Materinská láska a vývoj mozgu dieťaťa!

Komunikácia s dieťaťom od narodenia je veľmi dôležitá, a nielen kvôli vytvoreniu citového vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Neurológovia prišli na to, že existuje výrazný rozdiel v mozgu detí, o ktoré sa matka dôsledne starala, a ktoré zanedbávala.

vývoj mozguNie je to rozmaznávanie
Uspávanky, utešenie, keď si dieťa oškrie kolienko, čítanie rozprávok, debaty. To všetko patrí k emocionálnej starostlivosti, ktorú poskytujeme svojim deťom. Podľa nových informácií sa to, ako sa dieťaťu venujeme, prejaví priamo na dieťati – aj na veľkosti jeho mozgu. Funguje to tak, že deti, ktorým matky venujú veľkú dávku emocionálnej starostlivosti, majú podstatne väčší mozog.

Trojročné deti a rôzne mozgy
Deti, ktoré majú väčší mozog majú zvyčajne starostlivejšie mamičky – ich matka neustále reagovala na ich podnety, otázky, problémy. Na druhej strane je dokázané, že deti, ktoré sú obeťami ťažkého zanedbávania a zneužívania majú podstatne menší a zvraštený mozog. V kritických prípadoch dokonca môžu byť niektoré oblasti nielen horšie vyvinuté, ale takmer vôbec. Takže starostlivosť o deti nie je ani zďaleka len záležitosťou emócií a uspokojovania fyzických potrieb.  

Aké budú?
Samozrejme, takéto rozdielne vplyvy v detstve sa odzrkadlia i v budúcnosti. Je veľký predpoklad, že dieťa s väčším a vyvinutým mozgom bude inteligentnejšie a viac schopné empatie s ostatnými, tiež bude mať vyspelejšie sociálne schopnosti. Naopak, dieťa so zvrašteným mozgom sa s väčšou pravdepodobnosťou stane závislé na drogách a bude sa podieľať na násilných trestných činoch. Aspoň to je názor odborníkov. S omnoho väčšou pravdepodobnosťou bude tiež nezamestnané a závislé na štátnych dávkach. Rovnako je tiež náchylnejšie na rozvoj duševných a ďalších závažných zdravotných problémov.

Dobehnúť to nedá
… a to ani v tom prípade, keby malo v staršom detstve dieťa omnoho kvalitnejšiu výchovu. Najdôležitejšie po tejto stránke sú totiž prvé dva roky života dieťaťa. Súvisí to aj s rozvojom inteligencie. Žiaľ, šanca na to, aby mozog zanedbávaného dieťaťa neskôr dobehol mozog dieťaťa, o ktoré sa matka dobre starala, neexistuje.

Prísne, ale s citom
V každom prípade, ak aj zastávate názor, že deti treba vychovávať prísne, mali byť cítiť dostatok emocionálnej väzby medzi vami a vašu starostlivosť. Rodičia často zanedbajú prvú fázu vývoja mozgu po narodení, pretože si myslia, že bábätko ničomu nerozumie a nie je oň potrebné špeciálne sa starať, či debatovať s ním. To je však úplne mylný názor.

Deti, ktoré cítia zo strany matky v ranom veku náklonnosť a lásku, sú múdrejšie a majú lepšiu schopnosť učiť sa. Inými slovami, stres z nedostatku lásky, ochrany a starostlivosti môže spôsobiť dieťaťu trvalé škody, ktoré sa už neskôr nedajú napraviť.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach