Piata choroba: Netreba sa báť, ale vždy je dobré vedieť, čo najviac

Piata choroba je dnes bežným ochorením, ktoré sa podstatne častejšie vyskytuje u detí ako u dospelých. Prejavuje sa príznakmi podobnými nachladnutiu, chrípke a spôsobuje vyrážku. Zvyčajne je to mierne ochorenie, ktoré nespôsobí žiadne komplikácie. Čo je o nej potrebné vedieť?

Piata choroba
stock.adobe.com

Vírus, ktorý spôsobuje piatu chorobu sa nazýva Parvovírus B19. Keďže je to viróza, má podobné príznaky ako nachladnutie či chrípka, ale väčšinu mamičiek vydesí, keď sa objaví vyrážka.Názov piata choroba nesie preto, lebo lekári ho identifikovali, ako piate klasické detské ochorenie v poradí, ktoré spôsobuje vyrážku. Prvé štyri sú: osýpky, šarlach, rubeola a štvrtá choroba. Existuje aj šiesta choroba, známa ako roseola.

Ako sa Parvovírus B19 šíri?

Odborný názov pre piatu chorobu je erythema infectiosum. Je veľmi nákazlivá a rýchlo sa šíri. Z človeka na človeka sa prenáša prostredníctvom kontaktu: pri dotknutí rúk a následnom kontakte s nosom alebo ústami, pri dotknutí predmetu, ktorý mala v rukách nakazená osoba a predtým sa dotkla nosa alebo úst. Druhý spôsob šírenia nákazy sú kvapôčky, teda, ak nakazený zakašle alebo kýchne a to vdýchneme. Samozrejme, deti sa môžu nakaziť aj vtedy, keď si požičiavajú príbory alebo pijú z jednej nádoby.

Ďalší, menej častí spôsob šírenia choroby je prostredníctvom krvi, a to počas tehotenstva z matky na plod alebo pri transfúzii alebo transplantáciách.

Piata choroba a jej príznaky

U niektorých detí sa nemusia objaviť žiadne príznaky alebo si ich zameníme za prechladnutie. Typické príznaky sú podobné chrípke: horúčka, bolesť hlavy, nádcha, upchatý nos, bolesť hrdla, únava, nevoľnosť, zvracanie, hnačka, bolesť svalov, opuchnuté uzliny. Dva príznakmi sa však piata choroba líši od všetkých ostatných. V prvom rade je to svrbivá vyrážka, ktorá začína na tvári a spôsobuje červené líca a potom sa môže presunúť nižšie.

Kedy vyhľadať pomoc?

Najčastejšie obdobie výskytu ochorenia u detí je vek od 4 do 10 rokov. Vždy je dobré, ak lekár posúdi stav dieťaťa. Rozhodne ho však treba navštíviť, ak máme novorodeniatko alebo dieťa do jedného roka s teplotou nad 38 stupňov Celzia alebo príznakmi ochorenia, ak je dieťa staršie ako jeden rok a má 39 a viac teplotu, ak sa príznaky zhoršujú, alebo ak dieťa či niekto v domácnosti má slabý imunitný systém.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach