Mládež v zajatí sociálnych sietí

Moderné spôsoby komunikácie zhoršujú študijné výkony
Stredoškoláci a vysokoškoláci, dokonca už aj žiaci základných škôl sú zbehlí v používaní moderných komunikačných technológií – textových správ a sociálnych sietí. Zručnosť je fajn vec, avšak na druhej strane sústavné pripojenie „on-line“ k sieťam, nonstop chatovanie, a sledovanie sociálnych sietí pomocou smartfónov, či počítačov má aj jedno veľké negatívum. Berie si daň na vzdelávaní.

MládežNesústredení
Prečo? Dnešní študenti sa práve vďaka moderným vymoženostiam omnoho menej sústredia na učivo a vzdelávanie – nemôžu sa naplno sústrediť, pretože každú chvíľu dostanú nejaký podnet cez smartfón alebo počítač. Mnohí si totiž neodpustia komunikáciu s kamarátmi ani v čase, keď sa majú učiť a vzdelávať a zostávajú pripojení k sieti, či diskusnej aplikácii. Dievčatá a ženy sú schopné byť on-line až polovicu dňa, teda dvanásť hodín. Tento čas trávia najmä sociálnymi sieťami a rozprávaním sa s inými účastníkmi, esemeskovaním, surfovaním po internete a počúvaním hudby.

Hudba a noviny sú plusom
Takéto rozsiahle použitie moderných médií, žiaľ, súvisí s negatívnymi výsledkami v oblasti vzdelania a sústredenia. Okrem dvoch výnimiek – v prípade, že dievčatá používajú moderné média na počúvanie hudby alebo čítanie novín – ich študijné výsledky vedú k zlepšeniu. Sú to totiž možnosti, ktoré môžu pomôcť sústrediť sa a zlepšiť prehľad, potrebný na dosiahnutie určitého vzdelania. Mimoriadne dôležitá je v tomto období kontrola rodičov – čo ich deti na internete robia a na čo moderné technológie najčastejšie využívajú.

Pozor na závislosť
Najhoršie je, že podľa odborníkov je možné považovať „visenie“ na sociálnych sieťach, či chatoch za návykovú záležitosť. Podobne ako pri iných druhoch závislosti, i pri vypnutí siete sa môžu mladí ľudia cítiť podobne, ako keď majú drogový či alkoholový absťák. Preto je dôležité podporovať najmä osobné kontakty, stretávanie sa nie na internete, alebo prostredníctvom sms, ale reálne kontakty.

Reálny kontakt problémom
Ďalším negatívom, s ktorým sa mladí ľudia kvôli moderným technológiám stretávajú je, že výrazne upadajú ich zručnosti pri skutočnej fyzickej medziľudskej komunikácii. Stúpa počet mladých ľudí, ktorí cíti pri komunikácii zoči-voči úzkosť, nemajú odvahu a ani nevedia ako sa majú správať. Pritom pri komunikácii na sociálnych sieťach sú absolútnymi profíkmi a sebavedomými hrdinami.

Horší spánok, sexualizácia, šikanovanie
Sústavné užívanie médií ovplyvňuje aj kvalitu spánku, tá tiež následne ovplyvňuje výkon žiakov a študentov v škole, a tiež podporuje užívanie návykových látok. Mnohí mladí ľudia sa zo siete neodpájajú ani počas noci a ich spánok je rušení kamarátmi, ktorí majú aj v noci chuť vypisovať, či sledovaním sociálnych sietí, až kým neustane ruch, čo neraz býva až po polnoci. Moderné média sú veľmi nebezpečné aj kvôli rozvoju šikanovania a hypersexuálizácie často aj detí mladšieho veku. Spoľahlivá obrana zatiaľ neexistuje, určite je však potrebné posilniť a podporiť edukáciu o negatívach používania moderných technológií už u najmenších školopovinných detí.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach