Kojenie bábätka

Kojiť, či nekojiť?

Samozrejme, ak sa dá vybrať, je lepšie kojiť, lenže stále viac žien si túto kedysi prirodzenú súčasť vývoja nemôže dovoliť. Odhaduje sa, že každá druhá žena má problémy s kojením. Nerozoberajme však teraz problémy, ale pozrime sa na to, čo všetko kojenie môže ovplyvniť.

Kojenie bábätka

Afrodiziakum pre okolie

Okrem pozitívneho vplyvu na dieťa má veľmi dobrý vplyv i na matku, dokonca okolie. Kojace ženy totiž vylučujú do okolia veľmi silnú koncentráciu feromónov. Tieto hormóny vyvolávajú v ženách, ktoré sa nachádzajú v blízkosti kojacej matky, chuť na sex. Feromóny totiž podvedome upozorňujú ženy na funkciu materstva a vyvolávajú túžbu, aby bola „ženská úloha“ naplnená. Vedci tento účinok zistili tým, že dávali ženám ovoniavať  pot z podpazušia kojacich matiek. Zaznamenali až takmer päťdesiatpercentný vzostup libida. Dá sa predpokladať, že pot kojacich žien bude účinný i pri liečbe porúch túžby.

Kojené sú múdrejšie

Vráťme sa však k prvotnej funkcii kojenia – k výžive dieťaťa a jeho vplyvu na vývoj. To, že materské mlieko je to najlepšie, čo môže matka svojmu dieťaťu dať, potvrdil aj ďalší výskum anglických odborníkov. Zistili zaujímavý vzťah medzi kojením a IQ dieťaťa. Účinok kojenia na IQ predpokladajú až u 90 % populácie. Súvisí s génom FADS2, ktorý kóduje enzýmy potrebné na metabolizmus mastných kyselín. Tie sú nevyhnutné na vývoj mozgu. Rozdiel v IQ môže pri kojení a nekojení byť až 7 bodov.  Iný prieskum ukázal, že ľudia, ktorí boli v detstve kojení, sú väčšinou vzdelanejší, majú lepšie zamestnanie a sociálne postavenie. Počas štúdie vedci zistili, že polovica z tých, ktorí sú odchovaní na umelej výžive, zostávajú v sociálnom rebríčku na úrovni rodičov, či dokonca upadajú ešte nižšie. Prišli k záveru, že čím dlhšie je dieťa kojené, tým je väčšia šanca na spoločenský vzostup.

Hneď po pôrode

Nie vždy vám dajú v krátkom čase po pôrode vlastné dieťatko do rúk. Niekedy to môže trvať aj hodiny. Pre zdravie a psychické pohodlie dieťaťa je však dôležité, aby do tridsať minút po pôrode bolo priložené na telo mamičky a najneskôr do hodiny by malo byť po prvýkrát kojené. V tom čase sa v prsníku matky nachádza tekutina, ktorá predchádza tvorbe mlieka a je mimoriadne bohatá na ochranné protilátky. Včasné prvé kojenie je veľmi dôležité aj pri vytváraní vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Tento kontakt môže dokonca podporiť tvorbu mlieka.
Zaujímavé je, že „čerstvý“ novorodenec dokáže bez problémov intuitívne nájsť matkinu bradavku, kým mamičky, ktoré začínajú kojiť neskôr môžu mať problémy s technikou kojenia.

Kojenie ako ochrana

Podľa docentky Giske Ursinovej z Los Angeles kojenie navyše ponúka ochranu pred rakovinou prsníka, a to všetkým ženám, ktoré prvýkrát porodili vo vyššom veku. Takže, ak patríte medzi tie šťastné mamičky, ktoré majú na výber – kojiť, či nekojiť, myslím, že rozhodnutie je jasné – kojte. Kvôli bábätku aj kvôli sebe.