Drogy sú postrach mnohých rodičov

Kto z nás by chcel zažiť situáciu, že zistí závislosť na drogách u svojho dieťaťa?

Iste nikto. Avšak puberta s našimi ratolesťami vystrája rôzne a ani ochutnanie zakázaných látok ich neobchádza. Cesta k osamostatneniu vedie rôznymi, neraz i tŕnistými, cestičkami a dospievajúce deti si chcú užiť neraz všetko, čo sa dá.Podľa odborníkov najhoršiu úlohu môže v živote puberťáka zohrať práve vstup do zlej partie. V skupine, v ktorej sa deti navzájom podporujú negatívnym spôsobom, a v ktorej je kráľom ten, kto robí najviac nebezpečné a zakázané veci, sa žiadne z detí nenaučí dobrému. Takéto skupiny priamočiaro vedú k užívaniu alkoholu a drog.

mnohých rodičov

 

Pomáhame im?

Zo štatistík vyplýva, že až deväťdesiatpäť percent všetkých závislých na alkohole a drogách začalo svoje experimentovanie ešte pred osemnástym rokom života. Prečo? Odborníci tvrdia, že rodičia neraz namiesto toho, aby svoje deti pred drogami chránili, ich naopak k ním ešte viac približujú. A to najmä tým, že nemajú na ne dostatok času a nesprávnou výchovou. Mimoriadne dôležité pre dospievajúce deti je porozumenie u rodiča, kým realita je taká, že nachádzajú vďaka svojim „úletom” skôr opak.

Prevenciou je naše správanie

Prvoradou prevenciou proti drogám nie sú prednášky o tom, aké sú drogy nebezpečné a prečo by ich deti, ani dospelí nemali brať, ale dostatok času na deti. Veľmi dôležité je vedieť deti skutočne počúvať a vnímať ich názory, podporovať ich sebaúctu a sebavedomie. Dieťa, ktoré je doma chválené, a ktoré cíti, že si ho rodičia aj vážia, nemá takú potrebu podliehať zlému správaniu v partii, ani sa zgrupovať s deťmi, ktoré holdujú negatívnym a deštruktívnym aktivitám.

Zanedbávané príznaky

Samozrejme, experimentovanie s drogami väčšina rodičov neodhalí včas, ale až v čase, keď sú deti už ťažko závislé. Prvé príznaky toho, že dieťa berie drogu prehliadajú alebo pripisujú niečomu inému. Patrí k ním napríklad zmena správania, vyžadovanie čoraz väčšieho vreckového, zhoršenie prospechu v škole. Očividným ukazovateľom môže byť napríklad to, že sa dieťa prestane venovať aj tým koníčkom, bez ktorých dovtedy nedokázalo žiť.

Ďalšie príznaky

So vznikajúcou závislosťou rastie aj agresivita a emočná labilita dieťaťa. Ďalšími príznakmi toho, že dieťa užíva drogy pre rodiča môžu byť: rozšírené alebo malé zrenice, začervenané oči, apatická reč, páchnuci dych, koža alebo oblečenie, úzkosti, poruchy spánku, popáleniny na rukách, vyschnuté pery, červený nos, veľká únava, či naopak – náhla energickosť, nemotornosť, záchvaty až kolapsové stavy, strata hmotnosti.  

Bez kontaktu

Veľmi dôležitým ukazovateľom je podľa odborníkov fakt, že dieťa, ktoré berie drogy, sa vyhýba očnému kontaktu s rodičom. Ten dokáže odhaliť ešte viac a najmä skôr, že niečo nie je v poriadku. Ak máte podozrenie, dôležité je zbierať dôkazy, aby ste dieťa naozaj „dostali” a priznalo sa. Nie je však dobré začať s krikom a výčitkami, ale hovorte s dieťaťom pokojne, rozvážne a vysvetlite mu, prečo si myslíte, že berie drogy. Nezakazujte, len upozorňujte smerom do budúcnosti, prečo je lepšie nebrať drogy a žiť život v zdraví. Avšak tiež sa nemajú deti strašiť všetkým možným, čo môžu drogy spôsobiť, pretože vraj to má skôr opačný efekt. V prípade, že sa prizná, treba mu odpustiť a dať mu najavo, že ho milujete a je stále nezanedbateľnou súčasťou vašej rodiny. Po vzájomnej dohode je vhodné vyhľadať odborníka.