Viete o tom, že horúčka je vlastne priateľ chorých detí?

Z horúčky detí máme zbytočnú fóbiu, pomáha im!

Vysoké horúčky dieťaťa nás vždy dostanú „do kolien“. My, mamičky, ich zvládame dosť ťažko, veď je to hrozné pozerať sa na schvátené dieťa, ktoré nemá záujem o nič iné, len ležanie a spánok a „horí“ už len na pohľad. Verili by ste však, že horúčka môže byť pre deti vlastne dobrá?

horúčka

Strach z horúčk

„Moje dieťa len tak ľahko nič nezloží, ešte aj keď má 38,5 teplotu sa dokáže blázniť a vystrájať. Ak sa však pýta do postele, alebo dokonca sa tam sám vyberie, viem, že je už zle. Takmer pri každom ochorení má teplotu vyššie ako 39 a musím povedať, že z nim mávam obrovský strach. Neraz, keď sa už nedali častejšie dávať lieky proti horúčke alebo mu dobre nezaberali, vyskúšali sme zábaly, vlažnú sprchu. Pomohlo, ale koľko stresu som si pritom užila…  ,“ opisuje chvíle synových chorôb 29-ročná Lenka. Adamko má teraz takmer päť rokov a už je na tom trošku lepšie, i keď horúčky máva stále dosť často v súvislosti s virózami.

Pomáha zvládnuť chorobu

Vysoké horúčky, ktoré sú typické pre mnohé detské ochorenia, však majú svoj dôvod a aj význam. Ten podstatný je v tom, že skutočne môže pomôcť deťom poraziť chorobu. Ako je to možné? Viacerými mechanizmami, z ktorých najzákladnejší je ten, že prinúti dieťa spomaliť, oddychovať a viac spať – a pri oddychu sa dokáže telo lepšie brániť, lepšie využije sily potrebné na boj s chorobou, ale aj obnovu.

Zbytočné obavy?

Obhajcom horúčok u detí je aj americká pediatrička Hannah Chow-Johnson z Loyola University v Chicagu. Tvrdí, že rodičia sú často zmätení a zbytočne vystrašení z horúčky dieťaťa a okolo horúčky je vytvorená hotová fóbia. Rodičia nevedia, čo majú pri vysokej horúčke robiť, boja sa o život a zdravie dieťaťa. „Mnohí rodičia si neuvedomujú, že horúčka je priateľom ich dieťaťa. Horúčka môže skutočne pomôcť vášmu dieťaťu zotaviť sa rýchlejšie, najmä ak on alebo ona bojujú s vírusovou chorobou. Často by som si želala, aby existoval teplomer, ktorý ukáže len to, že dieťa buď má horúčku, alebo žiadnu nemá – žiadne presné stupne. To by určite pomohlo rodičom, ktorí majú veľké obavy z toho, či ich dieťa nemá až priveľmi vysokú horúčku,“ uvažuje odborníčka.

Väčšinou sú to virózy

Zrážanie horúčky, teda teploty tela na 37,5 stupňa Celzia môže byť príznakom aj vážnejšieho ochorenia, teda určite nič netreba podceňovať a treba zistiť príčinu. Avšak tým, že budeme takúto horúčku v prípade vírusového ochorenia a vo všeobecnosti horúčku nižšiu ako 38 zrážať liekmi, môžeme spomaliť proces zotavenia aj čas na zotavenie potrebný. Vysoká teplota totiž môže pomôcť zabiť baktérie, ktoré chorobu spôsobujú. Pri teplote 40 a viac, je potrebné, aby sme vyhľadali lekársku pomoc. Vo všeobecnosti však platí, že väčšina horúčok je spôsobených vírusovou infekciou a sama po pár dňoch ustúpi.

Veľa piť a spať

Dôležité je, aby sme si uvedomili, že horúčku nespôsobuje priamo choroba, ale detské telíčko. Je to spôsob imunitnej odpovede tela na ochorenie. Tiež nie je vhodné budiť dieťa z hlbokého spánku na to, aby sme mu podali liek proti vysokej teplote, spánok je preň podstatne dôležitejší. Pozor aj na teplomery, tie, ktoré merajú teplotu v uchu alebo na čele nie sú zvyčajne spoľahlivé. Dôležité je dopĺňať dieťaťu tekutiny a sledovať ďalšie prejavy ochorenia.