Prekrmujeme svoje deti od bábätka!

Viete koľko kalórii potrebuje vaše dieťa?

Vieme, o tom, že obezita a nadváha môžu spôsobiť mnohé zdravotné problémy, taktiež sledujeme, že tučných ľudí stále pribúda, a žiaľ aj detí. Máloktorá mamička si však pripustí, že by chybu mohla robiť aj ona pri stravovaní svojho dieťaťa od jeho raného detstva. Realita je však taká, že väčšina mamičiek dáva svojim dieťaťom priveľa kalórií, a to už takmer od narodenia!

Prekrmujeme svoje deti

 

O sto kalórií viac

Oficiálne čísla hovoria, že tri štvrtiny dojčiat a batoliat vo veku 4 až 18 mesiacov sú kŕmené stravou, ktorá má viac kalórií ako potrebujú. Detí, ktoré v rannom detstve prijímajú priveľa kalórií, majú veľké riziko obezity vo vyššom veku. Dôležité je, aby sme si uvedomili, že deti majú v každom veku inú potrebu kalórií. Záleží i od toho, ako rýchlo rastú a ako sú aktívne. Vo všeobecnosti však platí, že deti mladšie ako šesť mesiacov nepotrebujú viac ako šesťsto kalórii denne. Deti od pol roka do roka by nemali prijať viac ako 750 kalórií denne. Skutočnosť je však taká, že v priemere doprajeme svojim deťom o sto kalórií denne viac, ako potrebujú.

Zbytočné príkrmy?

Dôležité je tiež uvedomiť si, že pribúda počet detí, ktoré sú živené umelým, nie materským mliekom. Je to spôsobené rastúcim počtom cisárskych rezov (i keď cisársky rez ako taký nie je dôvodom na umelú výživu). Rovnako aj mnohé mamičky sa z rôznych dôvodov bránia dojčeniu. I z tých, ktoré dojčia majú viaceré obavy, že ich mlieko dieťaťu nestačí. A tak sa rozhodnú prikrmovať ho umelým v snahe, aby lepšie spalo. So spánkom bábätka to síce veľmi nepomôže, ale dá to dieťatku ďalšie kalórie navyše, ktoré nevie využiť.

Radšej varme doma

Je tu však aj iný problém. Dojčené deti samy od seba ukončia satie, keď už majú dosť, avšak pri umelej výžive očakávame, že dieťa dopije fľašku – aj keď už vlastne nechce. Deti, ktoré sú kŕmené umelým mliekom majú spravidla vo veku jeden rok o pol kila viac ako dojčené deti. Energeticky bohaté sú aj kupované ovocné a zeleninové kašičky, či príkrmy, navyše im môžu chýbať potrebné živiny. I preto, odborníci odporúčajú radšej domácu prípravu príkrmov, vždy keď je to možné.

Sladkosti a nezdravé jedlá

Deťom v škôlkarskom veku zase priveľmi často dopriavame sladkosti v rôznej forme a ďalšie nezdravé jedlá ako sú hranolčeky alebo zemiakové lupienky. Mnohé deti si dokonca môžu zobrať z kuchyne sladkosť, kedykoľvek naň majú chuť – najčastejšie ide o čokolády, keksíky, cukríky, lízanky, či koláče. Obdobie okolo troch – štyroch rokov je prelomovým aj z iného hľadiska.

Nebezpečný prechod

Mnohé mamičky sa snažia dodržiavať odporúčania pediatrov a do istého veku dieťaťa ich stravu nesolia, dbajú o to, aby nekonzumovali ťažké alergény a podobne. Niektorá mamička to vydrží rok, iné aj tri, niektoré tieto odporúčania nedodržiavajú vôbec. Avšak potom nastane zlom a zrazu dieťa „prehodíme“ na dospelácku stravu, kupujeme mu fastfoodové jedlá a dopriavame iné nezdravé tajomstvá „veľkej“ kuchyne. Organizmus zvyknutý na jemné, nesolené a nekorenené jedlá môže dostať hotový šok. Ešte horšie však je, že takto mu už od raného detstva formujeme stravovacie návyky a jeho budúce zdravie. Ponesieme za to zodpovednosť?

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach