Čoho má druhé dieťa vždy menej?

Nie je to len na oko, ale skutočne je to tak, že prvé dieťa má od nás niektorých vecí viac ako druhé, či tretie. Predsa len, je to úplne iná situácia, keď sa nám narodí prvé dieťa, ako keď nové pribudne už do rodinky. Nejde len o to, že máme viac skúseností, ale napríklad aj o tom, že máme podstatne menej času ako sme mali, keď sme boli pár s jedným dieťatkom.

Čoho dávame druhému dieťaťu logicky menej (ale nie je to na výčitky)?!:

1. Fotografií

Kým prvé dieťa doslova vyrastá pred našim fotoaparátom a kamerou, fotíme a točíme každý jeho menší pokrok, robíme mu albumy, fotografie dávame zväčšovať na plátno, zapisujeme si každú jeho chorobu a chorôbku, a samozrejme aj ten najmenší úspech, druhému už toľko pozornosti nevenujeme. Samozrejme, ani ten nezostane bez fotografií z detstva, ale nebude ich už toľko a takých ako boli fotografie toho prvého. Navyše na väčšine jeho fotografií sa bude vyskytovať aj starší súrodenec.

2. Nových vecí

Ak máme aj druhé dieťa rovnakého pohlavia ako prvé, je jasné, že veci po prvom bude nosiť aj druhé a tiež sa bude hrať s jeho hračkami, a tak ušetríme aspoň niečo. Avšak okrem toho, aj keď sú rozdielnych pohlaví, tomu ďalšiemu už nezvykneme kupovať také množstvo oblečenia, hračiek, kníh ako prvorodenému, pretože jednoducho nás ošiaľ opustil a reálne vidíme, čo všetko je potrebné, a naopak, aká kopa vecí je úplne zbytočných.

3. Času so sebou samými

Deti vo veku dvoch-troch rokov začnú cítiť potrebu tráviť nejaký čas aj osamote – hrať sa sami. Ak to tak nie je, mali by sme ich v tom podporiť. Na druhej strane je úžasné, že vždy – keď im je smutno, nedarí sa im alebo ich už samostatná hra nebaví sa môžu obrátiť na svojho súrodenca, ktorý ich rozveselí, ale aj niečo nové môže naučiť.

Mohlo by vás zaujímať

Naučte dieťa hospodáriť

Čo s vyšibanými peniazmi? Naučte dieťa hospodáriť

Máte doma malého šibača? Určite ho okrem samotnej šibačky a veľkonočných čokoládových vajíčok potešia aj peniaze, ktoré dostane od vyšibaných dievčat z rodiny či u… Čítaj ďaľej

4. „Piplavý“ životný štýl

Prvé dieťatko doslova pipleme, staráme sa o neho podľa tabuľky, varíme mu podľa lekárskych rád, poctivo dozeráme na jeho vzrast, vývoj, zdravotný stav. Chodíme s ním pravidelne na prechádzky, či je zima alebo teplo, či prší alebo padajú krúpy. Dojčíme dokedy si žiada a kedy si žiada, robíme mu veľkolepé oslavy. Všetko sa snažíme robiť stopercentne ako najlepšia mamička na svete. Keď však príde na svet druhé dieťa, nebudeme mať ani toľko energie ani toľko chute robiť niečo podobné a povolíme uzdu.

5. Času len s mamou

Keď si uvedomíme koľko času sme trávili s prvorodeným a koľko trávime s druhorodeným, môže nás z toho pobolievať srdiečko. Toto je trošku bolestivejšia vec, ale zase deti to zvládajú zväčša hravo. Je logické, že keď sme mali len jedno dieťa, mali sme podstatne viac času sa mu venovať ako keď mále dve alebo viac detí. Nemôžeme si to vyčítať – veď starostlivosť o dve deti zaberá viac času. Okrem toho je tu aj druhá stránka, a tá hovorí, že ani dieťatko nás až tak nepotrebuje ako jeho prvorodený súrodenec. Ten nikoho okrem nás nemal. Druhorodené dieťa vie veľa času stráviť so svojim starším, súrodencom, samozrejme, dôležitý je aj ich vekový rozdiel.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach