Nie je tučný, iba dobre živený

Je trochu silnejšie než väčšina jeho rovesníkov. Prečo ho kvôli tomu trápiť? Ale čo ak ho bude trápiť jeho okolie?

má hovoriť

Tlsťoch, pupkáč, vypasené prasa. Takto a podobne dokážu deti častovať svojich spolužiakov, ktorí majú problémy s nadváhou. Tieto potom nechcú chodiť do školy a rodičia si často nevedia rady s ich trápením. Vinníkov je hneď niekoľko. Pohodlný život, nesprávne stravovacie návyky, málo pohybu.


A ako im teda pomocť ?

Je potrebné zmeniť stravovanie. A to nie len dieťaťu, ale celej rodine, aby sa necítilo ukrivdené. Vymeňte svetlé pečivo a chlieb za celozrnné. Je zdravšie, má menej kalórií a zasíti na dlhšiu dobu. Pri jedle nečítajte noviny a nesledujte televíziu. Jedzte pomaly. Budete mať pocit sýtosti oveľa skôr, ako keď jedlo do seba nahádžete. A naučte to aj svoje ratolesti.

Nedávajte deťom medzi jedlom sladkosti ani iné dobroty. Ak pocítia hlad medzi dvoma jedlami ponúknite im ovocie. Zemiakové lupienky schované pre návštevu, či čokoláda pripravená na pečenie dokážu deti neuveriteľne priťahovať. Odstráňte ich z dosahu.

Doprajte im dostatok pohybu. Vhodné sú rodinné výlety do prírody spojené s hrami na lúke. Poobzerajte sa po nejakom športe. Skúste napríklad plávanie. Precvičí sa pri ňom celé telo a nezaťažuje kĺby.

A nezabúdajte na jednu dôležitú vec a tou je zdravie. Aj pre ne platí, že sú v dospelosti ohrozené infarktom a kardiovaskulárnymi chorobami oveľa viac ako deti s normálnou váhou. Taktiež im hrozí cukrovka, ochorenie kĺbov, kožné problémy a pri výraznejšej nadváhe aj hormonálne poruchy. A samozrejme čo trpí najviac, je ich psychika.

Pokiaľ sa však vaše dieťa neprejedá, má dostatok pohybu a aj napriek tomu má sklony k nadváhe, mali by ste radšej navštíviť lekára.