Aký matrac vybrať pre dieťa?

Pre dieťa chceme to najlepšie. Aj preto kladieme veľký dôraz na to, čo mu oblečieme, ako bude vyzerať jeho izbička, akú pohodlnú bude mať posteľ. Výber matracov je dôležitý, rozhodne však nie je jednoduché vybrať z tak bohatej ponuky. Odborníci dnes navyše upozorňujú, že z niektorých penových matracov sa môžu uvoľňovať nebezpečné látky a deti tak môžu byť vystavené vysokým hodnotám nebezpečných chemikálií. Nie je teda spánok ako spánok.

dieťaNebezpečné chemikálie
Najnovšie testy penových vypchávok matracov ukázali, že z niektorých druhov sa uvoľňuje značné množstvo prchavých organických zlúčenín – potenciálne škodlivých chemikálií, ktoré sa tiež napríklad nachádzajú v domácich potrebách, najmä v čistiacich a vonných sprejoch. Netreba hneď robiť paniku, ale dôležité je predchádzať zbytočnému nebezpečenstvu.

Ako minimalizovať riziko?
Keďže sami si asi len ťažko spravíme testy, či sa z matracu nášho dieťaťa uvoľňujú nebezpečné látky, dôležitá je prevencia. V prvom rade by sme nemali používať staršie matrace a aj tie nové je potrebné pravidelne a dlhší čas vetrať. To pomôže znížiť vystavenie dieťatka prchavým organickým zlúčeninám. Aj najmenšiemu bábätku môžeme vetrať matrac – preložíme ho na deku alebo dáme matrac vetrať, keď ideme s ním von.

Nové verzus staršie
Ešte nebezpečnejšie ako nové nevetrané matrace môžu byť niektoré staršie matrace. Tie môžu obsahovať až toxické látky ako napríklad takzvané retardéry horenia, ktoré boli už zakázané. Pokiaľ však ide o obsah prchavých organických zlúčenín, novšie matrace ich obsahujú až štvornásobné množstvo oproti starším typom. Takže starší matrac alebo striedanie novšieho so starším môže byť niekedy dobrou voľbou. Keď zoberieme do úvahy fakt, že malé deti trávia spánkom a ležaním 50 až 60 percent dňa, môže to byť skutočne veľmi nebezpečné. Navyše detský organizmus je omnoho citlivejší na nepriaznivé vplyvy na zdravie z vnútorných látok znečisťujúcich ovzdušie ako dospelý.

Fenol, linalool a spol.
Matrace z polyuretánovej peny uvoľňujú potenciálne škodlivé chemikálie tým, že ich zahrieva telesné teplo dieťaťa. Deti tieto nebezpečné látky počas spánku vdychujú. Celkovo štúdia identifikovala viac ako tridsať prchavých organických zlúčenín v matracoch – vrátane fenolu, kyseliny neodekánovej a linaloolu. Tieto nebezpečné látky sa do nášho ovzdušia uvoľňujú aj z laminátových podláh, obkladov stien, a ďalších vnútorných materiálov.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach