Prečo sa malé deti ťahajú za svoje vlasy? Je to spôsob komunikácie?

Všimli ste si že malé deti sa neraz načahujú za vlastnými vláskami, ťahajú sa za ne, dokonca si sem-tam nejaké aj vytrhnú?

ťahajú za svoje vlasy

Najmenšie deti, ktoré ešte nevedia hovoriť sa snažia rôznymi spôsobmi komunikovať so svojimi rodičmi a okolím. Často aj spôsobmi, ktoré my za komunikáciu nepovažujeme. Nielen častým plačom, ale aj rôznymi pohybmi – napríklad aj tým, že samy seba poškriabu alebo sa ťahajú za svoje vlasy. Podľa odborníkov, ak sa ročné dieťa ťahá za vlasy, či dokonca si ich aj nejaké vytrhne, môže byť známkou stresu. Avšak, ak takéto gesto robí menšie dieťa, bábätko, zvyčajne to znamená, že je naštvané, unavené, podráždené a potrebuje upokojiť. Tým, že sa potiahne za svoje vlasy, snaží upokojiť samo seba a dostať veci okolo seba pod kontrolu.

Nemusí to byť stresom, ale zvedavosťou

Druhou možnosťou je, že sa ťahá za vlasy – a neraz si ich aj vytrhne – len z jednoduchého dôvodu:  zistilo, ako to urobiť. Teda, je to vlastne nová skúsenosť, hra so sebou samotným a „tým zvláštnym, čo mu na hlave vyrastá“. Samozrejme, lepšiu možnosť  ťahať sa za vlasy majú deti s dlhšími vláskami, ale to neznamená, že krátko-vlasé nie sú za svoj porast hlavy zvedavé, práve naopak. Niektoré deti si začnú na vlasy intenzívnejšie siahať pred zrkadlom, čo je logické.

Skúmajú vlastný svet

Hra bábätiek s vlastnými vláskami je spôsob, ako skúmajú nový svet, v ktorom sa ocitli, skúmajú svoje prostredie, prostredie, ktoré je v dosahu ich malých ručičiek. Fascinácia vlastným telom mizne, keď upútame ich pozornosť niečím iným. Najčastejšie sa venujú vláskom, keď sú rozrušené, unavené, ale môže to byť aj prejav hladu alebo nudy. Ak teda spozorujeme toto gesto, mali by sme dieťatku venovať pozornosť. Možno tých chce povedať, že nás potrebuje. Odborníci sa zhodujú v tom, že deti sa najčastejšie za vlásky ťahajú krátko pred spaním. Všímajme si, kedy a pri akých situáciách to robí to naše a budeme mu rozumieť.

Kedy je to problém?

Opakujúce sa nutkanie vytrhnúť si vlasy môže byť príznakom vážnejšej poruchy (trichotillomania) – vtedy si deti trhajú celé hrste vlasov a na hlave zostávajú lysé miesta. Prejavuje sa najčastejšie vo veku 9 až 13 rokov.

Foto: stock.adobe.com

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach