Na brušku, na chrbte, či bokom?

Môže poloha pri spánku skutočne ochrániť bábätko?
Patríte k mamičkám, ktoré napriek radám lekárov nechávajú bábätko spať aj na brušku? Iste, má to svoje výhody – takto sa im ľahšie uvoľnia plyny zo žalúdka i z črievok. Odgrgne si, vyprdká sa… Avšak takáto poloha patrí k rizikám, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť syndrómu náhleho a neočakávaného úmrtia detí. Tak radšej buďme opatrnejšie.

Na brušku

Na chrbte a v postieľke
O správnej polohe pri sánku bábätiek vie len málo rodičov a niekedy to zdravotnícky personál v nemocniciach nezdôrazňuje dostatočne. Aká je teda najvhodnejšia poloha pre spánok bábätka? Je to poloha na chrbte a dieťa by malo byť umiestnené v bezpečnej postieľke alebo v kočíku. Takto sa dá zabrániť mnohým zbytočným úmrtiam. Niektorí rodičia v snahe o peknú postieľku a príjemné prostredie navyše dajú do postieľok rôzne hračky, či mäkké vankúše, ktoré len zvyšujú riziko zadusenia.

O polovicu menej prípadov
Nové zistenia, týkajúce sa syndrómu náhleho úmrtia (SIDS) a prevencie pred ním, prezentovali aj odborníci Americkej akadémie pediatrov na Národnej konferencii a výstave v Bostone. Kampaň, ktorá upozorňuje na to, aby rodičia dávali spať dieťa na chrbátik, nie na bruško, ani na bok, prináša úspechy. Výskyt syndrómu náhleho úmrtia u dojčiat sa znížil takmer o polovicu. Navyše tento program priniesol pre chudobné rodiny možnosť zabezpečiť dieťaťu bezpečnú postieľku. Napriek úspechu kampane je SIDS najčastejšou príčinou úmrtí dojčiat do veku jedného roku.

Čo hovoria čísla?
V novej štúdii výskumníci skúmali 91 úmrtí detí vo veku do jedného roka z rokov 2006 a 2010, z ktorých bolo 59 diagnostikovaných ako syndróm náhleho úmrtia a 28 príčin úmrtia nebolo stanovených. Z týchto 59 prípadov 52 percent detí bolo ukladaných k spánku v inej pozícii, ako na chrbte a 71 percent z nich spalo v nebezpečnom priestore, respektíve na (pre spánok dojčaťa) nebezpečnom povrchu.

Najviac detí zomrie na manželskej posteli
Najčastejším miestom úmrtia detí – v polovici prípadov – bolo spoločné lôžko s rodičmi. Zo 71 percent detí, ktoré spali v pre spánok bábätka nebezpečnom prostredí, bol spoločný spánok s rodičmi na manželskej posteli zistený v 57 percentách prípadov. V 30 percentách prípadov bolo lôžko dieťaťa používané aj na iný účel. I keď sa nám to zdá milé a príjemné, dieťa by rozhodne malo spať vo vlastnej bezpečnej postieľke.

Bezpečný spánok = najlepšia prevencia
„Aj napriek úspechu informačnej kampane o spánku detí, mnoho zo zostávajúcich prípadov SIDS zahŕňa zlú polohu spánku alebo spanie v nebezpečnom prostredí – ako je spoločná posteľ a uspávanie dojčiat mimo postieľku alebo kočík,“ tvrdí podľa stránok ScienceDaily vedúca štúdie Jessica Black a dopĺňa, že na to, aby sa zabránilo zbytočným úmrtiam dojčiat, je potrebné neustále rozširovať informácie o bezpečnom spánku detí, najmä bábätiek do veku jedného roka.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach