S kúpaním novorodeniatok sa oplatí počkať! Prečo?

Novorodeniatka personál pôrodnice zvyčajne umýva čoskoro po narodení. Ukázalo sa však, že s kúpaním novorodeniatok je vhodné chvíľu počkať. Prečo?

s kúpaním novorodeniatok

Len čo sa narodí

Kúpanie novorodeniatok po pôrode sa datuje odvtedy, čo ženy začali rodiť v nemocniciach. Predpokladalo sa, že je potrebné čo najskôr z telíčok odstrániť voskovitý povlak – vernix. Ten sa odstraňuje pomocou navlhčenej hubky. s kúpaním novorodeniatok po pôrode sa predlžuje čas, ktorý trávi matka a dieťa oddelene. Dnes pribúdajú nemocnice, ktoré odporúčajú s kúpeľom počkať šesť až dvanásť hodín, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je dokonca vhodné kúpeľ odložiť až 24 hodín po pôrode.

Aké výhody prináša neskoršie kúpanie novorodeniatok?

Fakt, že personál neodoberie dieťa od matky kvôli kúpaniu zvyšuje pravdepodobnosť dojčenia, pretože umožňuje dlhší kontakt dieťaťa s matkou telo na telo.

Novorodenecký povlak tvorí mechanickú bariéru a môže chrániť dieťa pred infekciou, navyše je prirodzeným zvláčňovadlom, ktoré sa pomaly vstrebáva do pokožky počas 24 hodín. Mnohé deti majú po pôrode a následnom umytí suchú pokožku, ktorú je potrebné ošetrovať masťami. V prípade dlhšieho ponechania vernixu by tento problém nemusel byť taký výrazný a častý, pretože pôsobí ako hydratačný krém a navyše zabraňuje infekcii.

Menej stresu

Tým, že personál pôrodnice zoberie dieťa od matky už krátko po pôrode, zvyšuje sa stresová hladina novorodeniatka. Naopak, oddialenie kúpania novorodeniatok a úzky kontakt koža na kožu s mamičkou dieťaťu poskytuje potrebný pocit bezpečia, stabilizáciu tepovej frekvencie a dýchania a tiež podporuje vytvorenie silnej väzby medzi matkou a dieťaťom. Navyše, nielen deti, ale aj mamičky profitujú z tohto nádherného momentu – z priameho kontaktu s dieťaťom po pôrode. Je dokázané, že mamičkám, ktoré si mohli dieťa držať v náručí, výrazne klesli hladiny stresových hormónov. 

Ochrana pred podchladením

Ponechanie vernixu na tele dieťaťa dlhšie by tiež mohlo byť účinnou prevenciou pred podchladením. Skladá sa totiž z vody, lipidov a bielkovín, a tak chráni novorodenca pred tepelnými stratami a rizikom hypotermie – potenciálne nebezpečného poklesu telesnej teploty.