Nová štúdia obhajuje spornú metódu – nechať dieťa vyplakať

Azda nič viac „netrhá“ srdce mladej mamičky ako plač jej malého dieťatka. Pudovo sa ho vždy snažíme čo najskôr utíšiť, dať mu to, čo potrebuje. Dohady o tom, či je dobré dieťa tíšiť vždy hneď ako začne plakať alebo ho nechať trošku si „prevetrať pľúca“ prebiehajú stále a nielen na úrovni mamičiek, ale i v odborných kruhoch. Najnovšia štúdia zase tvrdí, že dieťa treba nechať vyplakať až k spánku. Takže mamičky, ak to vydržíte, štuple do uší a prečítajte si, prečo si to odborníci myslia a ako na to prišli:

nechať dieťa vyplakať

Cesta k lepšiemu spánku

Pediatri z Mudrochovho výskumného inštitútu detí a z Kráľovskej detskej nemocnice v Melbourn sa zaoberali uplynulých šesť rokov výskumom kontrolovaného plaču. Prišli k záveru, že nie je na škodu, keď matky alebo otcovia večer a v noci plač svojho potomka ignorujú a neutešujú ho hneď. Prečo? Pretože takto sa údajne zlepší spánok nielen nás rodičov, ale aj samotných detí.

 

Ignorovať asi nie

Obávate sa, že takto sa s dieťaťom odcudzíte? Výskumníci tvrdia, že je to naopak – kontrolovaný plač vraj má za výsledok i to, že rodič a dieťa majú k sebe bližšie. Nuž, nečudo, že na takéto zistenia sa ozývajú aj pediatri s opačným názorom. Mnohí tvrdia, že dieťa je potrebné kontrolovať pri plači, nie ho úplne ignorovať. Samozrejme, je možné, že plače z úplne inej príčiny ako z tej, že nevie samo zaspať. Musíme mať v prvom rade istotu, že nie je hladné, smädné, že ho nič nebolí, že mu nie je ani zima, ani horúco – jednoducho, že je v pohode.

Mäkkí rodičia?

Vráťme sa však k štúdii. Podľa nej sa problémy so spánkom a spánkovým režimom u dojčiat pri kontrolovanom plači znížia o tretinu a u rodičov sa potom výskyt depresívnych stavov a stavov nevyspania zníži až o štyridsať percent. Nuž, návyk na takýto spánok však trvá individuálne a nie vždy musí byť úspešný. Niektoré mamičky, ktoré sa snažili naučiť dieťa zaspávať samo, dokonca tvrdia, že to malo opačný efekt – dieťa sa budilo ešte častejšie, plakalo vlastne celú noc a bolo veľmi nepokojné. Mnohé v tom po prvej hodine bezbrehého plaču ani pokračovať nedokázali. Vystresované dieťa, ktoré večer potrebuje náruč matky a dostane len samotu, je neraz len veľmi ťažko utíšiť.

Plač vraj neublíži

Na druhej strane doktorka Anna Priceová z Melbourne podľa agentúry Famous tvrdí: „Dúfajme, že tieto dôkazy ubezpečia rodičov o bezpečnosti tejto techniky pri riadení spánku svojich detí. Úplne chápeme, že je pre rodiča veľmi zložité počuť plakať dieťa, ale je treba vedieť, že keď to vydrží, neublíži svojmu dieťaťu.

Lepší vzťah?

Podľa štúdie je možné techniku kontrolovaného plaču u dieťaťa využiť vtedy, keď rodič pozná, že dieťa plačom neoznamuje vážny problém alebo nedostatok. Zo šesťročnej štúdie totiž vyplynulo, že u osemdesiatpäť percent rodín, v ktorých sa praktizuje technika kontrolovaného plaču, je vzťah k dvojročnému dieťaťu pevnejší a pozitívnejší. Ostatných pätnásť percent neuviedlo žiadnu zmenu, avšak nikdy rodičia neuvádzali ani zhoršenie vzťahu s dieťaťom.
-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach