Zlé vysvedčenie – zničené prázdniny?

Posledné dni školského roku patria medzi najstresujúcejšie obdobie mnohých školákov. Nemajú obavy ani tak zo samotného vysvedčenia ako z reakcie rodičov naň. Čo robiť, ak vás vaše dieťa nemilo prekvapilo známkami?

Zlé vysvedčenie

Mnohé deti sa po tom ako dostanú vysvedčenie obávajú vrátiť zo školy domov, neraz sa túlajú čo najdlhšie vonku, skrývajú vysvedčenie, ale tiež hľadajú pomoc na rôznych linkách dôvery. Neraz si však môžu aj ublížiť. Už samotné psychické vypätie je nebezpečné z viacerých hľadísk. Rodičia by nemali byť tí, ktorí vykonávajú ortieľ, či prácu „kata“ a v rodine by malo byť vytvorené také prostredie, aby sa dieťa nebálo priznať. To však v mnohých rodinách nefunguje. Rodičovské tresty, domáce väzenia, obmedzené vychádzky počas prázdnin, či mnohé iné tresty, nielenže nepomôžu v tom, čo už sa stalo, ale zhoršujú postoj detí ku škole a učeniu všeobecne. A tak, presne naopak ako mnohí očakávajú, sa z priemerného žiaka môže stať podpriemerný, hoci má na oveľa viac, z dvojkára trojkár, z dieťaťa, ktoré sa rado učí, odporca vzdelávania. Netreba hovoriť o tom, aký vplyv to má na jeho celý ďalší život.

Nepanikárte, kroťte sa

Neprinieslo vaše dieťa vysvedčenie, podľa vašich predstáv? Nereagujte impulzívne, mnohí rodičia sa na dieťa hnevajú týždne, aby mu dali najavo, že známky sú dôležité a bez dobrých známok to v živote nikam nedotiahne. Ak sa oproti minulému obdobiu jeho prospech výrazne zhoršil, skúste namiesto kriku a trestov odhaliť podstatu problému. Komunikujte a preberte s dieťaťom problémy v škole, jeho vzťahy k spolužiakom a učiteľkám, lebo práve tie môžu byť častokrát podstatou problému. Myslite však i na vzťahy a atmosféru, ktorá panuje vo vašej rodine, možno je problém práve tam. Hranice medzi povzbudením formou nadávania a trucom dieťaťa sú mimoriadne labilné. Práve letné obdobie je vhodné využiť na konzultácie vášho prístupu k dieťaťu s odborníkom, ak máte pochybnosti, alebo dieťa sa výrazne zhoršilo v prospechu. Myslite na to, že prehnaná reakcia na zlé vysvedčenie môže spôsobiť v dieťati ešte väčší odpor učiť sa, ale aj to, že bude pred vami zatajovať zlé známky. Dôležité je rozlišovať, prečo sa dieťaťu zhoršil prospech. Ak je to spôsobené jeho lenivosťou, vtedy si skutočne zaslúži „zdvihnutý prst“. Neraz však môže ísť aj o poruchu sústredenia sa, či mnohé iné objektívne dôvody.

Riešte

I prázdninový oddych sa dá skĺbiť s učením, ideálne hravou zábavnou formou. Ak vaše dieťa má výraznejšie nedostatky, je vhodné, aby pred nástupom do ďalšieho ročníka svoje vedomosti obohatilo. Existujú mnohé relaxačno-výučbové pobyty pre žiakov základných škôl, orientované na jazyky, ale i na iné predmety. Vo voľnom pokojnom prostredí sa isto naučia viac ako keby sme ich doma nútili zatvorených v izbe sedieť nad knihami…
V praxi sa vyskytujú prípady, keď napríklad žiak, ktorý, je zvyknutý dostávať jednotky a učí sa, patrí medzi aktívnych a obľúbených, dostane z nejakého dôvodu horšiu známku – dvojku, alebo nebodaj trojku a prežíva pri tom katastrofálne stavy. Obrovský stres, pocit úplného zlyhania, a samozrejme strach – čo na to povedia rodičia. Tí v prípade jednotkárov často reagujú neprimerane i na mierne alebo krátkodobé zhoršenie známky. Musíme však brať do úvahy, že i tomu dieťaťu, ktoré sa pravidelne učí a dostáva dobré známky sa raz za čas môže stať, že mu „nevyjde krok“ a netrestať ho za to. Na druhej strane, dieťa by malo samé vedieť, že je dobré mať čo najlepšie známky, pretože v prípadoch benevolentného prístupu rodičov, vidí, že nikomu nezáleží na tom ako sa učí a tým pádom poľavuje.

Dobré známky = úspech?

Mali by sme si uvedomiť, že úspech v živote nedosahujú tí, ktorí sa vynikajúco učili, ale ľudia, ktorí vedia využiť a zhodnotiť svoje schopnosti a možnosti, tí, ktorí majú dostatok sebavedomia, a tým pádom sa dokážu presadiť. Koľko existuje vynikajúcich žiakov, ktorí to nikam nedotiahli, pretože neustále strachovanie o to, aby nemali ani trošku horšie známky a prístup rodičov im nedovolil správne rozvíjať vlastné sebavedomie a mnohé iné schopnosti…

-sz-

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach