Neočakávajme od detí nemožné!

Čo všetko očakávame od detí? Realita býva iná!
Každá mamička chce byť na svoje dieťa hrdá, chce sa ním popýšiť pred ostatnými. Povedzme si pravdu, niekedy zakrývame oči pred tým, aké deti chcú a aké nechceme aby boli. Takto sa ľahko môžeme dostať do situácie, že budeme od detí očakávať niečo, čo splniť nedokážu, čo je úplne nereálne. Každé dieťa má obdobie kedy klame, kedy nás nepočúva a robí prieky… Otvorme oči a nebojme sa teda pozrieť na to aká je skutočnosť.

Tu je niekoľko nereálnych očakávaní, ktoré mávame voči našim deťom:

Deti

1. Budú vždy dobre naladené
Ani my nemáme stále dobrú náladu, keď prídeme po dlhom dni z práce domov očakávame, že aspoň doma bude pokoj a príjemná atmosféra. Nuž, aj deti môžu mať zlý deň, zlú náladu. Tiež majú svoje problémy, svoje zážitky a my sa musíme naučiť prijať to, že jednoducho nebudú vždy v dobrej nálade.

2. Budú v škole dokonalé
Je úplne normálne, že chceme, aby naše dieťa nemalo v škole žiadne problémy, skvele sa učilo, usilovne študovalo. No budú dni, keď to bude vyzerať úplne opačne a keď budeme musieť zakročiť, viesť deti, aby dosiahli lepšie výsledky. Ani my nie sme predsa vždy perfektní v našej práce a tiež máme slabiny, zlé a dobré obdobia…

3. Budú vďačné za všetko, čo im dávame
Áno, dávame svojim deťom veľmi veľa – svoj čas, trpezlivosť, peniaze, vyberáme pre ne krúžky, na ktoré ich ako taxikári celý školský rok vozíme, varíme im, kupujeme všetko… Napriek tomu sa stane, že sa budú správať tak akoby si nič nevážili, že budú s vecami, ktoré sme im dali narábať hrubo. Vďačné nám budú najmä vtedy, keď s nimi budeme aktívne tráviť čas. To znamená nie byť s nimi v izbe, keď pozerajú televíziu, ale čítať si s nimi, robiť domáce úlohy, zahrať sa zaujímavú hru, ísť na výlet, porozprávať sa o ich problémoch, zážitkoch.

4. Budú sa vždy vzorne správať k okoliu
Deti veľmi dôkladne sledujú naše správanie a často ho kopírujú. Preto, ak si myslíme, že keď sú veľa v izbe a my sa s partnerom hádame, nevnímajú, je to veľký omyl. Deti vnímajú a cítia viac ako si myslíme a očakávame. Často o tom nehovoria, ale trpia nezhodami v našom vzťahu a reagujú na prostredie tak ako aj my. Od nás sa učia ako sa správať k iným ľuďom, a tak nemôžeme byť prekvapení, keď zistíme, že ich správanie nie je úplne ideálne – najmä, ak sme niečo podobné robili alebo robíme aj my sami.

5. Vždy nám odpustia
Deti zvyknú mať vysokú toleranciu a odpustia rodičom mnoho zlých a nevhodných vecí, ale raz môže pretiecť aj pohár ich trpezlivosti. Môžeme prežívať veľmi zlé obdobie, nezhody s partnerom, drsné situácie, rozvod, finančné problémy, pracovné stresy… V každej situácii by sme však mali reagovať a správať sa tak, aby tým naše deti trpeli čo najmenej. Ak si to budú musieť odniesť s nami, bude to mať následky na ich ďalší život.

6. Budú sa učiť na našich chybách
Ďalšie nereálne očakávanie. I keď si deti môžu zobrať ponaučenie z našich chýb a toho, čo im hovoríme, pripravme sa na to, že väčšinu si budú musieť prežiť sami. Najlepšie sa totiž učí na vlastných chybách. Za to ich nemôžeme ani trestať, a tiež je zbytočné dokola im vtĺkať do hlavy naše pravdy. Radšej sa sústreďme na to, aby ich chyby a príučky nemali až priveľmi negatívne vplyvy na ich život.

-sz-