Deti a moderné technológie: Kde je hranica?!

Nechávať deťom elektroniku v izbe môže byť nebezpečné

Mnohé mamičky sa spoliehajú na moderné technológie ako dočasné či aspoň chvíľkové opatrovateľky. Dieťatko posadíme pred televízor, staršiemu dáme do ruky tablet, či mobil a máme istotu, že aspoň polhodinku môžeme niečo sústredene robiť. Problém však nastane, keď sa dieťa na tieto výdobytky modernej doby navykne tak, že bez nich nedokáže ani vydržať. Potom už nebudú našimi pomocníkmi, ale naopak, výchove začnú škodiť. A nielen výchove, ale aj zdraviu detí.

Aby nepracovali proti nám

Odborníci, ktorí sledujú bohaté diskusie mamičiek na tému moderných technológii upozorňujú na to, že výhody, ktoré nám tieto zariadenia poskytujú sa v mnohých prípadoch skôr či neskôr obrátia proti rodičom, respektíve deťom samotným. Väčšina rodičov necháva deťom tieto moderné prostriedky zábavy buď za odmenu alebo týždenne majú určený istý počet hodín, počas ktorých sa môže dieťa hrať na tablete, mobile, či browsovať po internete.

Deti a moderné technológie

 

Motorika pozadu

V niektorých rodinách však žiadne obmedzenia neplatia a deti – neraz ešte v predškolskom veku síce veľmi dobre ovládajú prácu na tablete, prípadne s internetom alebo telefónom, ale ich manuálne zručnosti a jemná motorika sú pod bodom mrazu. To sa však neodzrkadlí, len na tom, či dieťa bude vedieť a ako písať, ale aj na rozumových schopnostiach, správaní a sústredení. S vývojom jednej motoriky napríklad súvisí aj rozvoj fantázie a tvorivosti detí a schopnosti sústrediť sa. Chceme ich o to všetko obrať?

Ničia aj spánok

Len približne päť percent rodičov nesúhlasí s tým, aby ich deti používali elektronické zariadenia a nedovoľuje im to ani obmedzene. Najhoršie je, ak deťom dovolíme, aby si nechali svoje moderné „hračky“ v izbe aj počas noci. Často trpia prerušovaným spánkom, budia sa v noci, aby sa zahrali, dokončili, čo chceli a podobne. Výsledkom je nielen zhoršená schopnosť sústrediť sa, ale aj vyčerpanie, zmena správania a následné zdravotné problémy.

Spálňa má zostať „čistá”

V optimálnom prípade by v detskej spálni nemala byť žiadna elektronika. Ani televízia, ani počítače, tablety, mobily. Je totiž dokázané, že deti, ktoré spávajú v izbe, kde sú umiestnené elektronické zariadenia, hoci aj malé, spia kratšie a menej kvalite ako deti, ktoré spia v miestnostiach bez elektronickej ťarchy. Častejšie sa sťažujú na únavu a vyčerpanie. Takže škodlivý nie je len čas strávený pred zapnutou obrazovkou, ale aj samotná prítomnosť elektroniky v detskej spálni.

Posteľ len na spánok

Posteľ dieťaťa by mala evokovať jedno jediné – čas spánku, dokonalého oddychu a akonáhle dieťa ide do postele, malo by mať v mozgu vybudovaný signál, že je čas spať. V prípade, že sa deti zvyknú váľať v posteli počas dňa, či sa tam hrajú, používajú tablet, pozerajú telku, kreslia si a podobne, posteľ už mozgu nehovorí, že sa má pripraviť na spánok. Veľmi negatívne na spánok, a to nielen detí, ale aj nás dospelých, pôsobí takzvané modré svetlo, vyžarované obrazovkami. Minimálne dve hodiny pred spaním by sme s ním nemali prichádzať do styku.

Ako z toho von?

Najlepšie urobíme, ak v byte určíme zóny bez obrazoviek a elektroniky a budeme ich dodržiavať – do takýchto zón by mali jednoznačne patriť spálne, aj izby, v ktorých spia deti. Naproti tomu môžeme z niektorých miestností, napríklad z obývačky alebo inej centrálnej miestnosti vytvoriť mediálne centrum. Tak budeme mať aj lepší prehľad o tom, čo a ako dlho robia naše deti na mobile, tablete, či počítači.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach