Sterilizujete vaše detské hračky?

Zabúdate na túto nenáročnú, ale veľmi dôležitú činnosť, ktorá výrazne pomáha predchádzať infekčným ochoreniam vašich deti? K dezinfekcii detských hračiek zväčša rodičia pristupujú po návrate z detských ihrísk, najmä z pieskoviska, pretože vtedy podvedome cítia, že hračka, ktorá sa váľala po zemi, nepatrí do čistej postieľky dieťaťa. Pravidelne raz v týždni odporúča rodičom sterilizovať predmety, s ktorými prichádzajú deti do styku, aj zahraničný magazín, zameraný na zdravie HealthDay News. Hovorí sa v ňom aj to, že detské hračky môžu poskytnúť útočisko mnohým baktériám a vírusom a preto by sme mali dbať na zníženie výskytu týchto ochorení už pri kúpe a výbere vhodných hračiek. Plyšové, nestálofarebné a ďalšie, ktoré majú pestro tvarovaný povrch, sú ťažko umývateľné aj udržiavateľné. Vieme, že niet takého zdravo vyvinutého dieťaťa, ktoré by sa iba pozeralo na hračky a používalo ich iba na hru. Každý „malý tvor” potrebuje predmety aj ochutnávať. Čím jednoduchší dizajn a materiál hračky majú, tým sú pre dieťa bezpečnejšie. „Plyšáky” z času na čas operieme, aj za cenu, že ich vzhľad možno bude po vysušení narušený.
detské hračky
Ako dezinfikovať?

Teplý mydlový/saponátový roztok je základným prostriedkom, ktorý po použití z hračky opláchneme čistou vodou. Medzi účinné a zdraviu prospešné dezinfekčné látky v domácnosti patrí aj octový roztok. Na čistenie detských predmetov nepoužívajme sprejové čističe určené na drevený alebo umelohmotný povrch, ktoré obsahujú freóny. Toxické látky obsiahnuté v rôznych čistiacich prípravkoch môžu zanechať na povrchu hračiek zdraviu školdlivý povlak a v ovzduší výpary. Tie môžu viesť k bolestiam hlavy, zvracaniu, k dýchacím aj žalúdočným ťažkostiam detí. Veľmi nebezpečná môže byť kombinácia výparov z rôznych čistiacich prostriedkov v ovzduší. Deti sú oveľa senzibilnejšie na cudzorodé látky a v porovnaní s dospelými jedincami vdychujú vzduch (aj počas spánku) takmer dvakrát rýchlejšie a častejšie, a teda aj skôr ako dospelí podľahnú ťažkostiam, spôsobeným vinou nezdravého ovzdušia.

Rada na záver: V minulosti bola v literatúre pre mamičky odporúčaná dezinfekcia hračiek pomocou roztokov prípravkov, v ktorých sa nachádza chlór. Ešte aj dnes počuť rady o namáčaní gumenných a umelohmotných hračiek do nariedených bieliacich a čistiacich chemikálií. Keďže ide o pomerne „agresívnu” formu dezinfekcie, nie je vhodné, aby sme v používaní akýchkoľvek chemikálií pokračovali. V snahe dosiahnuť čistý a dokonalý vzhľad riskujeme, že v dieťati nechtiac môžeme naštartovať celoživotný problém s dýchacími ťažkosťami alebo alergiami.

m.tallová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach