Pozor: Búrky môžu vyvolať astmatický záchvat!

Síce sú búrky považované za príjemné, zvlhčujúce a očisťujúce, nejednému z nás môžu spôsobiť zdravotné problémy. Prečo

Spúšťače záchvatov

Nehovoríme o tom, že búrky nás, a najmä deti, dokážu niekedy poriadne vydesiť, ale skutočne môžu spôsobiť že sa po nich cítime zdravotne horšie. Nie sú zriedkavé prípady, že búrky môžu špeciálne deti ohroziť nebezpečnými astmatickými záchvatmi. Spúšťačom astmatických záchvatov u detí môže niekoľko, napríklad prechladnutie, infekcie dýchacích ciest, ale aj letná búrka. Zaujímavé je to, že spúšťačom môžu byť aj emocionálne reakcie – stres, smiech a vzrušenie.

Nebezpečné vlhké dni

Niektoré deti trpia viac záchvatmi astmy práve v letnom období. V suchom počasí nemajú žiaden problém, ale len čo sa preženie búrka alebo nastanú vlhké dni, majú ťažkosti. Mamičky detí, trpiacich astmou sa často čudujú, prečo ich dieťa trpí astmatickým záchvatom alebo zhoršením stavu krátko po búrke, keď má byť všetko prečistené… Niektorým deťom po búrke omodrajú pery, začnú mať problémy s dýchaním a musia ísť do nemocnice.

Ako je to možné, že búrka vyvolá astmatický záchvat?

Búrky sa pohybujú obrovskou rýchlosťou a spôsobujú zmeny v teplote. Vlhký studený vzduch klesá a vymení teplý. Bohužiaľ, práve to spôsobuje, že sa alergény ako sú pele odlepia od zeme, dostanú sa do vzduchu a až na takú úroveň, pri ktorej môžu byť vdýchnuté do pľúc, “ vysvetľuje odborník na astmu a alergie.

Pele a plesne

Vlhkosť navyše rozkladá peľové zrnká na drobnejšie, vysoko alergénne čiastočky, ktoré ľahko preniknú do dýchacích ciest a vyvolajú tam problém. Avšak nielen peľ môže za astmatické záchvaty, ktoré vznikajú v súvislosti s búrkami. Hlavným vinníkom dýchacích problémov sú plesňové spóry, ktoré rastú na obilninách a tiež sa lepia na trávu. V čase, keď poľnohospodári zbierajú úrodu pred búrkou spóry sa dostanú do vzduchu a búrkové mraky ich dokážu niesť až stovky kilometrov. Nebezpečné je aj kosenie trávnikov pred búrkou. Tým sa odtrhnú a rozdrobia výtrusy plesní, ktoré sa tak dajú ľahšie vdýchnuť do pľúc a vyvolať tak nepríjemné a nebezpečné záchvaty.

„Búrková“ astma nielen u astmatikov

O „búrkovej“ astme sa začalo hovoriť približne pred tridsiatymi rokmi. Stále však nebolo jasné, prečo sa mnohé záchvaty aktivujú práve búrkou. Odborníkov veľmi prekvapil fakt, že búrkovou astmou trpeli a môžu trpieť i tí, ktorí vôbec nemajú astmu v anamnéze. Búrka môže teda spôsobiť náhly a ťažký útok i u ľudí, ktorí nikdy predtým nemali ani jeden záchvat astmy. Ukázalo sa však, že veľká časť ľudí, ktorí trpia astmatickými záchvatmi z búrky, trpia sennou nádchou alebo ekzémom.

Nie je búrka ako búrka

Nie všetky búrky spôsobujú astmu. Zväčša ide o rozsiahle búrky, ale dôležitá je aj úroveň spór plesní v období od júla do septembra a úroveň peľov. Navyše u alergických ľudí sú počas peľovej sezóny dýchacie cesty oslabené. Isté je jedno – búrka tým, že dostane veľké množstvo alergénov do vzduchu, môže u ľudí s citlivými a oslabenými dýchacími cestami vyvolať život ohrozujúce astmatické záchvaty.

-sz-