Pripravte sa na zápis!

800_St_02792_331_332_PRChystáte sa zapísať svoje dieťa do prvej triedy?
Od 15. januára do 15. februára prebiehajú na našich základných školách zápisy do prvej triedy. Zápis do základnej školy je jedným z najvýznamnejších míľnikov v živote dieťaťa. Otvára brány školského života. Výmena škôlkarského režimu za školský so sebou nesie mnoho zásadných zmien v živote celej rodiny. Pripravte na to vaše dieťa aj seba.

Nezabudnite na zápis so sebou priniesť rodný list dieťaťa, osobné údaje zákonných zástupcov, teda občiansky preukaz a podľa potreby doklad o zdravotnom postihnutí dieťaťa. Na zápise by malo dieťa vedieť reprodukovať básničku alebo pesničku, poznať základné farby, geometrické tvary, malo by vedieť vymenovať číselnú radu do 10 a orientovať sa v číselnej rade do 5. Príprava na zápis aj na zvládnutie nástupu do prvej triedy by nemal byť žiadny dril, naopak najprirodzenejšie a najpríjemnejšie je podporovať schopnosť dieťaťa sústrediť sa pri obľúbených hrách, ako je pexeso, karty, stolové hry, Človeče nehnevaj sa… Vyžadujte po dieťati, aby aj doma plnilo dohodnuté normy správania. Rozprávajte sa s dieťaťom o tom, prečo je škola dôležitá, kvôli čomu do školy chodíme. Ukazujte mu praktickú využiteľnosť poznatkov, ktoré sa naučí v škole (čoskoro si už samo prečíta knižku, spočíta si výdavok v obchode….).

Nástup do školy je zásadnou zmenou najmä s ohľadom na každodenný rozvrh dieťaťa a jeho schopnosť prispôsobiť sa novému poriadku a vyšším nárokom na prácu. Na hodinách sa od neho očakáva, že bude pracovať, primerane sa koncentrovať a nebude svojím správaním rušiť ostatných. Je vhodné tieto schopnosti u dieťaťa rozvíjať postupným nacvičovaním. Tiež je potrebné prváčikovi prispôsobiť každodenný program tak, aby svoje nové povinnosti zvládol vyspatý a oddýchnutý s chuťou, podporou a prípadnou pomocou rodičov.

Je veľmi dôležité, aby budúci prváčik vedel správne držať ceruzku. Väčšinou sa na každom zápise vyžaduje od dieťaťa, aby nakreslilo obrázok. Pokiaľ dieťa nerado kreslí a vyfarbuje, je vhodné vyhľadať odborníka (špeciálneho pedagóga) a odstrániť nesprávne držanie písacej pomôcky ešte pred vstupom do prvej triedy. Pre naučenie a upevnenie správneho úchopu využite ergonomicky tvarované pomôcky dostupné na trhu, napríklad trojhranné ergonomické pastelky EASYcolors a grafitová ceruzka EASYgraph od spoločnosti STABILO.
st_02738_331_xx-6_pen
Správny nácvik kreslenia a písania:

  1. Kreslenie a písanie by vždy malo byť pre dieťa príjemnou zábavou, potešením a nie stresujúcou povinnosťou.
  2. Dbajte na to, aby dieťa vždy držalo ceruzku alebo pastelku správnym spôsobom a zbytočne si neosvojovalo zlozvyky, ktoré sa následne veľmi ťažko napravujú. Správny úchop dieťaťa vyzerá tak, že ceruzka je zospodu podoprená prvým článkom prostredníka, špička palca ju pridŕža zo strany a ukazovák je zhora voľne položený. Dieťa by malo byť schopné písať aj bez ukazováka.
  3. Aj najmenším deťom poskytnite písacie pomôcky, ktoré majú ergonomický (trojuholníkový) tvar a podporujú správny úchop.
  4. Pokiaľ vaše dieťa preferuje ľavú ruku, nesnažte sa ho prerobiť, ale poskytnite mu špeciálne perá a ceruzky pre ľavákov. V kamenných obchodoch si s ním môžete vyskúšať ergonomické produkty špeciálne pre ľaváka.
  5. Pokiaľ sa vyskytnú problémy s úchopom, obráťte sa na špeciálneho pedagóga, ktorý bol preškolený v špecializovanom grafomotorickom kurze.

Mgr. Světlana Drábová, špeciálny pedagóg

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach