Ako sa mení princeznička na rebelku?

Deti nás stále prekvapujú: Čím najviac školáčky pred pubertou?

Puberta je u dievčat kapitolou samou o sebe. Avšak ešte skôr ako u nich vôbec začne, môžeme vidieť prvé vrtochy… , na druhej strane aj krásne uvedomelé prejavy lásky. V každom prípade, pripravme si náhradný balíček nervov alebo poriadne oprášme ten z obdobia vzdoru a objednajme si väčší. Prečo? Všetko vám napovedia vyjadrenia mamičiek nižšie.

na rebelkuS týmto nás počastujú jemno-drsné stvorenia, ešte kým nebudú v puberte alebo na jej začiatku:

* Chcete ju držať za ruku, objímať ako to vaše krásne malé dievčatko. Pomáhať mu prejsť cez cestu, pritúliť si ho.

– Nie, ona je už na také veci predsa veľká. Nech vás ani nenapadne dotknúť sa jej.  Veď už nie je malé decko!  Dotyky – možno doma, keď s jej nebude dať zaspať alebo ju bude trápiť choroba.

* Povie vám, že ste ten najobľúbenejší a najmilovanejší človek na svete.

– Nezabudne však doplniť, že „niekedy“. Ale za to „úplne vážne“. Najčastejšie je to vtedy, keď už nemôže počuť váš prenikavý krik a nedokáže zniesť pohľad na vašu ignorujúcu a nahnevanú tvár.  Potom večer už budete zase najlepšie kamarátky. Lenže…

* Nasledujúci deň máte veselé a zábavné dieťa.

– Áno, je vtipná, milá a zrazu. Buchne dverami za sebou poriadnou silou, že sa ani nestihnete spamätať. Ale nemá silu na to, aby zatvorila skriňu chladničku, šuflík, otvorila, či zatvorila si fľašu a upratala si vec.

* Bude nenávidieť všetko, čo kúpite.

– A to je jedno či pre ňu alebo pre seba. Nejde o farby, kvalitu, strihy, nenaleťte. Nechajte ju vybrať si samú, s podmienkou, že to nosiť bude. Niektoré deti sa spamätajú až vtedy, keď si takmer nemajú čo obliecť.

* Pomíňa vaše krémy, sprchovacie gély, šampóny.

– nejde o cenu ani o množstvo. Ak nedáte pozor aj ten najdrahší kozmetický prípravok, ktorý si šetríte, aby vám vydržal aspoň rok skončí vo vani či v umývadle.  

* Ak nie ste doma alebo ju nesledujete, skúša váš mejkap.

– Hlavné je, že ste ju nezačali učiť maľovať sa vy, keď mala 4 roky, ako to robia mnohé mamičky dnes.  Ale pripravte sa na to, že bude skúšať aj vaše topánky a oblečenie. Možno za to, že jej nedovolíte chodiť v lete vo vašich kožušinových čižmičkách schytáte aj pomenovanie – napríklad „kretén“.

* Všetko, čo ona povie je pravda.

– A ak jej aj vysvetlíte, že je pravda, čo ste hovorili vy, tak vám povie, že ona to aj tak myslela tak ako ste povedali. Vy ste to len zle pochopili, ale pravdu mala ona.

* Bude mať obavy, či vôbec niečo v živote dokáže.

Teraz je rad na vás, aby ste ju podporili. Samozrejme, nerátajte s pozitívnou reakciou. Aspoň nie vždy.

* Začne potrebovať súkromie

– A bude to prízvukovať neustále. Nerušte ju preto rečami, hlasmi, zvukmi – ale jasné, ona vás môže.

* Krúžky? Každý týždeň niečo iné!

– Teraz ju baví hudobná, ale o týždeň výtvarná a potom chce chodiť na basketbal. A vy plaťte a zisťujte kam dieťa skutočne smeruje…, ak vás to baví a máte na to.

* Ružová? To nemyslíš vážne!

– Ružová je len pre malé dievčatká a princezničky a vy máte doma už malú rebelku. Takže teraz letí čierna, tyrkysová, zelená! No, ale pozor, farba nie je všetko. A možno niekedy odev, s ktorým by malá dáma súhlasila ani nenájdete.

-sz-