Popôrodné stavy nemusia byť o radosti

Aj vy máte o dieťa prehnaný strach? Kvária vás nutkavé predstavy?

Nejedna mamička sa po pôrode zmára obavami, či bude dobrou matkou, či to všetko zvládne. Tieto stavy sa môžu aj prevrátiť proti nám – spôsobiť popôrodnú depresiu, kedy cítime bezmocnosť, smútok nad stratenou voľnosťou, či neschopnosť byť matkou. Iné mamičky trpia úzkostnými stavmi a obavami o zdravie a život dieťatka. Kedy sú normálne a kedy už nie?

Popôrodné stavy

Nielen depresie, ale aj nutkavé myšlienky

Popôrodné depresie sú v podstate dobre známe a sledujú ich aj lekári a personál v prvých dňoch po pôrode, keď dochádza k najväčším hormonálnym búrkam. Mnoho mamičiek však trpí niečím iným. Ženy po pôrode majú totiž podstatne vyššie riziko rozvoja aj obsedantno-kompulzívnych príznakov (11 percent) a bežná populácia (2-3 percentá). Tieto príznaky zahŕňajú iracionálne nutkavé správanie, myšlienky a predstavy vyvolávajúce pocity úzkosti a nepohody. U čerstvých mamičiek sa môžu obsedantno-kompulzívna príznaky prejavovať napríklad prehnanými obavami o život dieťaťa – mamička neustále, aj počas noci kontroluje, či dieťa neprestalo dýchať, alebo zo strachu pred nakazením neustále dokola sterilizuje alebo umýva jeho fľašky a podobne.

Nevinné alebo psychická porucha?

Tieto príznaky, vrátane strachu, že zraníme dieťa alebo ho napadnú baktérie, sú zvyčajne dočasné a môžu súvisieť s hormonálnymi zmenami alebo ako odpoveď na starostlivosť o bábätko. Pozor však, nemusí ísť len o nevinné príznaky. V prípade, že tieto prejavy ovplyvňujú správanie matky a jej fungovania ako matky, matka sa dostáva pod vplyv nutkavým myšlienok a nevie ich ovládnuť, môže ísť o psychickú poruchu, ktorú treba zveriť do rúk odborníka.

 

Najhoršie strachy

Nutkavé myšlienky čerstvých mamičiek sa týkajú najmä hygieny detí, možnosti, že niekto ponechali baktérie, zle sterlizovali fľašky, preniesli iným spôsobom na dieťa baktérie a majú nutkanie skontrolovať, či nespravili chybu, opakovať postup, očistenia, sterilizácie. Niektoré ženy zase majú prehnané obavy, že ublížia dieťaťu. Samozrejme, nechcú mu ublížiť, ale boja sa, že mu ublížia. Iné mamičky, ako sme už spomínali, sa boja o život dieťaťa, majú prehnaný strach zo syndrómu náhleho úmrtia a celé noci striehnu dych zdravého dieťaťa napriek mnohým na to určeným pomocníkom.

Trpíte podobnými predstavami?

V prvom rade, vedzte, že nie ste jedinou a že mnoho žien po pôrode má obsedantno-kompulzívne príznaky, ale inak fungujú úplne normálne. Takéto príznaky zvyknú prejsť. Ak však nutkanie a obavy ovládajú vašu myseľ až tak, že vám bránia robiť každodenné aktivity, je nevyhnutné obrátiť sa na odborníka. Nielen kvôli vám, ale aj kvôli vášmu dieťaťu.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach