Úžasné schopnosti novorodeniatok!

Verili by ste?

Nedávno očaril svet pôrod cisárskym rezom, ktorý bol svojim spôsobom prirodzený – dieťatko sa totiž z chirurgmi pootvorenej maternice vykrútilo takmer úplne samo. Novorodeniatka majú mnoho zaujímavých schopností, ktoré im dala do vienka príroda, o mnohé z nich zakrátko po pôrode prídu, aby sa ich neskôr opäť naučili.

schopnosti novorodeniatok

Ako matku, ktorá mala to šťastie rodiť prirodzene ma prekvapilo s akou vervou a rýchlosťou sa čerstvo narodená dcérka doplazila na moju hruď a za pár sekúnd si už aj našla obživu. Je to jeden zo zázrakov pôrodu a popôrodných momentov, inštinkt, ktorý vedie novorodeniatko k tomu, aby prežilo. Viete, aké ďalšie neuveriteľné schopnosti majú naše novorodeniatka?

Toto si určite zaslúži obdiv:

☀️Jazykové nadanie? Kdeže, prirodzenosť!

Len pár minút po tom ako sa dieťa narodí, dokáže odlíšiť rodný jazyk od cudzieho. Samozrejme, nevie nám to povedať, nevie, aká je jeho rodná reč, ale predsa len – keď bolo v brušku počúvalo aj okolitý svet a hlas matky, ktorý ho k tejto schopnosti doviedol. Potvrdili to aj štúdie University of Washington.

Napriek tomu, že novorodeniatka nemajú najostrejší zrak, respektíve ostro vidia iba na krátku vzdialenosť, ich sluchové schopnosti sú úžasné – počujú veľmi dobre a jasne. Dokonca už plod v dvadsiatom štvrtom týždni tehotenstva vie reagovať na zvukové podnety. Keď sa od tohto obdobia tehotné ženy často rozprávajú so svojim dieťaťom, zlepší sa jeho vývoj i rast. Okrem toho je dokázané, že po pôrode pozná dieťa hlas svojej matky natoľko dobre, aby ho bola schopná upokojiť – a to i spomedzi desiatok iných hlasov.

☀️Dokážu pochopiť, čo chceme aj bez rečí

Novorodeniatka sa učia sledovaním. Tým, že opakovane vidia činnosti, ktoré robíme okolo nich, naučia sa čo sa od nich očakáva, čo sa ide s nimi diať a pochopia nasledujúci dej – bez toho, aby rozumeli našim slovám. Škoda len, že neskôr príde obdobie, keď sa tvária, že nechápu ani to, čo veľmi dobre počujú…

Samozrejme, je dôležité pri každej činnosti opakovať, čo robíme, aj keď sa nám to môže zdať trápne a zbytočné. Takto sa deti učia dávať slovný význam veciam a činnostiam, ktoré poznajú. Neskôr im to výborne pomôže pri rozvoji reči a slovnej zásoby.

☀️Dokážu sa najrýchlejšie učiť

Všeobecná predstava, že čím je človek starší, tým je inteligentnejší, žiaľ, nie je pravdou. Je to skôr útecha, ktorá nám má pomôcť zvládať fakt, že starneme. V skutočnosti starnutím strácame schopnosť učiť sa, respektíve výrazne sa zhoršuje. Najúčinnejšie sa dokážu učiť práve tie najmenšie deti – deti do šesť mesiacov.

☀️Rozlíšia pach matky

Novorodeniatka veľmi dobre rozlíšia pach svojej matky a vďaka nemu sa vedia upokojiť. Tento pach nesmierne milujú a vždy im pripomína, že sú v bezpečí. Medzi novorodeniatkami a mamičkami existuje neuveriteľne silné puto. Napríklad, stačí, aby mama v pôrodnici odišla od ich postieľky a vyšla na chodbu – a už spustia svoje hlasné volanie po bezpečnosti a ochrane.

☀️Vedia sa potápať

Keďže mesiace žili v plodovej vode, voda im nerobí problém. Novorodeniatka majú potápací reflex, ktorý zabráni, aby sa im voda dostala do pľúc – keď majú hlavu ponorenú do vody, automaticky na nejakú dobu zadržia dych. Po pol roku však túto schopnosť strácajú.

-sz-

Save

Save