Význam dojčenia

Materské mlieko je veľmi komplexná tekutina, ktorá svojím zložením zodpovedá potrebám dojčaťa. Zloženie materského mlieka sa mení nielen počas jedného dojčenia, ale aj počas celého laktačného obdobia. Znamená to, že sa prispôsobuje výživovým potrebám dojčeného dieťaťa, čo je veľmi dôležité pre zdravý rast a telesný vývoj dieťaťa. Výlučne dojčené deti majú menšiu telesnú hmotnosť a bývajú drobnejšie, sú však dlhšie, ich rast je harmonickejší a vývoj ich schopností a životných reakcií je rýchlejší a dokonalejší než u detí nedojčených.

Význam dojčenia

Imunologický prínos materského mlieka je veľmi významný. Materské mlieko obsahuje celý rad zložiek s bakteriostatickými, baktericídnym a protizápalovým účinkom- lyzozím, laktoferín, leukocyty a ďalšie látky. Okrem toho je v mlieku prítomný aj imunoglobulín A, ktorý chráni dojča pred niektorými infekciami. Dojčené deti majú nižší počet infekcií tráviaceho traktu a dýchacích ciest, zápalov stredného ucha a sú tiež menej často hospitalizované.

Ak je dieťa výlučne dojčené, to znamená, že nedostáva žiadnu inú potravu okrem materského mlieka, je tým chránené proti možnému prívodu alergénov v potrave. Taktiež prítomnosť imunoglobulínu A v materskom mlieku bráni prieniku alergénov črevnou sliznicou.

Pretože dojčené dieťa si riadi prívod potravy samé, tak, ako to jeho organizmus potrebuje, je takmer vylúčené prekrmovanie. Do značnej miery teda dojčenie zabraňuje vzniku obezity a znižuje sa pravdepodobnosť vzniku cukrovky. Dojčenie tiež prispieva ku prevencii aterosklerózy.

Aj keď je v materskom mlieku nižší obsah železa než v kravskom mlieku, je podstatne lepšie využité, čo u detí, ktoré sú výlučne dojčené v období šiestich mesiacov zabraňuje výskytu anémie z nedostatku železa. U dojčených detí dochádza menej často ku syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa.

Telesným kontaktom matky a dieťaťa po pôrode sa vytvára pevné citové puto. Je to veľmi dôležité pre ďalší psychický aj sociálny rozvoj dieťaťa. Dojčenie je prakticky prvým sociálnym kontaktom matky s novorodeným dieťaťom pomocou jeho zmyslov- hmatu, čuchu, chuti a sluchu. Vzniká tak puto, ktoré môže pozitívne ovplyvniť ich vzájomné vzťahy v budúcnosti. Výsledky niektorých výskumov poukazujú na lepší psychomotorický vývoj a vyšší intelekt výlučne dojčených detí.

Výhody dojčenia pre matku

Vytváranie citového puta k novorodencovi a psychická pohoda matky pozitívne ovplyvňujú aj jej duševné zdravie. Prítomnosťou manžela pri pôrode sa upevňuje zväzok oboch rodičov a bolo dokázané, že rozvodovosť v týchto rodinách je nižšia. Oxytocín, ktorý sa pri dojčení vyplavuje, sťahuje maternicu a pomáha pri zastavení popôrodného krvácania. Tým sa lepšie uchovávajú zásoby železa v organizme matky.

Dojčenie tiež znižuje riziko rakoviny prsníka a vaječníkov. Časté a pravidelné dojčenie odďaľuje nástup menštruačného cyklu a tým do istej miery slúži ako ochrana pred ďalším tehotenstvom. Materské mlieko je kdekoľvek prístupné, má vždy primeranú teplotu, takže dojčenie je pre ženu pohodlnejšie, než príprava umelej výživy. V neposlednom rade je materské mlieko aj lacnejšie, ako umelá výživa.

Je dôležité, aby žena bola v období predpôrodného obdobia informovaná o význame, prospešnosti a správnych technikách dojčenia. Gynekológ pred pôrodom vyšetrí prsníky a bradavky, aby zistil vrodené malformácie- napr. vpáčené bradavky a vhodnými zdravotnými pomôckami pomohol žene dojčiť.

Dojčenie je potrebné zahájiť do pol hodiny po pôrode, kedy sú hľadací a sací reflex zvlášť silné a sekrécia prolaktínu a oxytocínu sú najvyššie, čo hrá veľkú úlohu pri úspešnom začiatku dojčenia. V starostlivosti o novorodenca je dôležitý voľný prístup k novorodencovi a dojčenie podľa potreby dieťaťa, čo napomáha osídľovaniu kože novorodenca materskými mikroorganizmami, proti ktorým má matka protilátky v mlieku. Dieťa je tak vystavované týmto mikroorganizmom a zároveň je pred nimi chránené.

Dieťa má byť dojčené bez obmedzovania dĺžky a frekvencie, bez vopred stanoveného poriadku. Tento spôsob dojčenia umožňuje dieťaťu plne využiť výhody mledziva, ktoré je dôležité zo stránky imunologickej aj výživovej.

Pri dojčení dochádza k najdôvernejšiemu vzťahu medzi matkou a dieťaťom, nadväzujú sa a rozvíjajú hlboké a citové väzby matky k dieťaťu ak dieťaťa k matke. Úspešné dojčenie prináša matke aj dieťaťu mnoho radostných a príjemných zážitkov a pozitívne naplnenie života.

Mudr.Radmila Sládičeková

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach