Telka v detskej? Zabudnime na to!

Chráňme deti pred negatívami nadmerného sledovania televízie

Dnešným trendom je mať televízor takmer všade – v obývačke, kuchyni, spálni, detskej, či dokonca si ho niektorí inštalujú aj do kúpeľne. Televízor sa stal symbolom pohodlia, ale, aj keď si to mnohí nepripúšťame, spoločníkom najmä osamelých ľudí a vymetač ticha z bytu. Mnohí ľudia, si televízor zapínajú akonáhle prídu domov a vypínajú pri odchode. Prísluchové vnímanie vysielania však nie je vždy plusom, ale môže nám aj uškodiť. O to viac malým deťom. Preto, si veľmi dobre premyslime, či splníme ich sen, mať telku v detskej…

Telka v detskej

Denná dávka

Deti vo veku osem až 18 rokov trávia pri televízii denne približne 3-4 hodiny. Mnohé z nich majú televízor vo vlastnej spálni. S častým sledovaním televízneho vysielania môžu súvisieť aj poruchy pozornosti, problémy s učením, nesústredenosť a poruchy správania. Okrem toho televízia prináša ďalšie negatívum – deti, ktoré majú telku vo svojej izbe majú veľké riziko obezity.

Ako súvisí telka s hmotnosťou?

Priamo aj nepriamo. Priamo tak, že pri sledovaní televízie veľmi často niečo konzumujeme, a zvyčajne to nie sú práve tie najzdravšie veci. Nepriamo tým, že keď deti trávia veľa času vysedávaním alebo ležaním pri telke, menej času sa venujú aktívnemu pohybu. Odborníci si všimli súvislosť s časom trávením pri televízii a rastom tukovej hmoty – najmä v oblasti brucha. Práve tuk umiestnené okolo pása je spájaný s vysokým rizikom kardiovaskulárnych a metabolických ochorení.

A čo telka v obývačke?

Ak je v byte jedna televízia, deti zvyčajne nemajú takú možnosť sledovať veľmi dlho svoje obľúbené rozprávky a seriály, pretože aj ostatný členovia domácnosti chcú pozerať svoje obľúbené programy. V prípade, že bude mať dieťa telku vo svojej izbe, môžeme si byť istí, že, ak by záležalo na ňom, bude s ňou vstávať, učiť sa pri nej, aj zaspávať. Samozrejme, vieme si predstaviť, ako by vyzerala kvalita takéhoto učenia. Okrem toho, od vlastnej telky sa len veľmi ťažko vstáva a veľmi dobre sa pri nej jedia sladkosti, zemiačiky a podobné nezdravé jedlá.

Nebezpečné dôsledky

To, že deti, ktoré majú televíziu vo svojej izbe majú viac podkožného tuku, zistili aj výskumníci. Rovnako, oproti rovesníkom, ktorí nemajú televízor vo svojej izbe, majú aj väčší obvod pása. Dokonca sa dá povedať, že televízor v detskej izbe, z čoho vyplývaj jeho častejšie a dlhodobejšie sledovanie, zvyšuje  až trojnásobne riziko kardiometabolických ochorení. Často ide o vysoký krvný tlak, hladinu triglyceridov, cholesterolu a glukózy. Výsledkom môže byť aj cukrovka.

Čo robiť?

Samozrejme, nedá sa deťom úplne zakázať telka, a ani to nie je dobré (s výnimkou trestov). Mali by sme však dozrieť na to, aby denne športovali, chodili von, zapájali sa do športových aktivít a pohybových kurzov, či krúžkov. Takto sa dá eliminovať vplyv vysedávania pri televízii. Okrem toho dbajme o to, aby deti nesledovali televíziu pred spaním. Dve až tri hodiny pred spaním by mala byť vypnutá a deti by sa mali venovať iným upokojujúcim aktivitám – napríklad čítaniu, rozprávaniu s rodičmi.