Pozor na agresívne filmy

Dospievajúce deti sa kvôli sledovaniu agresívnych filmov alebo hier stávajú necitlivými a agresívnymi

Pozor na agresívne filmy a videohry! Počas dospievania sú mimoriadne nebezpečné.

Sledovanie násilia v televízii a hranie video hier s podobným podtónom, ktorých, žiaľ, nie je málo, vždy vyvolávalo obavy z emocionálneho znecitlivenia detí a mládeže. Nová štúdia potvrdila, že takéto spôsoby trávenia voľného času môžu podporovať nárast agresívneho správania.

Oslabujú city a zvyšujú agresiu

Výsledky nového výskumu, zverejnené v on-line verzii časopisu Social Cognitive and Affective Neuroscience hovoria, že takéto hry, televízne programy a filmy znecitlivejú mladistvých, oslabujú ich emocionálne reakcie na agresiu a potenciálne u nich podporujú agresívne postoje a správanie.

Najnebezpečnejšie v puberte

Hoci predchádzajúci výskum ukázal, že ľudia sa stanú agresívnejšími a znecitlivenými voči skutočnému násiliu po tom, čo opakovane sledujú násilné mediálne programy, málo sa vie o tom, že do akej miery a ako závažne sledovanie podobných filmov a hranie videohier s agresívnym podtónom ovplyvňuje mozog dospievajúcich detí. Vedúci nového výskumu Dr. Jordan Grafman z National Institute of Health v Bethesde v USA podľa serveru Science Daily povedal: „To je obzvlášť dôležité pochopiť, pretože dospievanie je čas, keď sa mozog mení a vyvíja, a to najmä v tých častiach mozgu, ktoré kontrolujú emócie, emocionálne správanie a reakcie na vonkajšie udalosti.“

Zo štúdie

Spolu s kolegami skúmali 22 chlapcov vo veku 14 až 17 rokov. Každý z nich sledoval krátke štvorsekundové klipy z násilných scén zo 60 videí, usporiadaných náhodne v troch častiach po dvadsať klipov. Miera násilia a agresie bola v každom klipe nízka, mierna alebo stredná, neboli tam žiadne extrémne scény. Chlapci boli požiadaní, aby ohodnotili mieru agresie každej scény stlačením jedného z dvoch tlačidiel na konci klipu – mali sa vyjadriť, či to bolo viac alebo menej agresívne ako predchádzajúce video.

Merali aj vodivosť kože

Zároveň skener s magnetickou rezonanciou zaznamenával funkcie mozgu videá sledujúcich chlapcov. K prstom mali tiež pripojené elektródy, ktoré zisťovali vodivosť kože. Ide o metódu merania elektrickej vodivosti kože, ktorá sa mení jej vlhkosťou – vďaka poteniu a je to citlivý spôsob merania ľudských emócií a reakcií na vnútorné i vonkajšie podnety.

Zmeny v mozgu

Dr. Grafman hovorí: „Dôležitým novým zistením je, že expozícia najnásilnejších videí potláča na čas emocionálne reakcie na podobné agresívne videá, čo znamená, že normálne dospievajúci budú cítiť menej emócií v priebehu času, keď sú vystavení podobným videám. Tento záver vyplýva zo zníženej aktivity zadného mozgu, a preto frontálny lalok nereaguje tak, ako to zvyčajne býva.“

Početné dôsledky

Vedci tvrdia, že dôsledky tejto zmenenej aktivity mozgu dospievajúcich sú početné. Zahŕňajú aj názor, že ďalšie vystavenia násilným videám spôsobia, že mladí budú menej citliví na násilie a viac násilia budú ochotní prijímať. Bude viac pravdepodobné, že sa sami dopustia agresívneho správania, pretože emocionálna zložka spojená s agresiou je znížená oproti normálnemu stavu. Normálne totiž pôsobí ako brzda agresívneho správania. Toto bola zároveň prvá štúdia vplyvu násilných filmov, či videí na dospievajúci mozog z komplexného podhľadu.

A čo dievčatá?

Keďže do štúdie boli zapojení len chlapci, nedá sa povedať, že rovnaké výsledky by sa zistili i u dievčat. Výskyt agresie u žien, a to i u ženských tínedžerov je však nižší ako v prípade chlapcov. Aj vtedy, keď sú vystavené rovnakým podmienkam. Zrejme je to spojené s rozdielmi medzi pohlaviami.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach