Batoľa a novorodeniatko

Ako vytvoriť pozitívny vzťah medzi nimi a zabrániť žiarlivosti?

Mať dieťatko rok-dva po prvorodenom má svoje výhody – budú spoločne vyrastať, môžu po sebe nosiť oblečenie, nemusíme kupovať nové hračky… Lenže mnohé rodiny prežijú po narodení druhého bábätka nepríjemné prekvapenie. Žiarlivosť a závisť môžu byť veľmi nebezpečné. Ako minimalizovať problémy medzi dvoma maličkými súrodencami?

Moja známa, mamička 3-ročnej Eriky a 18-mesačného chlapčeka by o súrodeneckých problémoch vedela hovoriť, hoci má len dve malé deti. Erika bola zvyknutá byť centrom diania a pre dievčatko vo veku rok a pol to bolo narodenie bračeka doslova pohromou. Síce, keď je mamička počas tehotenstva vysvetľovala, že v brušku má jej brata, ktorý bude jej dobrým kamarátom a že ju nebude mať o nič menej rada, problémy nastali hneď po pôrode.

Batoľa a novorodeniatko

Aj detičky vedia ublížiť

„Erika ledva pretrpela čas, kým som bola v pôrodnici a keď som konečne prišla domov aj s maličkým Paľkom, pochopila som, že na súrodenca vôbec nie je pripravená, i keď sme sa snažili ako sme vedeli. Všimla som si to najmä vtedy, keď som ju poprosila, aby postrážila bračeka v postieľke, kým sa osprchujem. No ledva som sa vyzliekla a pustila vodu, počula som ho srdcervúco plakať. Zhrozila som sa, keď som videla, že moja dcérka, jeho vlastná sestrička mu s nenávisťou škriabe tváričku,“ hovorí vystrašená mama.

Ani po mnohých psychologických sedeniach zatiaľ nenecháva Eriku s Paľkom samu. Erika sa k nemu už správa kamarátsky, ľúbi ho, objíma, hladká, ale ak by bola osamote, mohlo by sa to zvrtnúť. Rodičia dostali za úlohu podporovať vzájomných vzťah detí a posilňovať sebavedomie dievčatka rôznymi cvikmi. Ak čakáte prírastok do rodinky alebo máte novorodeniatko a o niečo staršieho súrodenca určite sa vám mnohé z nich hodia.

Ako podporiť zdravý vzťah malých súrodencov a zabrániť rivalite, žiarlivosti a závisti?

* Najdôležitejšie je, aby sme si uvedomili zmenu, ktorá nastáva v živote staršieho súrodenca. Snažme sa veci vidieť z jeho pohľadu, chápme jeho obavy – po prvýkrát sa bude musieť deliť o to najcennejšie, o mamu a otca s niekým iným. Ubezpečme  ho, že vždy ho budeme ľúbiť rovnako ako doposiaľ.

* Malé bábätko vyžaduje nonstop starostlivosť, batoľa musíme mať stále na očiach. Táto kombinácia vyzerá na pohľad nezvládnuteľne, ale dajú sa nájsť spôsoby. Navyše, ak budete staršie dieťa zapájať do starostlivosti o bábätko nebude sa cítiť odstrčené na druhú koľaj, ale práve naopak. Takže, keď dojčíme alebo kŕmime bábätko, jeho sestrička alebo braček môže sedieť pri nás. Môžeme si s ním čítať alebo aj hrať sa. Môže nám pomáhať pri prebaľovaní – hoci len tým, že bude zabávať bábätko, môže nám pomôcť s výberom oblečenia i upratovaním.

Takto nebude mať pocit, že mu maličký súrodenec berie vzácny čas, ktorý mohlo tráviť s mamou. V prípade, že mu ho nedáme, je veľký predpoklad, že začne svojho malého súrodenca nenávidieť a vnímať to tak, že mu kradne mamu. Keďže etičky ešte nevedia, čo všetko a čím môžu vyvolať, ani nevedia zvládať svoje emócie, môžu bábätku aj ublížiť. Známe sú prípady, kedy starší súrodenec doslova zhodí bábätko z postieľky, gauču alebo kočíka, doškriabe ho alebo ho šticuje za vlasy.

* Keď bábätko spinká, alebo oddychuje v kočíku, či v šatke, aktívne sa venujme staršiemu súrodencovi.

* Pokračujme v režime, aký sme mali s väčším dieťatkom, keď menšie ešte nebolo na svete – choďme na prechádzku či na ihrisko i vtedy, keď naše bábätko spí, nebude mať pocit, že ho obmedzujeme kvôli súrodencovi.

* Vymyslime aktivity pre batoľa ešte skôr ako vstane. V čase, keď sa budeme musieť nevyhnutne naplno venovať bábätku mu spestrime deň zaujímavým rozprávkovým alebo prírodopisným DVD. Deti majú veľmi rady aj rozprávky z CD, tie môžeme využiť i ako kulisu pre obe deti, keď potrebujeme niečo dôležité spraviť.

* Vytvorme pre staršieho box, v ktorom bude mať najzábavnejšie aktivity a môže ho otvoriť len vtedy, keď my budeme zaneprázdnené. Naučme ho, že aj ráno, keď vstane sa sám môže začať hrať alebo robiť plán, ktorý sme si deň vopred pripravili.

* Dbajme o to, aby sme každý deň aspoň 30 minút čistého času venovali výhradne svojmu staršiemu dieťaťu.

Nech to na začiatku vyzerá akokoľvek, vo väčšine prípadov sa súrodenci jedného dňa navzájom začnú ľúbiť a vytvoria nerozlučnú dvojicu. Jednoducho sa však musia naučiť vedľa seba žiť a my ich v tom musíme pomôcť. Pozor – negatívne emócie nie je vhodné tlmiť, ale mali by sme ich presmerovať.

-sz-

Save

Save