Popôrodná depresia? Aj otcovia ňou trpia!

Nielen mamičky sa po pôrode môžu cítiť veľmi zle – zničené čelíme novým veľmi náročným a nikdy neutíchajúcim povinnostiam, zodpovednosti, akú sme ešte nikdy predtým neriešili. K tomu prudké hormonálne zmeny, očakávania, predsudky. Ako keby nebolo dosť toho, čím musíme samotné prechádzať. Nejedna prvorodička má skúsenosti s popôrodnou depresiou, ale pozor, tieto stavy nemusia byť typické len pre ženy – mamičky! Môžu nimi trpieť aj otcovia!

Popôrodná depresia
https://www.shutterstock.com

Finančné tlaky a nedostatok času s malých

Samozrejme, u oteckov nenastávajú žiadne výrazné hormonálne zmeny a ich telo nemusí zvládnuť takú náročnú záležitosť akou je pôrod, ale i tak aj na nich toho môže byť priveľa. Popôrodnou depresiou môžu trpieť aj oni a to z viacerých dôvodov. Predovšetkým sú za tým finančné tlaky a obavy z ich nezvládnutia, ale aj nedostatok času, ktorý trávia s dieťaťom a tým pádom nemožnosti vytvoriť si silné puto. Celkovo popôrodnými depresiami trpí až desať percent čerstvých oteckov.

Do pol roka

Najčastejšie ich popôrodné depresie miznú v období šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa, niekedy však môžu trvať aj dlhšie. Častým dôvodom na predĺženie alebo zhoršenie takéhoto stavu je strata práce, ktorá dnes nie je zriedkavosťou. Na druhej strane, výnimočne môžu oteckovia trpieť až takými silnými depresívnymi stavmi, že nezvládajú prácu, čím sa ich situácia ešte viac komplikuje. A nielen im, ale celej rodine, samozrejme.

O mužov – oteckov sa očakáva, že budú tvrdo pracovať, aby zabezpečili dostatok financií na podporu svojej rodiny. To je ich prvoradou úlohou. I keď dnes sa už postavenie otca v rodine oproti minulosti výrazne zmenilo, stále sa vo všeobecnosti od nich očakáva skôr zabezpečenie rodiny ako zohrávanie úlohy spolurodiča – pomoc pri kŕmení, prebaľovaní a uspávaní dieťaťa.

Aj my robíme chyby

Problém však neraz spôsobujú aj samotné mamičky, ktoré všetky povinnosti, ktoré sú okolo dieťaťa robia výhradne samy a otcovi im prakticky ani neumožnia, hoci by ich rád robil niekedy aj on. Takáto „medvedia láska“ je veľmi škodlivá. Okrem toho, že muž sa môže cítiť ako piate koleso na voze, úplne zbytočný a odstrčený, môže to uškodiť aj ich vzájomnému vzťahu s dieťaťom. Ako pre otca, tak aj pre dieťa je už od narodenia veľmi dôležitý intímny kontakt. Pomáha vytvárať dôveru a u oteckov ovplyvňuje aj hormonálne hladiny – zvyšuje sa množstvo hormónov, ktoré ovplyvňujú citovú väzbu s dieťaťom – podobne ako je to u matiek.

Mohlo by vás zaujímať

Popôrodná depresia – Ako často sa vyskytuje baby blues a ako ho rozpoznať?

Popôrodná depresia je bežný jav, ktorý môže postihnúť približne 20 % žien po pôrode, ale odhaduje sa, že až 50 % z nich s týmto… Čítaj ďaľej

Skutočný fenomén, žiaden výmysel

Skúsenosti odborníkov naznačujú, že kým mesiac pred narodením potomka sú budúci oteckovia naladení optimisticky a idealisticky, mnohí z nich počas ďalších šiestich mesiacov po pôrode vykazujú príznaky depresie. Takže otcovská popôrodná depresia nie je žiaden výmysel, ale reálna záležitosť. Problém však je, že je spoločnosťou i zdravotníkmi bagatelizovaná a oteckovia, ktorí sa do tohto stavu dostanú nemajú odbornú podporu a zvyčajne ani nevedia o možnostiach riešenia svojich stavov.

Dôležitá je tímovosť

V prípade, že pár nepracuje ako tím, mať potomstvo môže znamenať aj veľký tlak na samotný manželský alebo partnerský vzťah. Tiež si musíme uvedomiť, že otcom trvá dlhšie, kým si vytvoria s dieťaťom a k nemu vôbec silný vzťah, pretože nemajú náš tehotenský náskok. Na jednej strane informácie zo všetkých strán oteckom kladú za úlohu, aby sa čo najintenzívnejšie zapájali do procesu starostlivosti o dieťa, aby si s ním vytvorili od narodenia intenzívny vzťah, na strane druhej rodina potrebuje finančnú podporu – čo neraz nejde skĺbiť. Našťastie, dnes už aj mamičky na materskej majú akú-takú možnosť aspoň trošku si privyrobiť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach