Výprask môže zvýšiť agresivitu u detí

Deti, ktoré sú bité, môžu byť neskôr agresívne!

Všetci rodičia vedia, že pre deti sú najväčšími vzormi, a keď niečo urobia alebo povedia a je to netypické, ich deti to s najväčšou pravdepodobnosťou po nich zopakujú. A, žiaľ, týka sa to i trestov a výpraskov. Výprasky môžu najmä u detí, ktoré majú agresivitu v génoch, vyvolať agresívne správanie, špeciálne u chlapcov.

 zvýšiť agresivitu

 

Predispozícia + výprask

Nová vedecká štúdia ukázala, že riziko problémového správania v detstve sa výrazne zvyšuje, ak majú deti genetickú predispozíciu k tomuto správaniu a zároveň dostávajú výprask od rodičov. „Zistili sme, že genetické faktory ovplyvňujú deti, ktoré vykazujú agresívne správanie, ale tiež sme zistili, že tieto prípady sú častejšie a výraznejšie, keď boli deti vystavené výprasku, ako disciplinárnej taktike,“ vysvetľuje JC Barnes, asistent profesora kriminológie, podľa denníka ScienceDaily.

Na dievčatá to nevplýva

Štúdia s názvom „Fyzický trest a detská agresia“ bola založená na skúmaní detí vo veku deväť mesiacov až päť rokov. Odborníci tvrdia, že objavili súvislosť medzi genetickou dispozíciou a vplyvmi životného prostredia – v tomto prípade výprasku, ale len u chlapcov. „Na dievčatá to vplyv nemá. Chlapci, ktorí dostávali výprask a mali najvyššie genetické riziká, sa v porovnaní s inými mužmi správali podstatne agresívnejšie,“ povedal Barnes.

Jemnejší trest?

Akty agresie sú často súčasťou náladových záchvatov hnevu a rušivého správania. Závery štúdie môžu podľa odborníkov ukázať, kedy je dôležitá a veľmi prospešná včasná intervencia. V prípade, že by deti (špeciálne chlapci), ktoré majú predispozíciu k agresívnemu alebo inak rušivému správaniu, boli trestaní inou citlivejšou metódou, ako je výprask, napríklad zákazom televízie, hračky a podobne, je veľká pravdepodobnosť, že by sa u nich toto rušivé správanie nerozvinulo. Ako vidíme, výprask je niekedy vhodným a najmä rýchlym pomocníkom, ale sú prípady, v ktorých nie je tým najvhodnejším spôsobom trestania.

Kedy sa to prejaví?

Vedci dokonca zistili, že agresívne správanie sa môže objaviť „v plnej kráse“ o dosť neskôr, ako bolo dieťa trestané výpraskmi, aj keď už takto trestané nie je. Napríklad, ak touto metódou kárate dieťa vo veku dva-tri-štyri roky (keď sa najviac rodičov uchyľuje k rôznym trestom kvôli obdobiu vzdoru dieťaťa) a odvtedy už nie alebo len veľmi zriedkavo, agresivita dieťaťa, získaná vďaka genetike a vyburcovaná touto metódou trestov, sa môže prejaviť hoci aj vo veku sedem, či dokonca desať rokov – v prvých rokoch puberty.

Hazard so zdravím a budúcnosťou

Agresívne správanie u detí je nebezpečné nielen kvôli ohrozovaniu druhých a vplyvu na vzdelávanie, ale aj kvôli vlastnému hazardu. Agresívne deti sa správajú podstate rizikovejšie, ako ich rovesníci, a to aj voči sebe. Omnoho častejšie podliehajú alkoholovej a nikotínovej závislosti, prípadne i drogovej ako deti, ktoré nemajú agresivitu v génoch, respektíve nebola vybudená spôsobom trestov a takto si môžu doslova zničiť svoje zdravie, prospech v škole – celý život. Majú tiež vyššie riziko depresií, úzkostných porúch a samovražedných sklonov.

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach