, ak na ňom trváme a dokola ho opakujeme.

Namiesto sladkosti ovocie

Vhodnejšie je poobednú sladkosť nahradiť ovocím. Dieťa neraz totiž, keď vie, že po obede dostane maškrtu, nevenuje pozornosť polievke a hlavnému chodu, zje podstatne menej, pretože sa ponáhľa za dobrotou. Ak teda dieťaťu z času na čas dáte po obede sladkosť, tak mu radšej vopred o nej nehovorte. A nakoniec, môže ju zjesť aj na olovrant, nemusí si zaťažovať žalúdok naplnený obedom. Ovocie po obede navyše blahodarne pôsobí aj na trávenie a takýto návyk je zdraviu prospešný.

Veľa, často a nezdravé

Nedávno priniesli výsledky jednej štúdie fakty, že obezita detí súvisí s ich nútením do jedla. Najčastejšie sú do jedla nútené, a to aj nasilu – vo veľkých množstvách alebo pričasto, deti obéznych mamičiek, prípadne obéznych rodičov. Obézni dospelí sa navyše stravujú dosť často nezdravo, a tieto návyky prenášajú neraz už na najmenšie deti, ktoré ešte len začínajú s tuhou stravou. V prípade obéznej matky, sú však už pod vplyvom nezdravej stravy podstatne dlhšie, nesmieme zabúdať, že veľký vplyv na rozvoj obezity a i na spôsob stravovania má i životospráva mamičky počas tehotenstva.

Samy vedia najlepšie, koľko potrebujú

Podľa odborníkov rodičia sú zodpovední za zabezpečovanie a servírovanie jedál, ale deti sú zodpovedné za rozhodnutie, či budú jesť a ako veľa. Deti totiž samy veľmi dobre vedia, koľko zjesť môžu. My ich často len zbytočne nútime napchávať sa. Podobne, malé dieťa samo od seba nezje ani veľa sladkostí, len vtedy, keď mu ich ponúkame. Pozor však na stavy počas obdobia vzdoru. Dieťa môže odmietať rôzne druhy jedál, len kvôli tomu, aby ich jednoducho odmietlo. Rozhodne v takýchto prípadoch nedávajte deťom návrhy na iné jedlá. Jednoducho, ak nechcú to, čo im je ponúknuté, náhrada neexistuje.

Nadmerná kontrola prináša problémy

Podstatné je uvedomiť si, že nadmerná rodičovská kontrola nad stravovaním dieťaťa môže priniesť skôr horšie ako lepšie výsledky.  Ba dokonca môže ovplyvniť pocit vnímania sýtosti dieťaťa a môže priamo prispieť k obezite. Nerobte si problém ani vtedy, ak vaše dieťa odmietlo večerať. Prípadne vynechalo hlavný chod alebo pre to, že nechalo na tanieri. Okrem toho, my rodičia často zvykneme dávať deťom množstvá vhodné pre dospelých. Tak je jasné, že na tanieri niečo nechajú.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach