Problémy so zrakom – všímajte si, ako sa vaše deti správajú

Ak sa vám zdá, že s vašim dieťaťom nie je všetko v poriadku, pokiaľ ide o zrak a že má problémy so zrakom neváhajte a požiadajte pediatra o odporučenie k odborníkovi. A to i v tom prípade, že ste už návštevu na očnom absolvovali a bolo vám povedané, že máte prísť napríklad až o tri roky, alebo len podľa potreby. Zlým zrakom môže byť totiž vyvolané aj spomalenie psychomotorického vývoja. V populácii najrozšírenejšími očnými chybami sú ďalekozrakosť, krátkozrakosť a astigmatizmus. Aby sme si boli istí, či naše malé dieťa netrpí niektorou očnou chybou, mali by sme si ho v prvom rade dobre všímať a nezľahčovať prípadné signály.

Problémy so zrakom – čo môže byť signálom?

Podnetom na návštevu očného odborníka je i to, keď vaše dieťa často žmúri oči. Vhodné je v tomto prípade si všimnúť, pri akých situáciách to robí. Napríklad večer pri umelom osvetlení, pri pohľade na monitor alebo televízor, pri silnom slnku, či množstve snehu Alebo či nakláňa hlavu na jednu stranu, občas sa mu stane, že „narazí“ do nábytku, respektíve zle sa mu vyhýba. Ak škúli, i keď len pri únave, i to môže byť signálom očnej chyby.

Už u novorodenca

Nie je pravda, ako sa kedysi hovorilo a čomu mnohí veria i dodnes, že na očiach novorodenca sa nedá nič ešte zistiť. Už u novorodenca môže pri pravidelných prehliadkach sám pediater rozlíšiť signály očných chýb. Napríklad do tretieho mesiaca môže zachytiť takzvaný nystagmus. Jedná sa o patologické pohyby oka, od štvrtého mesiaca môže zbadať poruchy pohyblivosti a symetrie postavenia očí.

Škúlenie nemusí byť neškodné

Podobne sa kedysi tvrdilo, že do roka škúli každé dieťa, avšak ani to nie je pravda. V prípade, že ste si všimli, že vaše polročné dieťa opakovane škúli, požiadajte pediatra o sprievodku k očnému lekárovi, aby ste predišli komplikáciám. Dokonca od pol roka je možné zmerať prípadnú dioptrickú chybu.

Okuliare pre dojčatá?

Okuliare, či špeciálne kontaktné šošovky pre dojčatá už dnes tiež nie sú výnimkou. Sú potrebné ako prostriedok liečby v prípade škúlenia a tupozrakosti – poklesu videnia. Odborníci tvrdia, že práve prvý rok je pre vývoj zraku dieťaťa dôležitý, preto sa dá už v tomto veku správnou korekciou mnohé zachrániť.

Problémy so zrakom
https://www.shutterstock.com/

Tupozrakosť treba včas zachytiť

Napríklad tupozrakosť je potrebné liečiť čo najskôr. Trpia ňou asi len tri percentá detí, avšak dá sa vyliečiť len, keď je včas zachytená. Liečba nie je vôbec invazívna, ale spočíva v tom, že zdravé oko lekár prekryje a choré sa takto má „rozkukať“. Táto chyba môže vzniknúť počas vývoja oka do veku dieťaťa osem rokov, dovtedy je aj liečiteľná, samozrejme, čím skôr, tým lepšie. Problémom sa stáva preto, že sami rodičia si ju nevšimnú, ani všimnúť veľmi nemôžu – je na to potrebné podrobné vyšetrenie pediatra.

Mohlo by vás zaujímať

Stres útočí aj na malé deti: Ako zistíme, že má toho priveľa?

V dnešných dňoch vzniká mnoho problémov z stresu, ktorý na nás číha z každej strany. Netýka sa však len nás – dospelých. Útočí aj na deti, a to od… Čítaj ďaľej

Zo štatistík

Viete o tom, že pri narodení sú naše oči v podstate ďalekozraké, teda nie sú schopné dobre zaostriť do blízka? Rastom sa menia aj proporcie oka. Ďalekozrakosť vymizne, i keď až u 50 percent istý stupeň tejto chyby pretrváva. Krátkozrakých je 12 percent ľudí, pričom táto chyba vzniká najmä v školskom veku a astigmatizmom – ľahko deformovaný obraz – trpí najmenej ľudí.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach