Detská izba – rekonštrukciou proti alergiám

Alergia je považovaná za epidémiu 21. storočia. Na Slovensku týmto ochorením trpí asi 40% ľudí, a to vrátane detí. Pokiaľ sú obaja rodičia alergici, je vraj až 80-percentná pravdepodobnosť, že sa alergia vyskytne aj u ich potomkov. Preto, aby sa dieťa vo svojej izbičke cítilo čo najpríjemnejšie, majte pri jej zariaďovaní alebo rekonštrukcii na pamäti nielen estetiku, pohodlie a dostatok úložného priestoru, ale aj jeho zdravie.

Detska izba

Začnite od podlahy

Len prosím žiadne koberce na podlahu. Hromadí sa v nich prach a sú doslova rodiskom pre rôzne baktérie a roztoče. Dennodenný kontakt s veľkým množstvom alergénov nie je zdraviu prospešný pre nikoho z nás a u detí môže byť spúšťačom neželanej alergie. Oveľa vhodnejšie sú plávajúce podlahy. Ak sa však chystáte rekonštruovať podlahu v staršom objekte, jednou z možností je jej podloženie sadrovláknitými doskami. Ide o zdravotne neškodný materiál vhodný aj pod plávajúce podlahy, ktoré sú potom ľahšie spracovateľné a objemovo stále.

Aj steny môžu byť zdravé

Skôr, ako sa budete zamýšľať nad výberom vhodnej farby na steny, mali by ste niečo vedieť. Pre zdravé a estetické prostredie vymaľovať nestačí. V domácnosti sa pri každodenných činnostiach, najmä pri varení, kúpaní, praní a sušení bielizne, zvyšuje vlhkosť. Okrem nepríjemného zápachu sa prejavuje aj vznikom plesní a rastom húb a život v takomto prostredí ohrozuje zdravie každého jedinca. Preto je nevyhnutné klímu v interiéri regulovať.

Detska izba

Okrem bežného vetrania vám k príjemnému prostrediu pomôže sadrová stierka, ktorá má priaznivé pH a je vhodná aj pre alergikov, do detských izieb a spální. „Sadra je úplne bez zápachu a má prírodný pôvod, je teda zdraviu neškodná. Tým, že „dýcha“ prirodzene reguluje klímu v ovzduší. V čase zvýšenej vlhkosti ju prijíma svojimi pórmi a pri suchej klíme vlhkosť vracia prostrediu“ vysvetľuje Patrik Bánik zo spoločnosti Rigips. Ak sa pred maľovaním rozhodnete pre sadrovú stierku, vaše steny budú krásne hladké, príjemné na dotyk a navyše zdravšie.

Aký nábytok zvoliť?

Pozor na lacný nábytok z drevotriesky, ktorý môže obsahovať nebezpečný formaldehyd. Je to karcinogénna alergénna látka, ktorá už pri nižšej koncentrácií človeku spôsobuje ťažkosti so sústredením, zvýšenie únavy, bolesti hlavy, dráždenie očí, sliznice, dýchacie problémy a nevoľnosť. Vyskytuje sa najmä v lisovaných výrobkoch z dreva, pri ktorých je použitá živica, ale takisto vo farbách, lakoch, lepidlách, podlahových krytinách, kobercoch či textile. Tiež sa používa ako spojivo v drevotrieskach. U lacného nábytku je koncentrácia niekedy vyššia. Na formaldehyd by si mali dávať pozor predovšetkým deti, tehotné ženy a astmatici. Polovica objemu sa vyparí z nového nábytku približne za mesiac a zvyšok sa dostáva do ovzdušia postupne niekoľko mesiacov až rokov.

Detská izba

A ako sa formaldehydu vyvarovať? Uprednostnite kvalitný nábytok s dôveryhodným pôvodom, najlepšie z masívu, často vetrajte, použite sadrovú omietku, ktorá dovolí stenám „dýchať“. Pomôžu aj rastliny, napríklad fikus, antúria či brečtan, ktoré dokážu pohltiť škodliviny a vzduch krásne vyčistiť.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ podlahy, farebnosti či nábytku, najdôležitejšie je, aby sa tam vaše dieťatko cítilo v pohode, bolo zdravé a veselé.

Zdroj: Rigips

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach