Päť vecí, ktoré sa oplatí naučiť od detí!

Pochopiť detské vnímanie môže byť pre nás dospelých niekedy ťažké. Nový človiečik všetko vníma úplne inak, ako my, ktorí už tento svet dobre poznáme. Pre dieťatko je všetko krásne, veselé, zaujímavé a najmä nové. My sme zahltení povinnosťami a mnohé drobnosti a radosti nám unikajú. Nejedna mamička mi potvrdí, že po narodení bábätka začala svet vnímať úplne inými očami ako doposiaľ. Materstvo nás vráti do detských čias a máme jedinečnú šancu vidieť očami vlastného dieťaťa a preniknúť do jeho sveta. To je, samozrejme, aj obrovskou výhodou.

Rodičia, ktorí majú zmysel pre zázračný a úžasný svet, videný detskými očami, svojmu dieťaťu, jeho potrebám a problémom lepšie porozumejú. Okrem toho, nový, či staronový pohľad na pomôže aj nám. Vráti nám to, čo sme dávno stratili – kúsok každodennej magickosti. Tu je pár spôsobov, ako prenikneme do vnútra našich detí, a zároveň si pocvičíme svoj mozog, zlepšíme náladu a nielen vnútorne omladneme – bezbolestne a účinne:

deti

1. Objavujme nové svety
Mozog bábätka a batoľaťa je tvárny. Zažívajú stále niečo nové, a tak spoznávajú tento svet. Naučme sa aj my vidieť veci novými očami, alebo ešte lepšie, skúšajme doposiaľ nevyskúšané. Dodá nám to novú životnú energiu, ktorú určite ocenia aj naše deti. Podľa toho, čo deti prežívajú sa im neustále vytvárajú nové mozgové prepojenia a existujú dôkazy, že tieto prepojenia môžu fungovať až do staroby, dokonca niektoré v starobe znovuobjavíme. Samozrejme, v dospelosti už nemôže byť pre nás všetko nové, ale niečo určite. Snažme sa, aby bolo toho čo najviac, podporíme tým náš mozog a  psychické zdravie. Môže to byť napríklad nový jazyk, cestovanie na nové miesto, hra na hudobný nástroj. Poznávaním nepoznaného jednoducho vždy získame.

2. Skúmajme, nevyužívajme
Deti nový svet skúmajú, objavujú kúsok po kúsku, doslova ochutnávajú. My míňame celú svoju energiu na problémy, ktoré potrebujeme riešiť. Naučme sa čosi od detí – nechajme si energiu na skúmanie rôznych možností. Potom sa naučíme rozmýšľať rôznymi spôsobmi aj o bežných záležitostiach, čo nás život určite obohatí.

3. Nájdime si kreatívny koníček
Či už je to maľovanie, hra na hudobnom nástroji, výroba šperkov, či iná kreatívna zábava, všetky sa cenia. Pomôže nám to zažiť už často nepoznané – bezstarostnosť a zvedavosť. Väčšinu času trávime v práci, potom nás čakajú úlohy v domácnosti , nudný stereotyp, ktorý nás ubíja. Keď si nájdeme čas na kreatívne záležitosti, podporíme, dieťa v nás, pocítime slobodu a dokážeme sa uvoľniť  aj z toho najväčšieho stresu! Nehovoriac o tom, že tvorba výrazne podporuje naše fyzické zdravie a môže byť aj veľmi užitočná.

4. Majme otvorené oči
Pre väčšinu príslušníkov dospelej generácie je typické tunelové videnie. Nevšímame si nič okolo seba, iba to, čo musíme. Sme zahĺbený do svojich problémov a uniká nám mnoho vecí, vďaka ktorým by sme sa mohli cítiť lepšie, uvoľnenejšie. Svet okolo nás je veľký, a tak je stále na čo sa pozerať. Napríklad ako deti sledujeme oblohu, hľadáme významy, tvary v oblakoch, rozmýšľame čo je ďalej. Kedy ste sa naposledy pozreli na oblohu a zamysleli podobne? Poznáme vôbec okolie, v ktorom sa každodenne pohybujeme? Naučme sa ho vychutnávať!

5. Trávme voľný čas s deťmi
Aj keď to tak nevyzerá, predsa len nám deti dajú množstvo energie, nových podnetov. Napríklad čas strávený s dvoj, či trojročným dieťaťom nám pripomenie, koľko bohatstva sa v našom svete nachádza. Samozrejme, nie všetko, čo robia je dobré a treba ich usmerňovať, ale skúsme raz vypnúť alebo aspoň spomaliť a prežívať s nimi to skvelé skúmanie a objavovanie. A nezabudnime na to hlavné: robme veci, preto, že ich robiť chceme, nie preto, že ich robiť musíme!

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach